World Statesmen.org HOME > return to The Netherlands >>

 
 





 

Saba
 
[National flag of
                            the Netherlands]
                 1635 - 15 Dec 1959
 
[Netherlands
                            Antilles flag, 1959-86]
            15 Dec 1959 - 6 Dec 1985
[Saba flag
                            (Netherlands)]
                Adopted 6 Dec 1985
 
Map of Saba Hear National Anthem
"Wilhelmous van Nassouwe"
(William of Nassau)
Hear Local Anthem
"Saba Lied"
(Saba  Song)
Adopted 6 Dec 1985
Constitution
(1815, 17 Feb 1983)
CapitalThe Bottom
(Fort Bay 1640-1659)
CurrencyUS Dollar (USD); Netherlands Antillean
Guilder (ANG) (1952-1 Jan 2011) 
National Holiday: 27 Apr (1967)
King's Day
---------------------------------------
Local Holiday6 Dec (1985)
Saba Day
Population1,991 (2013)
GDP: 33.6 million NAF (2003) Exports: $N/A
Imports: $N/A
Ethnic groups: white, mixed black/Creole, Dutch,
East Asian and other 
Total Dutch Troops: N/A
Defense is the Responsibility of The Netherlands
Merchant marine: N/A
ReligionsRoman Catholic, Protestant
International Organizations/Treaties: ACS (associate), UPU
Saba
Chronology

13 Nov 1493                Discovered and claimed for Spain by Columbus, 
                             named Isla de San Cristobal.
1632                       Shipwrecked English sailors land on island 
                             (no settlement).
1635                       Claimed for France (no settlement).
Apr 1640                   Dutch colony (Saba); subordinated to St. Eustatius.
1665                       English occupation.
 4 Jul 1672 - 1682         English occupation.
1682 - 1792                Dutch West India Company administration.
 3 Feb 1781 - 26 Nov 1781  British occupation.
26 Nov 1781 - 1784         French occupation.
1795 - 1801                French occupation.
1801 - 1803                British occupation.
 9 Jul 1810                Annexed along with Holland by France; part of
                             Indes-Occidentales nominally including all former
                             islands of Dutch West Indies (not effected).
1810 - 1816                British occupation.
1828                       Saba, Aruba, Bonaire, Curaçao, Sint Eustatius, 
                             Sint Maarten and Dutch Guiana united as 
                             the Dutch West Indies; with the governor
                             of Dutch Guiana as the governor-general
                             (see Suriname).
27 Jan 1848                Islands united under the name of Curaçao and
                             Dependencies (from 20 Sep 1948, renamed
                             Netherlands Antilles, see under Curaçao).
1919 -  1 Apr 1983         Saba subordinated to St. Maarten.
29 Dec 1954                Netherlands Antilles an autonomous part of 
                             the Netherlands.
 5 Nov 2004                Referendum supports closer ties by becoming 
                             a separate part of The Netherlands by 86.05%
12 Oct 2006                Agreement with The Netherlands on becoming a 
                             municipality of The Netherlands.
10 Oct 2010                Saba a special municipality of The Netherlands.

 
 
 
 
 
 
 
 


Vice-commanders

1640 - 1665                ....
Commander
1665                       Thomas Morgan
Vice-commanders
1665 - 1672                ....
Commanders
 4 Jul 1672 - 1672         William Burt
1672 - 1679                Andruson
1680 - 168.                Peter Batterie
Vice-commanders
1682 - 1687                Jan Zeegers (Zegers)
15 Oct 1687 - 1690         Engel van Beverhoudt                (d. 1690)
1690 - 1696                Lucas Schorer
1696 - 1698                Adriaan Runnels, Jr.
1698 - 1700                James Hassell
1700 - 1701                Lucas Schorer
1701 - 170.                Jacob Leverock
                             (acting to 1702)
1705 - 1720                Jacob Simmons
1720 - 1743                Charles Simmons
1743 - 1778                Peter Simmons
1778 - 1781                Thomas Dinzey (1st time)
1781                       Sir James Cockburn                  (b. 1729 - d. 1804)
                             (British commander)
1781                       Thomas de Fitz-Maurice              (b. 1725 - d. ....)
                             (French military governor)
1781 - 1801                Thomas Dinzey (2nd time)
Commander

