World Statesmen.org HOME > return to Venezuela >>

 
 







 

States of Venezuela since 1989

States Amazonas - Anzoátegui - Apure - Aragua - Barinas - Bolívar - Carabobo - Cojedes - Delta Amacuro - Distrito Capital - Falcón - Federal Dependencies - Francisco de Miranda - Guárico - Lara - Mérida - Miranda - Monagas - Nueva Esparta - Portuguesa -  Sucre - Táchira -  Trujillo - Vargas - Yaracuy - Zulia -

Note: The decentralization reforms of 1989 allowed the 20 state governors and the federal district mayor to be elected by popular vote for the first time in Dec 1989. The constitution of 30 Dec 1999 confirmed the 1989 reforms, in the now 23 states, and created a capital district with the same rank as the states, replacing the previous federal district.

Party abbreviations: ABP = Alianza Bravo Pueblo (Fearless People's Alliance, social-democratic, anti-Chavez, center-left, est.2000); AD = Acción Democrática (Democratic Action, social-democratic, est.1941); AP = Avanzada Progresista (Advanced Progressive, progressive, center-left, federalist, split from PPT, est.2012); CD = Convergencia Democratica (Democratic Convergence, christian-democrat, split from COPEI, est.1993); CN = Convergencia Nacional (National Convergence, center-right, split from COPEI, est.1993); COPEI = Comité de Organización Política Electoral Independiente/Partido Social Cristiano de Venezuela (Political Electoral Independent Organization Committee/Social Christian Party of Venezuela, christian-democratic, est.1946); GPP = Gran Polo Patriótico (Great Patriotic Pole, PSUV socialist electoral alliance, est.2011); LCR = La Causa Radical (The Radical Cause, socialist, split from PCV, est.1971); MAS = Movimiento al Socialismo (Movement Towards Socialism, center-left, split from PCV, est.1971); MUD = Mesa de la Unidad Democrática (Democratic Unity Roundtable, anti-PSUV electoral alliance, est.23 Jan 2008); MPV = Movimiento Progresista de Venezuela (Progressive Movement of Venezuela, progressive, center-left, split from PPT, est.2012); PODEMOS = Por la Democracia Social (For Social Democracy, democratic socialist, est.2003); MS = Marea Socialista (Socialist Tide, socialist, Chavismo, Trotskyism, part of PSUV 2008-May 2015, est.2007); PCV = Partido Comunista de Venezuela (Communist Party of Venezuela, communist, banned 1931-41 & 1941-58, est.1931); PJ = Primero Justicia (Justice First Movement, progressive, social liberal, est.2000); PPT = Patria Para Todos (Fatherland for All, socialist, Chavismo, split from CR, est.1997); PSUV = Partido Socialista Unido de Venezuela (United Socialist Party of Venezuela, authoritarian, socialist, Chavismo, Bolivarianismo, est.Oct 2007); PRVZL = Proyecto Venezuela (Venezuela Project, christian-democratic, est.1998); UNT = Un Nuevo Tiempo (A New Era, reformist, social democratic, est.1999);
- Former parties: MIGATO = Movimiento Independiente Ganamos Todos (Everybody Wins Independent Movement, Monogas state, José Gregorio Briceño personalist, 1997-18 Dec 2006, merged into PSUV); MVR = Movimiento V República (Fifth Republic Movement, authoritarian, socialist, Hugo Chávez personalist, Bolivarianismo, 1997-18 Dec 2006, merged into PSUV) 



Amazonas

[Amazonas State (Venezuela)]
                  Adopted 28 Feb 2002

 9 Dec 1924                Amazonas Federal Territory
23 Jul 1992                Amazonas State

Governors 
1992 - 1995                Edgar Vicente Sayago Murillo       (b. 1933)            MAS

1995 - 12 Oct 2000         José Bernabé Gutiérrez Parra       (b. 1952)            AD
12 Oct 2000 - 20 Oct 2017  Liborio Guarulla Garrido           (b. 1954)            PPT;2012 MPV
20 Oct 2017 -              Miguel Leonardo Tadeo Rodríguez    (b. 1961)            PSUV



Anzoátegui 

Anzoategui State
                (Venezuela)
                   Adopted 19 May 1999

