WorldStatesmen.org HOME
return to Soviet Union >
to Russian S.F.S.R. >>
to Russian S.F.S.R.
Autonomous Republics >>>


 









Russian Soviet Federative Socialist  Republic Administrative Divisions:


Kraya, Oblasti
, Cities of Republican Subordination, Autonomous Oblasti,
Autonomous Okruga and National Okruga

Kraya: AltayKhabarovsk - Krasnodar - Krasnoyarsk - Primorskiy - Stavropol - Oblasti: Amur - Arkhangelsk - Astrakhan - Belgorod - Bryansk - Chelyabinsk - Chita - Gorkiy - Irkutsk - Ivanovo - Kalinin - Kaliningrad - Kaluga - Kamchatka - Kemerovo - Kirov - Kostroma - Kurgan - Kursk - Kuybyshev - Leningrad - Lipetsk - Magadan - Moscow - Murmansk - Novgorod - Novosibirsk - Omsk - Orenburg - Oryol - Penza - Perm - Pskov - Rostov - Ryazan - Sakhalin - Saratov - Smolensk - Sverdlovsk - Tambov - Tomsk - Tula - Tyumen - Ulyanovsk - Vladimir - Volgograd - Vologda - Voronezh - Yaroslav - Cities of Republican Subordination: Moscow - Leningrad - Autonomous Oblasti: Adygey - Gorno-Altay - Karachayevo-Cherkess - Khakass - Yevreyskaya - Autonomous Okruga: Agin Buryat - Chukotka - Evenkiyskiy - Khanty-Mansi - Komi-Permyak - Koryak - Nenets - Taymyr (Dolgano-Nenets) - Ust-Ordynskiy Buryat - Yamalo-Nenets - Former KrayFar Eastern - Former OblastiArzamasBalashov - Bugulma - Chistopol - Crimea (Krym) - Grozny - Kamensk - Kazan - Nizhne Amur - Sterlitamak - Ufa - Ussuri - Vielikie Luki - Yuzhnyy-Sakhalin - Zeya - oblasti in former Kazakh A.S.S.R. - Former Cities of Republican Subordination: Chelyabinsk - Gorkiy - Krasnoyarsk - Kuybyshev - Molotov (Perm) - Novosibirsk - Omsk - Rostov-na-Donu - Saratov - Sochi - Stalingrad - Former Autonomous Oblasti:  Buryat-Mongolian (of Far East) - Cherkess - Ingush - Former National Okruga: Argayashskiy - Cherkess (Circassian) - Karelian - Okhotskiy - Vitimo-Olekminskiy -

Note: Russian S.F.S.R. inherited the former administrative division in governorates (gubernii) and some oblasti, but in the period between 1922 and 1929 they were entirely reorganized into kraya and (new and initially much larger) oblasti (the difference between them was that kraya could contain autonomous oblasti and at some point even small oblasti and Autonomous Republics). Autonomous oblasti (originally known as "Labor Communes") appeared in 1918, when ethnic groups were granted their own administrative divisions equal to oblasti. Autonomous okruga (to 1978, national okruga), established from 1925 on, were merely ethnic subdivisions of kraya and oblasti along with regular okruga (almost all regular okruga were abolished in 1930). Cities of republican subordination (from 1931) were industrial centers that were economically (but not administratively) separated from respective oblasti.

  Kraya and oblasti that existed after the reorganization of 1922/29 and all autonomous (national) oblasti and okruga are recorded below. By 1980 the Russian S.F.S.R. was divided into 87 entities (15 autonomous soviet socialist republics, 6
kraya, 49 oblasti, 2 cities of republican subordination, 5 autonomous oblasti, and 10 autonomous okruga). Until 1991, almost all leaders were members of the Communist Party so their party affiliation are not noted below. Non-Russian names of entities below are given in attempted transliteration of modern Cyrillic orthography of respective language. During the Soviet period these entities (apart from the autonomous republics) did not have flags. For the Autonomous Soviet Socialist Republics: see here (from 25 Dec 1991 see Russia Administrative Divisions).

Party abbreviations: KPSS = Kommunisticheskaya Partiya Sovetskogo Soyuza (Communist Party of the Soviet Union, Marxist-Leninist communist, USSR state party to 13 Mar 1990, former VKP, 13 Oct 1952 - 29 Aug 1991); KPR = Kommunisticheskaya Partiya Rossiyskoy SFSR (Communist Party of the Russian SFSR, split from KPSS, 19 Jun 1990 - 6 Nov 1991; from 14 Feb 1993 Kommunisticheskaya Partiya Rossiyskoy Federatsii)

for Autonomous Soviet Socialist Republics: see Part 1


Kraya

Altay

28 Sep 1937                Altay kray (Altayskiy kray)(split from Western Siberian
                             [
Zapadno-Sibirskiy] kray).

First Secretaries of the Kray Committee of the Communist Party
Sep 1937 - Feb 1939        Leonid Nikolayevich Gusev          (b. 1907 - d. 1985)
                             (first secretary of the Organizing Bureau to Jun 1938)
Feb 1939 - Oct 1940        Afanasiy Afanasyevich Andriyenko   (b. 1907 - d. 1942)
Oct 1940 - Aug 1943        Vyacheslav Nikolayevich Lobkov     (b. 1903 - d. 1971)
Aug 1943 - Jul 1955        Nikolay Ilyich Belyayev            (b. 1903 - d. 1966)
Jul 1955 - 18 Mar 1961     Konstantin Georgiyevich Pysin      (b. 1910 - d. 1984)
18 Mar 1961 -  9 Apr 1976  Alexander Vasilyevich Georgiyev    (b. 1913 - d. 1976)
                             (chairman of the rural party committee 15 Jan 1963 - 19 Dec 1964) 
18 Jan 1963 - 19 Dec 1964  Mikhail Vitalyevich Vasilyev       (b. 1923 - d. 2011)
                             (chairman of the industrial party committee)
23 Apr 1976 - 29 Jan 1985  Nikolay Fyodorovich Aksyonov       (b. 1928 - d. 1985)
18 Feb 1985 - 17 Feb 1990  Phillip Vasilyevich Popov          (b. 1930 - d. 2007)
17 Feb 1990 - 13 Apr 1990  Yuriy Ivanovich Zhil'tsov (acting) (b. 1940 - d. 2009)
13 Apr 1990 - 27 Sep 1990  Aleksey Antonovich Kuleshov        (b. 1936 - d. 2004)
27 Sep 1990 - Aug 1991     Vitaliy Aleksandrovich Safronov    (b. 1936)