1801 - 1803                Thomas Dinzey
Vice-governors
1803 - 1809                Thomas Dinzey
1810 - 1816                Edward Beaks, Sr.
Vice-commanders
1816 - 1825                Edward Beaks, Sr. (acting to 1818)
1825 - 20 Jan 1829         Edward Beaks, Jr. (acting to 1828)  (d. 1862)
20 Jan 1829 - 1830         Richard Johnson (acting)            (b. c.1755 - d. 1830)
1830                       Henry Johnson Hassell (acting) 
 5 May 1830 - 20 Nov 1833  Thomas Dinzey Winfield              (d. 1836)
Commanders
20 Nov 1833 - 10 Jun 1836  Thomas Dinzey Winfield              (s.a.)
Jun 1836 - 1848            Edward Beaks, Jr. (acting to 1838)  (s.a.)
Administrators (gezaghebber)
1848 - 1862                Edward Beaks, Jr.                   (s.a.)
1863 - 1875                Moses Leverock                      (b. 1814 - d. 1875)
1875                       .... (acting)
1875 - 1880                Jan Jacob Beaujon Quast             (b. 1836 - d. 1880)
1880                       Johan W. Hassell (1st time)
                             (acting)
1880 - 1881                Johan Hendrik Waters Gravenhorst    (b. 183. - d. 1909)
1881 - 1882                .... (acting)
1882 - 1883                Marius Lodewijk Statius van Eps     (d. 1883)
1883                       Johan W. Hassell (2nd time)
                             (acting)
1883 - 1885                Jacques Joseph Jonckheer            (b. 1851 - d. 1921)
1885 - 1888                Jacob Thielen II                    (b. 1834 - d. 1915)
1888 - 1895                Abraham Jan Cornelis Brouwer        (b. 1858 - d. 1919)
1895 - 1897                Johannes Adriaan de Veer            (b. 1853 - d. 1899)
1897 - 1898                Gerard Raven Zeppenfeldt            (b. 1863 - d. 19..)
1898 - 1899                Thomas Holm (1st time)(acting)      (b. 1850 - d. 1913)
1899 - 1907                Hendrik Johannes Beaujon            (b. 1870 - d. 19..)
1900 - 1903                Hendrik Aug. Willemsen
                             (acting for Beaujon)
1907 - 1908                Jacob Achilles Petrus Thielen       (b. 1871 - d. 1942)
                             (acting)
1908                       Thomas Holm (2nd time)(acting)      (s.a.)
1908 - 1917                Pieter Lourens Gorsira              (b. 1877 - d. 1949)
1917 - 1918                Antoine Raven Beaujon (acting)
1918 - 1919                Willem Anne Constant Willemsen      (b. 1868 - d. 19..)
                             (acting)
Deputy Administrators (plaatsvervangend gezaghebber)
1919                       Willem Anne Constant Willemsen      (s.a.)
1919 - 1920                Q.L. Rigaud
1920 - 1921                Johan Hendrik Peiliker Schrils
1921 - 1927                Willem Frederik Meinhardt Lampe     (b. 1896 - d. 1973)
1927 - 1930                Xavier Henri Charles Marie Krugers  (b. 1896 - d. 1986)
                             (1st time)
1930 - 1932                Hendrik Anthonius Hessling
1932 - 1933                Jonkheer Willem de Brauw (1st time)
1933 - 1935                Xavier Henri Charles Marie Krugers  (s.a.)
                             (2nd time)
1935                       Anthony Hendrik Marinus van Weel    (b. 1900 - d. ....) 
                             (1st time)
1935 - 1936                Jonkheer Willem de Brauw (2nd time)
1936 - 1937                Anthony Hendrik Marinus van Weel    (s.a.)  
                             (2nd time)
Subadministrators (ondergezaghebber)
1937 - 1939                Anthony Hendrik Marinus van Weel    (s.a.) 
1939 - 1943                Xavier Henri Charles Marie Krugers  (s.a.)
1943                       P.E. Nassy (acting)
1943 - 1950                Maximiliaan Joseph Huith
1944 - 1946                J.M. Chocolaad (acting for Huith)
1946                       Walter Granville Buncamper          (b. 1908 - d. 1978)
                             (acting for Huith)  
1947 - 1948                J.M. Chocolaad (acting for Huith)
1950 - 1951                Pieter Dijkstra
Administrators (administrateur)
1951 - 1952                Pieter Dijkstra
1952                       L. de Hoop (acting)
1952 - 1955                Ludwig Reginald "Reggie" Carty      (b. 1910 - d. 1986)
1955 - 1958                Walter Granville Buncamper          (s.a.)
1958 - 1960                Edward Carl Labega
1960 - 1962                Henry Carlyle Every                 (b. 1933 - d. 1984)
1962                       Reinier Oswald van Delden           (b. 1928 - d. 2011)
                             (1st time)(acting)
1962 - 1964                Louis Meindert Overberg
1964                       Reinier Oswald van Delden           (s.a.)
                             (2nd time)(acting)
1964 - 1969                Gerardus van de Wal
1969 - 1971                Joseph E. Richardson
1971                       John A. Amslijn (acting)
1971 - 1973                Eugenius Achilles Johnson (1st time)(d. 1995)
1973                       Laurens Rosema
1973 - 1974                Victor R. Abraham
1974 - 1975                John C. Woods (acting)
1975 - 1977                George R. Sleeswijk (1st time)
1977                       William S. Johnson (1st time)       (b. 1941)
                             (acting)
1977                       Eugenius Achilles Johnson (2nd time)(s.a.)
                             (acting)
1977 - 1978                William S. Johnson (2nd time)       (s.a.)
                             (acting)
1978 - 1981                Thadeus G. Larmonie
1981                       George R. Sleeswijk (2nd time)
                             (acting)
1981 - 1983                Raphaël A.M. Sorton                 (b. 1946)
Lieutenant governors (gezaghebber)
 1 Apr 1983 -  1 Nov 1983  Raphaël A.M. Sorton (acting)        (s.a.)
 1 Nov 1983 -  2 Nov 1989  Wycliffe S. Smith                   (b. 1948)
 2 Nov 1989 - 19 Nov 1998  Sydney A.E. Sorton (1st time)       (b. 1947?)
19 Nov 1998 -  1 Apr 2006  Antoine J.M. Solagnier              (b. 1964)
 1 Apr 2006 -  2 Jul 2008  Sydney A.E. Sorton (2nd time)       (s.a.) 
 2 Jul 2008 -              Jonathan G.A. Johnson 

Leaders of the government (unofficial post)
1954 - c.1985              ....
c.1985 -  2 Jul 2007       William S. Johnson                  (s.a.)               WIPM
 2 Jul 2007 - 10 Mar 2011  Christopher "Chris" Johnson                              WIPM
Chairman of the Central Committee
10 Mar 2011 -              Rolando R. Wilson                                        WIPM

Party abbreviations: SLP = Saba Labour Party (Partij van de Arbeid van Saba); WIPM = Windward Islands People's Movement (Volksbeweging van de Benedenwindse Eilanden, Saba regionalist, est.1970, replaced Windward Islands People's Party)




© Ben Cahoon