Governors 
1989 - 1994                Ovidio Alejandro González          (b. 1931)            COPEI
1994 - 1998                Dennis Balza Ron                                        AD
1998 - 2000                Alexis Rosas                                            PPT
2000 - 2004                David Eugenio de Lima Salas        (b. 1959)            MAS
Nov 2004 - 28 Dec 2012     Tarek William Saab Halabi          (b. 1962)           MVR;2007 PSUV
28 Dec 2012 -  7 Jan 2016  Aristóbulo Istúriz Almeida         (b. 1946)            PSUV
 7 Jan 2016 - 26 Oct 2017  Nelson Moreno                      (b. 1965)            PSUV
26 Oct 2017 -              Antonio María Barreto Sira         (b. 1955)            AD + MUD



Apure

Apure State (Venezuela)

Governors 
1989 - 1992                José Gregorio Montilla (1st time)                       AD
1992 - 1995                Marcelo Alfonso Oquendo Rojo       (d. ....)            AD
1995 - 1999                José Gregorio Montilla (2nd time)                       AD
1999 - 2000                Jesús Aguilarte Gámez (1st time)   (b. 1958 - d. 2012)  MAS
2000 - 2004                Gian Luis Lippa Preziozzi          (b. 1955)            AD
Nov 2004 -  9 Feb 2011     Jesús Aguilarte Gámez (2nd time)   (s.a.)              MVR;2007 PSUV
 9 Feb 2011 -              Ramón Alonso Carrizales Rengifo    (b. 1952)
           PSUV
                             (acting to 29 Dec 2012)



Aragua

Aragua State (Venezuela)
                  Adopted 20 Oct 2002

Governors
1989 - 23 Jan 1996         Carlos Tablante                    (b. 1954)            MAS
23 Jan 1996 -  1 Dec 2008  Didalco Bolívar Graterol           (b. 1955)        MAS;2004 PODEMOS
 1 Dec 2008 - 
22 Dec 2012  Rafael Eduardo Isea Romero         (b. 1968)            PSUV
22 Dec 2012 -  5 Jan 2017  Tareck El Aissami                  (b. 1974
)            PSUV
 5 Jan 2017 - 19 Oct 2017  Caryl Bertho (f) (acting)          (b. 1964)            PSUV
19 Oct 2017 -              Rodolfo Clemente Marco Torres      (b. 1966)            PSUV



Barinas

Barinas State (Venezuela)
                 Adopted 10 Dec 1997

Governors 
1989 - 1992                Rafael Rosales Peña (1st time)     (b. 1939)            AD
1992 - 1995                Gehard Cartay Ramíerz              (b. 1950)            COPEI 
1995 - 1998                Rafael Rosales Peña (2nd time)     (s.a.)               AD
1998 -  2 Dec 2008         Hugo de los Reyes Chávez           (b. 1933)           MVR;2007 PSUV
 2 Dec 2008 -  5 Jan 2017  Adán Coromoto Ch
ávez Frías         (b. 1953)            PSUV
 5 Jan 2017 -  6 Jun 2017  Zenaida Gallardo (f) (acting)                           PSUV
 6 Jun 2017 -              Argenis de Jesús Chávez Frías      (b. 1958)            PSUV
                             (acting to 20 Oct 2017)



Bolívar 

Bolivar State (Venezuela)
                  Adopted 10 Oct 2000
 

Governors 
1989 - 1995                Andrés Velasquez                   (b. 1953)            LCR
1995 - 2000                Jorge Carvajal Morales             (b. 1956)            AD
2000 - 2004                Antonio Rojas Suárez               (b. 1959)            MVR 
2004 - 20 Oct 2017         Francisco José Rangel Gómez        (b. 1953)           MVR;2007 PSUV
20 Oct 2017 -              Justo José Noguera Pietri          (b. 1961)            PSUV



Carabobo

Carabobo State (Venezuela) 1995-20061995 - 12 Mar 2006
Carabobo
                      State (Venezuela) Adopted 12 Mar 2006

Governors
1989 - 1995                Henrique Salas Römer               (b. 1936)            COPEI 
1995 - 2004                Henrique Fernando Salas Feo        (b. 1960)            PRVZL
                             (1st time)
2004 -  4 Dec 2008         Luís Felipe Acosta Carlez          (b. 1957)          
MVR;2007 PSUV
 4 Dec 2008 - 27 Dec 2012  Henrique Fernando Salas Feo        (s.a.)               PRVZL
                             (2nd time)
27 Dec 2012 - 14 Jun 2017  Francisco José Ameliach Orta
       (b. 1963)            PSUV
14 Jun 2017 - 19 Oct 2017  Gustavo Adolfo Pulido Cardier      (b. 1973)            PSUV
                             (acting to 1 Aug 2017)
19 Oct 2017 -              Rafael Alejandro Lacava Evangelista(b. 1968)            PSUV