Chairmen of the Executive Committee (to Jan 1940, Organizing Committee)
Sep 1937 - Jun 1938        Trofim Petrovich Babich-Dekan'     (b. 1900 - d. 19..)
Jun 1938 - Jan 1943        Nikolay Andrianovich Smerdov       (b. 1905 - d. 1958)
Jan 1943 - Aug 1943        Nikolay Ilyich Belyayev            (s.a.)
Aug 1943 - Dec 1945        Pavel Nikolayevich Korchagin       (b. 1901 - d. 1980)
Dec 1945 - Jul 1947        Grigoriy Pavlovich Kovalevskiy     (b. 1905 - d. 19..)
Jul 1947 - May 1949        Anatoliy Mikhaylovich Batamirov    (b. 1900 - d. 1983)
May 1949 - Jul 1955        Konstantin Georgiyevich Pysin      (s.a.)
Jul 1955 - Jul 1960        Sergey Vasilyevich Shevchenko      (b. 1914 - d. 1986)
Jul 1960 - Feb 1966        Stepan Vlasovich Kalchenko         (b. 1908 - d. 1996)
                             (chairman of the rural executive committee Dec 1962 - Dec 1964)
Dec 1962 - Dec 1964        Mikhail Stepanovich Andriyanov     (b. 1917 - d. 1991)
                             (chairman of the industrial executive committee) 
Feb 1966 - Jun 1973        Ivan Ilyich Molchaninov            (b. 1918 - d. 1996)
Jun 1973 - Apr 1976        Nikolay Fyodorovich Aksyonov       (s.a.)
Apr 1976 - Mar 1983        Vladimir Nikolayevich Rayevskiy    (b. 1927 - d. 1994)
Apr 1983 - Apr 1987        Viktor Timofeyevich Mishchenko     (b. 1928 - d. 1995)
Apr 1987 - Apr 1990        Aleksey Antonovich Kuleshov        (s.a.)
Apr 1990 - Oct 1991        Yuriy Ivanovich Zhil'tsov          (s.a.)
Head of the Administration
 8 Oct 1991 - 20 Jan 1994  Vladimir Fyodorovich Rayfikesht    (b. 1951)



Far Eastern 

 6 Apr 1920 - 15 Nov 1922  Far Eastern Republic (Dal'nevostochnaya Respublika) independent
                            
(capital at Verkhneudinsk to 22 Oct 1920, then at Chita)
                             (see under Russia).

26 May 1921 - 25 Oct 1922  Primorye oblast in secession under "White" Russian administration
                             (see under Russia civil war).
15 Nov 1922                Far Eastern oblast
(Dal'nevostochnaya oblast')(capital Chita),
                             within Russian S.F.S.R. (embraced the former Far Eastern Republic
                             and Kamchatka)
.
 4 Jan 1926                Far Eastern kray ("Dal'kray")(Dal'nevostochnyy kray)(capital
                             Khabarovsk)
, formerly Far Eastern oblast; within Russian S.F.S.R.
30 Jul 1930                Chita area (Transbaikal) transferred to the East Siberian kray.

20 Oct 1938                Abolished, divided between Khabarovsk kray and Primorskiy kray.


Executive Secretary of the Far Eastern Bureau ("Dal'byuro") of the Communist Party
Nov 1922 – Nov 1925        Nikolay Afanasyevich Kubyak        (b. 1881 - d. 1937)

First Secretaries of the Far Eastern Kray Committee of the Communist Party
Nov 1925 - Feb 1927        Nikolay Afanasyevich Kubyak        (s.a.)
Mar 1927 - Oct 1928        Yan Borisovich Gamarnik            (b. 1894 - d. 1937)
                             (Yakov Tsudikovich Gamarnik)
Oct 1928 - Jul 1931        Ivan Nikolayevich Perepechko       (b. 1897 - d. 1943)
Jul 1931 - Mar 1933        Sergey Adamovich Bergavinov        (b. 1899 - d. 1937)
Mar 1933 - Jan 1937        Lavrentiy Yosifovich Lavrentyev    (b. 1890 - d. 1938)
                             (Kartvelishvili)
15 Jan 1937 - 20 Oct 1937  Iosif Mikhaylovich Vareykis        (b. 1894 - d. 1938)
                             (Juozas Vareikis)
20 Oct 1937 - Jun 1938     Georgiy Mikhaylovich Statsevich    (b. 1898 - d. 1942) 
                             (acting)  
Jun 1938 - Oct 1938        Sergey Mikhaylovich Sobolyev       (b. 1900 - d. 1939)
                             (acting)  

Chairmen of the Far Eastern Revolutionary Committee ("Dal'revkom")
Nov 1922 - Oct 1923        Pyotr Alekseyevich Kobozev         (b. 1878 - d. 1941)
Oct 1923 - Mar 1926        Yan Borisovich Gamarnik            (s.a.)
Chairmen of the Far Eastern Kray Executive Committee

Mar 1926 - Mar 1927        Yan Borisovich Gamarnik            (s.a.)
Mar 1927 - Feb 1929        Sergey Yegorovich Chutskayev       (b. 1876 - d. 1944)
Feb 1929 - Apr 1930        Yan Vasilyevich Poluyan            (b. 1891 - d. 1937)
Apr 1930 - 10 Aug 1931     Aleksandr Nikolayevich Asatkin-    (b. 1885 - d. 1937)
                             Vladimirskiy 
 9 Sep 1931 -  7 Mar 1933  Afanasiy Ivanovich Butsenko        (b. 1889 - d. 1965)
11 Mar 1933 -  4 Jun 1937  Georgiy Maksimovich Krutov         (b. 1894 - d. 1938)
Jun 1937 - 24 Aug 1937     Yevgeniy Vladimirovich Lebedev     (b. 1897 - d. 1938)
                             (acting)                 
Aug 1937 - 10 Sep 1937     Mikhail Petrovich Vol'skiy         (b. 1899 - d. 1938)
                            
(Myshkin) (acting)
13 Sep 1937 -  4 Apr 1938  Pavel Konstantinovich Legkonravov  (b. 1893 - d. 1938)
Apr 1938 - May 1938        D. Laptev (acting)
20 May 1938 - 20 Oct 1938  Sergey Ivanovich Gusev (acting)    (b. 1891 - d. 19..)



Khabarovsk

 6 Apr 1920 - 15 Nov 1922  Part of the Far Eastern Republic (see under Russia).
15 Nov 1922 -  4 Jan 1926  Part of the Far Eastern oblast,
within the Russian S.F.S.R.
 
4 Jan 1926 - 22 Jul 1934  Part of Far Eastern kray, within the Russian S.F.S.R.
22 Jul 1934                Khabarovsk
oblast (Khabarovskaya oblast')(abolished 26 May 1939).
22 Jul 1934 - 20 Oct 1938  Within the Far Eastern Kray.
20 Oct 1938                Khabarovsk
kray (Khabarovskiy kray).

First Secretaries of the Oblast Committee (to Jun 1935, Organizing Bureau) of Communist Party 
Sep 1934 - Apr 1937        Yefim Borisovich Kaplan            (b. 1900 - d. 1938)
Apr 1937 - Aug 1937        Ilya Vasilyevich Slinkin           (b. 1899 - d. 1938)
Oct 1937 - Dec 1937        Val'demar Ivanovich Yanberg        (b. 1905 - d. 1938)
                             (acting)
Dec 1937 - Feb 1938        Vyacheslav Mikhaylovich L'vov      (b. 1901 - d. 19..)
                             (acting)
Feb 1938 - Nov 1938        Grigoriy Afanasyevich Komarov      (b. 1901 - d. 1948)
Nov 1938 - May 1939        Roman Kapitonovich Nazarov         (b. 1905 - d. 1984)

First Secretaries of the Kray Committee of the Communist Party
Oct 1938 - Jan 1940        Vladimir Aleksandrovich Donskoy    (b. 1903 - d. 1954)
                             (first secretary of the Organizing Committee
to Feb 1939)
 2 Jan 1940 - 20 Jun 1945  Gennadiy Andreyevich Borkov        (b. 1905 - d. 1983)
20 Jun 1945 -  1 Mar 1949  Roman Kapitonovich Nazarov         (b. 1905 - d. 1984)
 1 Mar 1949 - 19 Jan 1954  Aleksandr Pavlovich Yefimov        (b. 1905 - d. 1980)
20 Jan 1954 - 19 Jul 1955  Averkiy Borisovich Aristov         (b. 1903 - d. 1973)
19 Jul 1955 - 22 Feb 1957  Mikhail Mikhaylovich Stakhurskiy   (b. 1903 - d. 1971)
22 Feb 1957 - 23 Jul 1970  Aleksey Pavlovich Shitikov         (b. 1912 - d. 1993)
23 Jul 1970 - 28 Sep 1988  Aleksey Klement'yevich Chyornyy    (b. 1921 - d. 2002)
                             (
Chernyy)
28 Sep 1988 - 17 Apr 1990  Viktor Stepanovich Pasternak       (b. 1931 - d. 2013)
12 Oct 1990 - Aug 1991     Sergey Andreyevich Markarov        (b. 1948)

Chairmen of the Oblast Executive Committee (to Dec 1934, Organizing Committee)
1934 - Dec 1934            Yuriy Mikhaylovich Petrov
Dec 1934 - Nov 1936        Nikolay Nilovich Patrikeyev        (b. 1895 - d. 1938)
Nov 1936 - 1937            .... (acting)
1937 - Oct 1937            Leonid Ivanovich Lyamin            (b. 1898 - d. 1938)
1937 - Jul 1938            Lavrentiy Ivanovich Vyushkov       (b. 1898 - d. 1938)
Jul 1938 - May 1939        Semyon Dmitriyevich Chikhunov      (b. 1897 - d. 1972)
May 1939                   Pyotr Matveyevich Zakharov         (b. 1900 - d. 19..)
Chairmen of the Kray Executive Committee

20 Oct 1938 - 13 Jan 1940  Sergey Ivanovich Gusev             (b. 1891 - d. 19..)
                             (chairman of the Organizing Committee)
13 Jan 1940 - 23 Dec 1942  Vladimir Mikhaylovich Istomin      (b. 1905 - d. 1942)

23 Dec 1942 - 29 Nov 1945  Grigoriy Fyodorovich Aksenov       (b. 1899 - d. 19..)

29 Nov 1945 -  7 Jul 1949  Fyodor Antonovich Mamonov          (b. 1907 - d. 1985)
 7 Jul 1949 -  3 Mar 1953  Vasiliy Ivanovich Ivanov           (b. 1905 - d. 1989)
 3 Mar 1953 -  7 Apr 1953  Fyodor Prokofyevich Kotov
         (b. 1908 - d. 1980)
                             (1st time)
 7 Apr 1953 - 19 Jan 1954  Averkiy Borisovich Aristov         (s.a.)
19 Jan 1954 - 18 Feb 1960  Fyodor Prokofyevich Kotov          
(s.a.)
                             (2nd time)
18 Feb 1960 -  4 May 1962  Boris Ivanovich Deryugin           (b. 1916 - d. 1979)
 4 May 1962 - 23 Jul 1970  Aleksey Klement'yevich Chyornyy    (s.a.)
                             (Chernyy)
23 Jul 1970 - 15 Dec 1981  Grigoriy Yefimovich Podgayev       (b. 1920 - d. 1990)
15 Dec 1981 -  8 Apr 1986  Viktor Stepanovich Pasternak       (s.a.)
10 Jun 1986 - 26 Apr 1990  Nikolay Nikolayevich Danilyuk      (b. 1937)
28 Apr 1990 - Sep 1991     Valeriy Vasilyevich Litvinov
Head of the Administration
24 Oct 1991 -  1 Nov 2001  Viktor Ivanovich Ishayev           (b. 1948)



Krasnodar

13 Sep 1937                Krasnodar kray (Krasnodarskiy kray)(split from Azovo-Chernomorskiy
                             kray).
Aug 1942 - Feb 1943        German occupation.