Cojedes

Cojedes State (Venezuela)
                  Adopted 3 Apr 1997

Governors 
1989 - 1992                José Gerardo Lozada                                     AD
1992 - 1995                José Felipe Machado                                     COPEI 
1995 - 2000                Alberto Galíndez Cordero           (b. 1955)            AD
2000 - 28 Nov 2008         Jhonny Yáñez Rangel                (b. 1961)           MVR;2007 PSUV
28 Nov 2008 - 27 Dec 2012  Teodoro Bolívar Caballero          (b. 1960)            PSUV
27 Dec 2012 -  6 Dec 2016  Érika del Valle Farías Pe
ña (f)    (b. 1972)            PSUV
 6 Oct 2016 -              Margaud Marisela Godoy Peña (f)    (b. 1980)            PSUV
                             (acting to 20 Oct 2017)



Delta Amacuro

Delta Amacuro State (Venezuela)
                   Adopted 14 Oct 2004

1901                       Delta Amacuro Federal Territory
 8 Mar 1991                Delta Amacuro State

Governors 
1992                       Sarkis Nemer Naín
1992 - 1994                Emery Mata Millán (1st time)                            COPEI 
1994 - 1995                Armando Salazar                                         MAS
1995 - 2000                Emery Mata Millán (2nd time)                           AD;1998 COPEI
2000 - 15 Dec 2008         Yelitza Santaella Hernández (f)    (b. 1960)            MAS;2004 MVR
15 Dec 2008 -              Lizeta Hernández Abchi (f)         (b. 1967)            PSUV



Distrito Capital

[Caracas - Capital District
                (Venezuela)]
                         Adopted 1989

29 Feb 1864                Distrito Federal de Venezuela
22 Apr 1998                After separation of Vargas municipality to form Vargas state,
                             the Distrito Federal comprises only Libertador municipality.  
30 Jul 2000                Distrito Federal replaced by Distrito Capital with the
                             Distrito Metropolitano de Caracas, with no district
                             government as such (subordinated to the mayors of the
                             Libertador municipality).
16 Apr 2009                District government restored.
20 Dec 2017                Distrito Metropolitano de Caracas abolished by National Constituent
                             Assembly
(not recognized by the
National Assembly).

Governors of Distrito Federal
 2 Feb 1989 - Jan 1992     Virgilio Ávila Vivas               (b. 1941)            AD
13 Jan 1992 - 24 May 1993  Antonio José Ledezma Díaz          (b. 1955)            AD
May 1993 - 1994            César Rodríguez Berrizbeitía                            AD
1994 - 1996                Asdrúbal Aguiar Aranguren          (b. 1949)            CD
1996 - 1998                Abdón Vivas Terán                                       CD
1998 -  2 Feb 1999         Moisés Orozco Graterol             (b. 1944)            CD
 2 Feb 1999 - 30 Jul 2000  Hernán Grüber Odremán              (b. 1940)            MVR
Mayors of Distrito Metropolitano de Caracas
30 Jul 2000 - 31 Oct 2004  Alfredo Antonio Peña               (b. 1944)            MVR
31 Oct 2004 -  7 Dec 2008  Juan Alejandro Barreto Cipriani    (b. 1959)          MVR;2007 PSUV
 7 Dec 2008 - 20 Dec 2017  Antonio José Ledezma Díaz          (s.a.)               ABP
                             (federal prisoner from 19 Feb 2015,
                             in exile from 17 Nov 2017)
19 Feb 2015 - 22 Nov 2017  Helen Fernández (f)                (b. 1955)            ABP + MUD
                             (acting for Ledezma)
22 Nov 2017 - 20 Dec 2017  Alí Mansour Landaeta                                    PJ + MUD
                             (acting for Ledezma)
20 Dec 2017                Post abolished
Mayors of Municipio Libertador de Caracas

1993 -  2 Jan 1996         Aristóbulo Istúriz Almeida         (b. 1946)            LCR
 2 Jan 1996 - 30 Jul 2000  Antonio José Ledezma Díaz          (s.a.)               AD
30 Jul 2000 - 30 Nov 2008  Freddy Alirio Bernal Rosales       (b. 1962)          MVR;2007 PSUV
30 Nov 2008 -  7 Nov 2017  Jorge Jesús Rodríguez Gómez        (b. 1965)            PSUV
 7 Nov 2017 - 10 Dec 2017  Luis Lira Aponte (acting)          (b. 1965)            MS
10 Dec 2017 -              Érika del Valle Farías Peña        (b. 1972)            PSUV
Chiefs of Government of Distrito Capital

16 Apr 2009 - 13 Oct 2014  Jacqueline Coromoto Faría          (b. 1957)            PSUV
                             Pineda (f)
13 Oct 2014 - 26 May 2015  Ernesto Emilio Villegas Poljak     (b. 1970)            PSUV
26 May 2015 - 11 Jan 2016  Juan Carlos Dugarte                                     PSUV
11 Jan 2016 - 31 Jan 2017  Daniel Aponte                      (b. 1988)            PSVU
31 Jan 2017 - 21 Jun 2017  Carolina del Valle Cestari         (b. 1964)            PSUV
                             Vásquez (f) (1st time) 
21 Jun 2017 -  4 Jan 2018  Antonio Benavides Torres           (b. 1961)            Mil
 4 Jan 2018 -              Carolina del Valle Cestari         (s.a.)               PSUV
                             Vásquez (f) (2nd time) 



Falcón 
 
Falcon State
                          (Venezuela) 1997-2006
17 Jun 1997 - 4 Aug 2006 
[Falcon State (Venezuela)]Adopted 4 Aug 2006

Governors 
1989 - 1995                Aldo Cermeño Garrido Ramón         (b. 1947)            COPEI 
1995 - 2000                José Curiel                        (b. 1937)            COPEI
2000 - 28 Nov 2008         Jesús Montilla                     (b. 1961)          MVR;2007 PSUV
28 Nov 2008 - 20 Oct 2017  Stella Marina Lugo Betancourt de   (b. 1965)            PSUV
                             Montilla (f) 

20 Oct 2017 -              Víctor José Clark Boscán           (b. 1982)            PSUV



Federal Dependencies

20 Jul 1938                Federal Dependencies (the 72 Caribbean islands not part
                             of any state) created.
30 Dec 1999                Administration of the Federal Dependencies transferred to 
                             the federal Ministry of Interior and Justice.

Administrators
30 Dec 1999 -              the Ministers of Interior and Justice



Francisco de Miranda

10 Nov 2011               Francisco de Miranda Insular Territory, created within the Federal
                            Dependencies (includes Archipiélago Los Roques, Archipiélago Las
                            Aves and Isla La Orchila).

Chiefs of government

15 Nov 2011 -  7 Jul 2014  Armando José Laguna Laguna         (b. 1953)            Mil
 7 Jul 2014 -  4 Sep 2015  Gilberto Amílcar Pinto Blanco      (b. 1963)            Mil
 4 Sep 2015 -  3 Nov 2017  Jairo Avendaño Quintero            (b. 1962)            Mil
 3 Nov 2017 -              Stella Marina Lugo Betancourt de   (b. 1965)            PSUV
                             Montilla (f) 



Guárico

Guarico State (Venezuela)

Governors
1989 - 1990                Alberto Díaz Heredia                                    AD
 
4 Jan 1990 - 1990         Rafael Tobias Delgado (acting)                          AD
1990 - 1992                Modesto Freites Piñate             (b. 1939 - d. 2003)  AD
1992 - 1995                José Antonio Malavé Risso          (b. 1942)            COPEI
1995 - 1998                Rafael Emilio Silveira                                  AD
1998 -  8 Dec 2008         Eduardo Manuitt Carpio             (b. 1954)            MAS;2000 PPT
 8 Dec 2008 - 10 Sep 2010  Willian Rafael Lara
               (b. 1954 - d. 2010)  PSUV
11 Sep 2010 - 11 Dec 2010 
Arturo Suárez                                           PSUV  
11 Dec 2010 - 
20 Dec 2012  Luis Enrique Gallardo                                   PSUV
20 Dec 2012 - 19 Oct 2017  Ramón Emilio Rodríguez Chacín      (b. 1949)
            PSUV
19 Oct 2017 -              José Manuel Vásquez Aranguren      (b. 1972)
           PSUV