First Secretaries of the Kray Committee of the Communist Party
Sep 1937 - Nov 1937        Ivan Aleksandrovich Kravtsov       (b. 1896 - d. 1938)

Nov 1937 -  6 May 1938     Mikhail Ivanovich Marchuk          (b. 1891 - d. 1938)
May 1938 - 17 Jan 1939     Leonid Petrovich Gazov             (b. 1898 - d. 1987)
17 Jan 1939 -  7 Mar 1949  Pyotr Yanuaryevich Seleznyev       (b. 1897 - d. 1949)
Mar 1949 - Oct 1952        Nikolay Grigoryevich Ignatov       (b. 1901 - d. 1966)
Oct 1952 - Feb 1957        Viktor Maksimovich Suslov          (b. 1910 - d. 1969)
Feb 1957 - Apr 1958        Dmitriy Stepanovich Polyanskiy     (b. 1917 - d. 2001)
Apr 1958 - Jun 1960        Dmitriy Mikhaylovich Matyushkin    (b. 1906 - d. 1993)
Jun 1960 - 12 Jan 1966     Georgiy Ivanovich Vorobyov         (b. 1914 - d. 2002)
                             (chairman of the rural party committee Jan 1963 - Dec 1964)
Jan 1963 - Dec 1964        Aleksandr Ivanovich Kachanov       (b. 1928 - d. 2020)
                             (chairman of the industrial party committee)

12 Jan 1966 -  4 May 1973  Grigoriy Sergeyevich Zolotukhin    (b. 1911 - d. 1988)
 4 May 1973 - 22 Jul 1982  Sergey Fyodorovich Medunov         (b. 1915 - d. 1999)
23 Jul 1982 - 27 Jun 1983  Vitaliy Ivanovich Vorotnikov       (b. 1926 - d. 2012)
27 Jun 1983 -  3 Jun 1985  Georgiy Petrovich Razumovskiy      (b. 1936)
 3 Jun 1985 - 25 Jul 1990  Ivan Kuz'mich Polozkov             (b. 1935)
 4 Aug 1990 - Aug 1991     Aleksandr Vasilyevich Maslov       (b. 1949)

Chairmen of the Executive Committee 
13 Sep 1937 - 20 Nov 1937  Vasiliy Aleksandrovich Simonchik   (b. 1894 - d. 193.)
20 Nov 1937 - Dec 1939     Ivan Semyonovich Bogdanov          (b. 1893 - d. 19..)
Jan 1940 - Jun 1944        Pavel Fyodorovich Tyulyayev        (b. 1905 - d. 1946)
Jul 1944 - Mar 1948        Mikhail Mikhaylovich Bessonov      (b. 1901 - d. 19..)
Mar 1948 - Feb 1954        Pyotr Petrovich Pantikov           (b. 1903 - d. 19..)
Feb 1954 - Apr 1960        Boris Fyodorovich Petukhov         (b. 1913 - d. 1979)
Apr 1960 - Jun 1962        Fyodor Stepanovich Kolomiyets      (b. 1910 - d. 1994)
Jun 1962 - Dec 1964        Ivan Timofeyevich Trubilin        
(b. 1931 - d. 2014)
                             (chairman of the rural executive committee Dec 1962 - Dec 1964)
Dec 1962 - Dec 1964        Al'bert Nikitovich Churkin
        (b. 1923)
                             (chairman of the industrial executive committee)
Dec 1964 - Feb 1969        Ivan Yefimovich Ryazanov           (b. 1922 - d. ....)
Mar 1969 - Jun 1973        Sergey Fyodorovich Medunov         (s.a.)
Jun 1973 - Jun 1981        Georgiy Petrovich Razumovskiy      (b. 1936)
Jul 1981 - Jan 1985        Nikolay Yakovlevich Golub          (b. 1934)
Jan 1985 - Jul 1987        Vladimir Nikolayevich Scherbak     (b. 1939 - d. 2010)
Jul 1987 - Aug 1990        Nikolay Ignatyevich Kondratenko    (b. 1940 - d. 2013)
Aug 1990 - Aug 1991        Nikolay Ivanovich Gorovoy          (b. 1937)
Head of the Administration

24 Aug 1991 - 26 Nov 1992  Vasily Nikolayevich Dyakonov       (b. 1946 - d. 2012)



Krasnoyarsk

 7 Dec 1934                Krasnoyarsk kray (Krasnoyarskiy kray)(split from East Siberian kray).

First Secretaries of the Kray Committee of the Communist Party 
Dec 1934 - 21 Jul 1937     Pavel Dmitriyevich Akulinushkin    (b. 1899 - d. 1937)
                             (first secretary of the Organizing Bureau to Jun 1935)
21 Jul 1937 - 22 Jun 1938  Sergey Mikhaylovich Sobolev        (b. 1890 - d. 1939)

22 Jun 1938 - 29 Jun 1940  Pavel Khristoforovich Kulakov      (b. 1910 - d. 1979)
29 Jun 1940 - 28 Jul 1944  Ivan Grigoryevich Golubev          (b. 1906 - d. 1974)
28 Jul 1944 -  3 Apr 1950  Averkiy Borisovich Aristov         (b. 1903 - d. 1973)
 4 Apr 1950 - 16 Aug 1952  Sergey Mikhaylovich Butuzov        (b. 1909 - d. 1967)
16 Aug 1952 - 21 Feb 1958  Nikolay Nikolayevich Organov       (b. 1901 - d. 1982)
21 Feb 1958 - 28 Apr 1969  Aleksandr Akimovich Kokarev        (b. 1909 - d. 1991)
                             (chairman of the rural party committee 6 Dec 1962 - 26 Dec 1964)
19 Jan 1963 - 26 Dec 1964  Valentin Fyodosyevich Gavriilov-   (b. 1908 - d. 19..)
                             Podolskiy
                             (chairman of the industrial party committee)

28 Apr 1969 - 28 Dec 1972  Vladimir Ivanovich Dolgikh         (b. 1924 - d. 2020)
28 Dec 1972 -  2 Oct 1987  Pavel Stefanovich Fedirko          (b. 1932 - d. 2019)
 2 Oct 1987 - 18 Jul 1990  Oleg Semyonovich Shenin            (b. 1937 - d. 2009)
18 Jul 1990 - 17 Aug 1990  Veniamin Sergeyevich Sokolov
      (b. 1935 - d. 2011)
                             (acting)
17 Aug 1990 - 19 Aug 1991  Gennadiy Petrovich Kazmin          (b. 1934 - d. 2018)

Chairmen of the Executive Committee 
 7 Dec 1934 - 10 Aug 1937  Iosif Ivanovich Reshchikov         (b. 1892 - d. 1937)
                             (chairman of the Organizing Committee to Jan 1935)
21 Aug 1937 - 15 Nov 1937  Samuil Tevelevich Khavkin (acting) (b. 1893 - d. 1976)

15 Nov 1937 -  4 Jul 1938  Vasiliy Aleksandrovich Yegorov     (b. 1890 - d. 1996)
 4 Jul 1938 - 25 Feb 1939  Ivan Mikhaylovich Chervov (acting) (b. 1901 - d. af.1985)
25 Feb 1939 - 27 Jul 1941  Aleksandr Petrovich Sokolov        (b. 1903 - d. 1967)
27 Jul 1941 -  9 Mar 1944  Aleksey Matveyevich Buyeverov      (b. 1901 - d. 1956)
 9 Mar 1944 -  9 Jun 1955  Yevgeniy Petrovich Koluschinskiy   (b. 1902 - d. 1973) 
 9 Jun 1955 - 20 Feb 1958  Nikolay Georgiyevich Falaleyev     (b. 1901 - d. 1968)
20 Feb 1958 - 28 Dec 1964  Pyotr Fyodorovich Morozov          (b. 1905 - d. 1969) 
                             (chairman of rural executive committee 8 Dec 1962 to 28 Dec 1964)
 8 Dec 1962 - 28 Dec 1964  Anatoliy Ivanovich Isayev          (b. 1913 - d. 19..)
                             (chairman of the industrial executive committee) 
28 Dec 1964 -  6 Jun 1983  Nikolay Fyodorovich Tatarchuk      (b. 1928 - d. 1991)
 6 Jun 1983 - 12 Apr 1988  Viktor Vasilyevich Plisov          (b. 1935)
12 Apr 1988 - 29 Dec 1991  Valeriy Ivanovich Sergiyenko       (b. 1946 - d. 2015)



Primorskiy (Maritime)

12 Dec 1920 - 26 May 1921  Part of the Far Eastern Republic (see under Russia).
26 May 1921 - 25 Oct 1922  Primorye oblast in secession under "White" Russian administration
                             (see under Russia civil war).
25 Oct 1922 - 15 Nov 1922  Part of the Far Eastern Republic (s.a.)

15 Nov 1922 -  4 Jan 1926  Part of the Far Eastern oblast, within the Russian S.F.S.R.
 4 Jan 1926 - 20 Oct 1938  Part of the Far Eastern
kray.
20 Oct 1932                Primorskaya (Maritime)
oblast (abolished 5 Jun 1939).
20 Oct 1938                Primorskiy kray 

First Secretaries of the Oblast Committee (to 1933, Organizing Bureau) of the Communist Party
1932 -  7 Mar 1934         Konstantin Fyodorovich Pshenitsyn  (b. 1892 - d. 1937)

 7 Mar 1934 -
Jan 1937     Pavel Mikhaylovich Tanygin         (b. 1892 - d. 1938) 
Jan 1937 - Jul 1937        Nikolay Aleksandrovich Myakinen    (b. 1893 - d. 1938)
                             (Niilo Mäkinen)
Jul 1937 - Oct 1937        Boris Grigoryevich Bekker          (b. 1897 - d. 1938)
Oct 1937                   Vladimir Kornilovich Sidorov
       (b. 1894 - d. 19..)
                             (acting)
Nov 1937 - Jun 1938        Pyotr Filippovich Mitrakov (acting)(b. 1901 - d. 1960)
Jun 1938 - Oct 1938        Ivan Andreyevich Fomichev (acting) (b. 1904 - d. af.1985)
Dec 1938 - Jun 1939        Mikhail Petrovich Sklyarov         (b. 1912 - d. 1986)

First Secretaries of the
Kray Committee of
the Communist Party 
20 Oct 1938 - Feb 1947     Nikolay Mikhaylovich Pegov         (b. 1905 - d. 1991)
                             (first secretary of the Organizing Committee to 16 Feb 1939)
Feb 1947 - Sep 1952        Nikolay Nikolayevich Organov       (b. 1901 - d. 1982)

Sep 1952 - Mar 1955        Dmitriy Nikanorovich Melnik        (b. 1912 - d. 1969)
Mar 1955 - Jan 1956        Nikolay Nikolayevich Shatalin      (b. 1904 - d. 1984)
22 Jan 1956 - May 1959     Terentiy Fomich Shtykov            (b. 1907 - d. 1964)
May 1959 - 18 Mar 1969     Vasiliy Yefimovich Chernyshev      (b. 1908 - d. 1969) 
                             (chairman of the industrial party committee Dec 1962 - Dec 1964)
Dec 1962 - Dec 1964        Mikhail Mikhaylovich Kuznetsov     (b. 1912 - d. 19..)
                             (chairman of the rural party committee)

18 Mar 1969 -  8 Apr 1984  Viktor Pavlovich Lomakin           (b. 1926 - d. 2012)

 8 Apr 1984 - 14 Jan 1989  Dmitriy Nikolayevich Gagarov       (b. 1938 - d. 1989)
14 Jan 1989 - 19 Apr 1990  Aleksey Avramovich Volyntsev       (b. 1936)
19 Apr 1990 - 23 Aug 1991  Anatoliy Sergeyevich Golovizin     (b. 1939)
                             (acting to May 1990)

Chairmen of the Oblast Executive Committee (to Mar 1933, Organizing Committee)
Dec 1932 - Dec 1934        Mikhail Petrovich 
Myshkin          (b. 1897 - d. 1938)
                             (Vol'skiy)
Dec 1934 - Jul 1937        Ivan Grigoryevich Petrov           (b. 1899 - d. 1938)
Jul 1937 - Jun 1939        Vasiliy Grigoryevich Zhuravlev     (b. 1887 - d. 19..)
                             (acting)

Chairmen of the Kray Executive Committee (to Jan 1940, Organizing Committee)
20 Oct 1938 - Jun 1939     Semyon
Ivanovich Shabalin          (b. 1896 - d. 1961)
Jun 1939 - Dec 1939        Ivan Andreyevich Fomichev          (s.a.)
                             (
Fomichyov) 
Dec 1939 - Nov 1943        Boris Konstantinovich Chubarov     (b. 1904 - d. 19..)
Nov 1943 - Jul 1947        Anton Fyodorovich Bloshchanenko    (b. 1904 - d. 1968)
Sep 1947 - Dec 1948        Nikolay Antonovich Tsukayev        (b. 1903 - d. 1948)
Dec 1948 - Oct 1952        Aleksey Dmitriyevich Semyonov      (b. 1905 - d. 19..)
Oct 1952 - 13 Apr 1957     Dmitriy Yakovlevich Umnyashkin     (b. 1906 - d. 19..) 
13 Apr 1957 - Dec 1964     Aleksey Sergeyevich Biryukov       (b. 1907 - d. 1986)
                             (chairman of the industrial executive committee from Dec 1962) 
Dec 1962 - Dec 1964        Viktor Fyodorovich Avchenko        (b. 1916 - d. 1987)
                             (chairman of the rural executive committee)

Dec 1964 - Feb 1970        Mikhail Mikhaylovich Kuznetsov     (s.a.)
Feb 1970 - Aug 1974        Georgiy Nikolayevich Balakin       (b. 1916 - d. 1986)
Aug 1974 - Jun 1977        Ilya Ivanovich Shtodin             (b. 1928 - d. af.2003)
Jun 1977 - Oct 1986        Dmitriy Ivanovich Karabanov        (b. 1927 - d. 2015)
Oct 1986 - Jan 1990        Valeriy Fyodorovich Lutsenko       (b. 1940 - d. 2012)
Apr 1990 - 15 Oct 1991     Vladimir Sergeyevich Kuznetsov     (b. 1954)
Head of the Administration 
15 Oct 1991 - 24 May 1993  Vladimir Sergeyevich Kuznetsov     (s.a.) 