Lara

Lara State (Venezuela)
                         Adopted 8 Dec 2000

Governors 
1987 - 1996                José Mariano Navarro                                    AD
1996 - 2000                Orlando José Fernández Medina      (b. 1945)            MAS
18 Aug 2000 - 13 Dec 2008  Luis Ramón Reyes Reyes             (b. 1952)           MVR;2007 PSUV
13 Dec 2008 - 20 Oct 2017  Henri José Falcón Fuentes          (b. 1961)            PPT;2012 AP
20 Oct 2017 -              Carmen Teresa Meléndez Rivas (f)   (b. 1961)            PSUV



Mérida

Merida State (Venezuela)
                   Adopted 5 Nov 1996

Governors 
1989 - 20 Jan 1995         Jesús Rondón Nucete                (b. 1941)            COPEI 
20 Jan 1995 - 15 Aug 2000  William Dávila Barrios             (b. 1951)            AD
2000 - 12 Dec 2008         Florencio Porras                                       MVR;2007 PSUV
12 Dec 2008 - 21 Dec 2012  Marcos Díaz Orellana               (b. 1960)            PSUV
21 Dec 2012 - 26 Oct 2017  Alexis Ramírez Márquez
             (b. 1975)            PSUV
26 Oct 2017 -              Ramón Enrique Guevara Jaimes       (b. 1958)            AD + MUD



Miranda
 
Miranda State
                          (Venezuela) to 2006
1970 - 12 Aug 2006 
Miranda State
                          (Venezuela)
Adopted 12 Aug 2006

Governors 
1989 - 27 Dec 1995         Arnaldo Arocha Vargas (2nd time)   (b. 1931)            COPEI 
1995 - 2004                Enrique Mendoza D'Ascoli           (b. 1945)            COPEI 
2004 - 29 Nov 2008         Diosdado Cabello Rondón            (b. 1963)           MVR;2007 PSUV
29 Nov 2008 - 19 Oct 2017  Henrique Capriles Radonski         (b. 1972)            PJ + MUD
19 Oct 2017 -              Héctor Vicente Rodríguez Castro    (b. 1982)            PSUV



Monagas 

Monagas State (Venezuela)
                        Adopted 2002

Governors 
1989 - 1995                Guillermo Call (1st time)          (b. 1940)            AD
1995 - 31 Jan 2000         Luis Eduardo Martínez                                   AD
2000                       Miguel Gómez (acting)                                   MAS
2000 - 2004                Guillermo Call (2nd time)          (s.a.)               AD
2004 - 28 Dec 2012         José Gregorio "el Gato" Briceño    (b. 1965)        MIGATO:2007 PSUV
28 Dec 2012 -              Yelitze de Jesús Santaella         (b. 1960)            PSUV
                             Hernández (f)



Nueva Esparta

Nueva Esparta state (Venezuela)
                   Adopted 7 Aug 1998

Governors 
1989 – 1995                Morel Rodríguez Ávila (2nd time)   (b. 1942)            AD
1995 - 11 Jan 1999         Rafael Tovar                       (b. 1928 - d. 1999)  COPEI 
1999 - 2000                Irene Lailin Sáez Conde (f)        (b. 1961)            MVR
2000                       Eustacio Aguilera (acting)                              PCV
2000 - 2004                Alexis Navarro Rojas               (b. 1946 - d. 2016)  MVR
2004 - 28 Dec 2012         Morel Rodríguez Ávila (3rd time)   (s.a.)               AD
28 Dec 2012 - 25 Oct 2017  Carlos Mata Figueroa               (b. 1957)            PSUV
25 Oct 2017 -              Alfredo Javier Díaz Figueroa       (b. 1969)            AD + MUD



Portuguesa

Portuguesa State (Venezuela)
                        Adopted 1981

Governors 
1989 - 1995                Elias D'Onghia Colaprico                                AD
1995 - 2000                Iván Colmenares                                         MAS
2000 -  4 Dec 2008         Antonia Muños (f)                                      MVR;2007 PSUV
 4 Dec 2008 -  7 Jan 2016  Wilmar Castro Soteldo              (b. 1956)            PSUV
 7 Jan 2016 -
20 Oct 2017  Reinaldo Castañeda                 (b. 1966)            Mil
20 Oct 2017 -              Rafael José Calles Rojas           (b. 1970)            PSUV