Stavropol

10 Jan 1934                North Caucasus (Severo-Kavkazskiy) kray (a remnant of the
                             former kray with the same name).
13 Mar 1937                Ordzhonikidze kray (Ordzhonikidzevskiy kray).
Aug 1942 - Jan 1943        German occupation.
12 Jan 1943                Stavropol kray (Stavropol'skiy kray).

First Secretaries of the Communist Party
Jan 1934 - Jan 1937        Yefim Georgiyevich Yevdokimov      (b. 1891 - d. 1940)
1937 - May 1938            Konstantin Maksimovich Sergeyev    (b. 1893 - d. 1938)

May 1938 - 1939            Dmitriy Georgiyevich Goncharov     (b. 1906 - d. 1979)
Feb 1939 - Nov 1944        Mikhail Andreyevich Suslov         (b. 1902 - d. 1982)
Nov 1944 - Dec 1946        Aleksandr Leonidovich Orlov        (b. 1907 - d. 1969)
Dec 1946 - Apr 1956        Ivan Pavlovich Boytsov             (b. 1896 - d. 1988)
Apr 1956 - 28 Jan 1960     Ivan Kononovich Lebedyev           (b. 1907 - d. 1972)
Jan 1960 - 25 Jun 1960     Nikolay Ilyich Belyayev            (b. 1903 - d. 1966)
25 Jun 1960 - Nov 1964     Fyodor Davydovich Kulakov          (b. 1918 - d. 1978)
                             (chairman of the rural party committee from Jan 1963)
Jan 1963 - Dec 1964        Nikolay Vasilyevich Bosenko        (b. 1918 - d. 1995)
                             (chairman of the industrial party committee)
Nov 1964 - 10 Apr 1970     Leonid Nikolayevich Yefremov      
(b. 1912 - d. 2007)
                             (chairman of the rural party committee Nov 1964 - Dec 1964)    
10 Apr 1970 -  4 Dec 1978  Mikhail Sergeyevich Gorbachev      (b. 1931)

                             (Gorbachyov)
 4 Dec 1978 -  4 Nov 1985  Vsevolod Serafimovich Murakhovskiy (b. 1926 - d. 2017)
 4 Nov 1985 - Aug 1991     Ivan Sergeyevich Boldyrev          (b. 1937)

Chairmen of the Executive Committee
Jan 1934 - Oct 1934        Mikhail Dmitriyevich Gorchayev     (b. 1886 - d. 1961)
Oct 1934 - Apr 1937        Ivan Nikiforovich Pivovarov        (b. 1892 - d. 1937)
Apr 1937 - Jul 1937        Al'fred Rikhardovich Rozit         (b. 1892 - d. 1942)
                             (= Alfreds Rozītis)
Jul 1937 - Jan 1938        Veniamin Mikhaylovich Kushnarev    (b. 1902 - d. 1986)
                             (acting)
Jan 1938 - Jul 1938        Georgiy Vasilyevich Kozlov
1938 - 1940                ....

1940 - 1944                Vasiliy Avtonomovich Shadrin
       (b. 1905 - d. af.1968)
1944 - 1952                Aleksey Alekseyevich Baranov       (b. 1904 - d. 1970)
1952 - 1953                Vladimir Vladimirovich Matskevich
 (b. 1909 - d. 1998)
                             (acting)
1953 - 1956                Nikolay Emmanuilovich Proshunin    (b. 1907 - d. 1980)
1956 - 1960                Yevgeniy Sergeyevich Krotkov       (b. 1913 - d. 19..)
1960 - 1961                Sergey Iosifovich Manyakin         (b. 1923 - d. 2010)
1961 - Jul 1968            Dmitriy Petrovich Popov            (b. 1911 - d. 1975)
                             (chairman of the rural executive committee Dec 1962 - Dec 1964)

Dec 1962 - Dec 1964        Konstantin Petrovich Dakhno
                             (chairman of the industrial executive committee)
Jul 1968  - 1973           Nikolay Vasilyevich Bosenko        (s.a.)
1973 - Mar 1990            Ivan Tikhonovich Taranov           (b. 1927 - d. 1995)
Mar 1990 - Oct 1991        Vasiliy Pavlovich Travov           (b. 1946)
Head of the Administration
24 Oct 1991 - 20 Jul 1995  Yevgeniy Semyonovich Kuznetsov     (b. 1938 - d. 2005)



Oblasti (provinces)

Amur

 5 Aug 1920 - 15 Nov 1922  Part of Far Eastern Republic (see under Russia).
15 Nov 1922 -  4 Jan 1926  Part of the Far Eastern oblast, within the Russian S.F.S.R. 
 
4 Jan 1926 - 20 Oct 1938  Within Far Eastern
kray.
20 Oct 1932                Amur oblast
20 Oct 1938 -  2 Aug 1948  Within Khabarovsk kray.