Sucre

Sucre State (Venezuela)
    Adopted 24 Nov 1965 and 3 Feb 1996

Governors 
1989 - 1992                Eduardo Morales Gil                                     AD
1992 - 1998                Ramón Martínez (1st time)          (b. 1968)            MAS
1998 - 2000                Eloy Gil                           (b. 1947)            AD
2000 -  3 Dec 2008         Ramón Martínez (2nd time)          (s.a.)           MAS;2004 PODEMOS
 3 Dec 2008 - 
28 Dec 2012  Enrique José Maestre               (b. 1968)            PSUV
28 Dec 2012 - 30 Jan 2017  Luis Acuña Cede
ño                  (b. 1946)            PSUV
30 Jan 2017 -              Edwin Antonio Rojas Mata           (b. 1978)            PSUV
                             (acting to 21 Oct 2017)



Táchira

Tachira State (Venezuela)
                  Adopted 12 Oct 1997

Governors 
 
7 Jan 1990 - 1995         José Francisco Ron Sandoval        (b. 1933 - d. 2002)  AD
1995 - 1998                Ricardo Méndez Moreno                                   AD
1998 - 2000                Sergio Omar Calderón               (b. 1949)            COPEI
2000 -  7 Jan 2009         Roland Blanco La Cruz              (b. 1959)           MVR;2007 PSUV
 7 Jan 2009 - 21 Dec 2012  César Pérez Vivas                  (b. 1957)            COPEI
21 Dec 2012 - 26 Oct 2017  José Gregorio Vielma Mora          (b. 1964)            PSUV
26 Oct 2017 -              Laidy Yorveys Gómez Flórez (f)     (b. 1981)            AD + MUD



Trujillo

Trujillo State (Venezuela)
                Adopted 18 Nov 1994

Governors 
1989 – 1995                José Méndez Quijada                                     AD
1995 - 2000                Luis González                                           AD
2000 -  2 Dec 2008         Gilmer Enrique Viloria             (b. 1945)           MVR;2007 PSUV
 2 Dec 2008 - 21 Dec 2012  Hugo Cesar Cabezas Bracamonte      (b. 1972)            PSUV
21 Dec 2012 -              Henry Rangel Silva                 (b. 1961
)            PSUV



Vargas 

Vargas State (Venezuela)
                        Adopted 1997

22 Apr 1998                Vargas Territory, created from part of Distrito Federal.
31 Dec 1998                Vargas State

Governors
 9 Sep 1998 - 31 Dec 1998  Adolfo Leon Pastran Matute         (b. 1938)
 1 Jan 1999 - 2000         Mario Alfredo Laya Camacho
        (b. 1957)            PPT
2000 - 28 Nov 2008         Antonio Rodríguez San Juan         (b. 1957)           MVR;2007 PSUV
28 Nov 2008 -              Jorge Luis García Carneiro         (b. 1952)            PSUV



Yaracuy

Yaracuy State (Venezuela)
                   Adopted 19 Mar 2000

Governors 
1989 – 1995                Nelson Suárez Montiel                                   COPEI
1995 - 2004                Eduardo Cateno Lapi García         (b. 1964)            CN
2004 - 14 Jun 2008         Carlos Eduardo Giménez Colmenares  (b. 1959)            PODEMOS
14 Jun 2008 -  4 Dec 2008  Álex Sánchez
                                            PSUV
 4 Dec 2008 -              Julio Cesar León Heredia           (b. 1966)            PSUV



Zulia

Zulia State (Venezuela)
                    Adopted 23 Jan 1991

Governors 
1989 – 1993                Osvaldo Álvarez Paz                (b. 1943)            COPEI
1993 – 1996                Lolita Aniyar de Castro (f)        (b. 1937 - d. 2015)  MAS
1996 - 2000                Francisco Arias Cárdenas (1st time)(b. 1950)            LCR
1998 - 1999                Giovanny Villalobos                (b. 1958)
                             (acting for Cárdenas)
1999 - 2000                Germán Valero Chacón               (b. 1964)
                             (acting for Cárdenas)
30 Jul 2000 -  1 Dec 2008  Manuel Rosales                     (b. 1952)            UNT
 1 Dec 2008 - 
20 Dec 2012  Pablo Martín Pérez Álvarez         (b. 1969)            UNT
20 Dec 2012 - 27 Oct 2017  Francisco Arias
Cárdenas (2nd time)(s.a.)               PSUV
27 Oct 2017 -
13 Dec 2017  Magdely Beatriz Valbuena Muñoz (f) (b. 1954)            PSUV
                             (acting)
13 Dec 2017 -              Omar José Prieto Fernández         (b. 1969)            PSUV







© Ben Cahoon