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party 
20 Oct 1932 -  4 Mar 1933  Ivan Kirillovich Mikhal'ko
                             (first secretary of the Organizing Bureau)
Mar 1933 -  8 Jun 1935     Vladimir Aleksandrovich Vernyy     (b. 1901 - d. 1938)

1935 - Oct 1937            Vasiliy Savelyevich Ivanov         (b. 1893 - d. 1938)
Oct 1937                   Kupriyan Kirillovich Kosokin       (b. 1903 - d. 1938)
                             (acting)
Nov 1937 - Jun 1938        Semyon Alekseyevich Makagonov      (b. 1903 - d. 1993)

Aug 1938 - Dec 1938        Nikolay Pavlovich Kuranov (acting) (b. 1904 - d. 1953)
Dec 1938 - Jan 1940        Vladimir Mikhaylovich Istomin      (b. 1905 - d. 1942)
Jan 1940 - 1942            Nikolay Aleksandrovich Gornov      (b. 1904 - d. 19..)
1942 - Oct 1943            Sergey Stepanovich Rumyantsev      (b. 1906 - d. 1969) 
Oct 1943 - Dec 1947        Aleksey Mikhaylovich Spiridonov    (b. 1909 - d. 1988)
Dec 1947 - 14 Aug 1948     Nikolay Vasilyevich Mayorov        (b. 1904 - d. 1955)
14 Aug 1948 -  7 Aug 1952  Fyodor Romanovich Vasilyev         (b. 1904 - d. 1970)
 7 Aug 1952 - 16 Dec 1955  Arkadiy Ivanovich Sobenin          (b. 1910 - d. 1972)
16 Dec 1955 - 15 Aug 1957  Stepan Andreyevich Ignatov         (b. 1908 - d. 1966)
15 Aug 1957 -  9 Apr 1964  Pyotr Ivanovich Morozov            (b. 1908 - d. 1977)
 9 Apr 1964 - 29 Jun 1985  Stepan Stepanovich Avramenko       (b. 1918 - d. 2010)
29 Jun 1985 - 17 May 1990  Leonid Vasilyevich Sharin          (b. 1934 - d. 2014)
 1 Jun 1990 - Aug 1991     Vladimir Nikolayevich Shilov       (b. 1936)

Chairmen of the Executive Committee
1932 - 1934                Yevgeniy Vladimirovich Lebedev     (b. 1897 - d. 1938)
                             (chairman of the Organizing Committee to Mar 1933)
1934 - 1937                Konstantin Konstantinovich Gaveman (b. 1883 - d. 1938)
Mar 1937 - 1938            Ivan Fyodorovich Rybochkin         (b. 1895 - d. 19..)   
1938 - Apr 1938            Dmitriy Filippovich Kaznacheyev    (b. 1900 - d. 19..)
Apr 1938 - Sep 1938        V.P. Vinogradov
Sep 1938 - Mar 1942        Ivan Dmitriyevich Chizhov          (b. 1899 - d. 19..)
1942 - Jun 1949            I.I. Balashov (acting to Oct 1943)
Jun 1949 - Nov 1949        Dmitriy Aleksandrovich Krivoshein  (b. 1905 - d. 1979)
Nov 1949 - 16 Dec 1955     Stepan Andreyevich Ignatov         (s.a.)
Jan 1956 - 1960            Vladimir Nikolayevich Komarov      (b. 1911 - d. 1974)
Feb 1960 - 1965            Vladimir Nikolayevich Ivanov       (b. 1910 - d. 1982)
30 Nov 1965 - 20 May 1971  Pyotr Pavlovich Lavunov            (b. 1910)
20 May 1971 -  7 Aug 1984  Vasiliy Alekseyevich Grek          (b. 1931)
 7 Aug 1984 - 17 Oct 1989  Ivan Filippovich Mavrin            (b. 1931 - d. 2015)
17 Oct 1989 - 13 Apr 1990  Anatoliy Nikolayevich Belonogov    (b. 1939 - d. 2019)
                             (1st time)
13 Apr 1990 - 28 Sep 1990  Valeriy Yakovlevich Bikbulatov
28 Sep 1990 -  8 Oct 1991  Anatoliy Nikolayevich Belonogov    (s.a.) 
                             (2nd time)(acting to 26 Dec 1990)
Head of the Administration
 8 Oct 1991 - Apr 1993     Al'bert Arkadyevich Krivchenko     (b. 1935 - d. 2021)



Arkhangelsk

14 Jan 1929                Severnyy (Northern) kray (including Franz Josef Land annexed
                             by Soviet Union on 15 Apr 1926).
 5 Dec 1936                Severnaya (Northern) oblast
23 Sep 1937                Arkhangelsk oblast
15 Apr 1943 - 10 Jul 1944  Germans occupy a weather station "Schatzgräber on Franz Josef Land.
Aug 1943 - Sep 1943        Germans occupy a secret seaplane and u-boat base on Novaya Zemlya.

First Secretaries of the Northern Kray Committee (to Aug 1929, Organizing Bureau)
of the Communist Party
Jan 1929 - Mar 1929        Ruvim Yakovlevich Levin            (b. 1898 - d. 1937) 
Mar 1929 - 26 Mar 1931     Sergey Adamovich Bergavinov        (b. 1899 - d. 1937)
26 Mar 1931 -  5 Dec 1936  Vladimir Ivanovich Ivanov          (b. 1893 - d. 1938)

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
 5 Dec 1936 -  5 Feb 1937  Vladimir Ivanovich Ivanov          (s.a.)
 5 Feb 1937 - Nov 1937     Dmitriy Alekseyevich Kontorin      (b. 1900 - d. 1938)

Nov 1937 - 26 Feb 1939     Aleksandr Filippovich Nikanorov    (b. 1894 - d. 1940) 
                             (acting to 20 Jul 1938)
26 Feb 1939 - Jan 1945     Georgiy Petrovich Ogorodnikov      (b. 1901 - d. 1970) 

Jan 1945 - Dec 1948        Boris Fyodorovich Nikolayev        (b. 1907 - d. 1973)
Dec 1948 - Nov 1955        Ivan Sergeyevich Latunov           (b. 1906 - d. 1970) 
Nov 1955 - 26 Oct 1960     Saveliy Prohorovich Loginov        (b. 1913 - d. 1960)
Nov 1960 - 24 Mar 1967     Konstantin Aleksandrovich Novikov  (b. 1910 - d. 1974) 
24 Mar 1967 - 21 Nov 1983  Boris Veneyaminovich Popov         (b. 1909 - d. 1993)
21 Nov 1983 - 23 Nov 1989  Pyotr Maksimovich Telepnev         (b. 1930 - d. 2013)
                             (Telepnyov)

23 Nov 1989 - Jun 1990     Yuriy Aleksandrovich Guskov        (b. 1936 - d. 2015)
Jun 1990 - Aug 1991        Anatoliy Ivanovich Gromoglasov     (b. 1935)

Chairmen of the Executive Committee
13 Mar 1929 - 19 Aug 1929  Ruvim Yakovlevich Levin            (s.a.)
                             (chairman of the Organizing Committee)
24 Aug 1929 - 1929         Prokopiy Timofeyevich Zubaryev     (b. 1886 - d. 1938)
1929 - Oct 1931            Sergey Ivanovich Komissarov        (b. 1890 - d. 1965)
Oct 1931 - Oct 1935        Grigoriy Kononovich Pryadchenko    (b. 1897 - d. 1937)
Oct 1935 - Aug 1937        Vasiliy Andreyevich Stroganov      (b. 1888 - d. 1938)
31 Oct 1937 - 14 Jul 1938  Grigoriy Fyodorovich Kochurov      (b. 1901 - d. 19..)
14 Jul 1938 - Mar 1939     Vasiliy Filatovich Zhidilyagin     (b. 1903 - d. 19..)
Mar 1939 - 22 Apr 1939     Vasiliy Stepanovich Musinskiy     
(b. 1907 - d. 1969)
                             (acting)
22 Apr 1939 -  6 Oct 1942  Mikhail Andreyevich Ogarkov
        (b. 1907 - d. 1996)
                             (acting to Jun 1939)    

 6 Nov 1942 - 19 Nov 1946  Aleksandr Grigoryevich Fedorov     (b. 1909 - d. 1986)
19 Nov 1946 - 23 Sep 1948  Ivan Sergeyevich Latunov           (b. 1906 - d. 1970)
23 Sep 1948 - 18 Sep 1952  Pyotr Vasilyevich Minin            (b. 1908 - d. 1979)
18 Sep 1952 - 18 Mar 1957  Sergey Ivanovich Molikov           (b. 1905 - d. 19..)
18 Mar 1957 - 12 Nov 1960  Konstantin Aleksandrovich Novikov  (s.a.)
12 Nov 1960 -  5 Jun 1965  Vladimir Grigoryevich Agibalov     (b. 1924 - d. ....)
 5 Jun 1965 - 27 Jun 1975  Konstantin Konstantinovich Kostrov (b. 1912 - d. 1990)
27 Jun 1975 - Apr 1990     Viktor Mikhaylovich Tretyakov      (b. 1933 - d. 2003)

Apr 1990 -  1 Oct 1991     Pavel Nikolayevich Balakshin       (b. 1936) 

Head of the Administration
 1 Oct 1991 - 21 Feb 1996  Pavel Nikolayevich Balakshin       (s.a.)



Arzamas

 7 Jan 1954                Arzamas oblast, split from Gorkiy oblast
23 Apr 1957                Re-incorporated into Gorkiy oblast.

First Secretary of the Oblast Committee of the Communist Party
Jan 1954 - Apr 1957        Valentin Ivanovich Ososkov         (b. 1912 - d. 1973)

Chairmen of the Executive Committee 
1954 - 1957                Anatoliy Andrianovich Skochilov    (b. 1912 - d. 1977)



Astrakhan

27 Dec 1943                Astrakhan oblast (split from Stalingrad oblast).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Jan 1944 - 1945            Vladimir Abramovich Golyshev      (b. 1903 - d. 1961)
1945 - May 1950            Fyodor Nikolayevich Muratov       (b. 1904 - d. 1955) 
May 1950 - Jan 1954        Fyodor Antonovich Mamonov         (b. 1907 - d. 1985) 
Jan 1954 - 18 Apr 1961     Ivan Petrovich Ganenko            (b. 1903 - d. 1995)
18 Apr 1961 -  2 Aug 1967  Vasiliy Ivanovich Antonov         (b. 1914 - d. 1967)
16 Sep 1967 - 31 May 1988  Leonid Aleksandrovich Borodin     (b. 1923 - d. 2008)
31 May 1988 - 24 Aug 1990  Ivan Nikolayevich D'yakov         (b. 1937)
20 Oct 1990 - Aug 1991     Gennadiy Aleksandrovich Gorbunov  (b. 1946)

Chairmen of the Executive Committee
Jan 1944 - 17 Jul 1947     Nikolay Ivanovich Bykhov          (b. 1903 - d. 19..)
1947 - af.1950             Aleksandr Mikhaylovich Petrov    
(b. 1904 - d. 19..)
1952 - 1953                Aleksey Aleksandrovich            (b. 1909 - d. 1981)
                             Shaposhnikov
1953 - 1963                Pyotr Stepanovich Kuz'min         (b. 1904 - d. 19..)
1963 - 1969                Nikolay Konstantinovich Blokhin   (b. 1915 - d. 19..)
1969 - 1974                Ivan Grigoryevich Dudenkov        (b. 1929 - d. 2004)
1974 - 1987                Mark Andreyevich Tyurin           (b. 1927 - d. 2015)
1987 - 28 Aug 1991         Anatoliy Petrovich Guzhvin        (b. 1946 - d. 2004) 
Head of the Administration
28 Aug 1991 - May 1998     Anatoliy Petrovich Guzhvin        (s.a.)



Balashov

 6 Jan 1954                Balashov oblast (created from parts of Saratov, Stalingrad,
                             Voronezh,
and Tambov oblasti).
19 Nov 1957                Re-divided between Saratov, Stalingrad, Voronezh,
                             and Tambov oblasti.

First Secretary of the Oblast Committee of the Communist Party
Jan 1954 - Nov 1957        Aleksandr Stepanovich Trofimov     (b. 1903 - d. 1980)

Chairman of the Executive Committee 
1954 - 1957                Anatoliy Semyonovich Borisenko     (b. 1910 - d. 1990)



Belgorod

Oct 1941 - Feb 1943        German occupation.
 6 Jan 1954                Belgorod oblast (split from Kursk and Voronezh oblasti).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Jan 1954 - 14 Dec 1960     Mikhail Konstantinovich Krahmalyev (b. 1914 - d. 1977)
14 Dec 1960 -  7 May 1964
 Aleksandr Vlasovich Kovalenko      (b. 1909 - d. 1987)
                             (chairman of the rural party committee Jan 1963 - 7 May 1964)
Jan 1963 - Dec 1964        Konstantin Stepanovich Popov       (b. 1910 - d. 1977)
                             (chairman of the industrial party committee)
 7 May 1964 - 22 Feb 1971  Nikolay Fyodorovich Vasilyev       (b. 1916 - d. 2011)
                             (chairman of the rural party committee 7 May 1964 - Dec 1964)
 
22 Feb 1971 -  9 Feb 1983
  Mikhail Petrovich Trunov           (b. 1931 - d. 2010)
 9 Feb 1983 - Aug 1991
     Aleksey Filippovich Ponomaryov     (b. 1930 - d. 2002)
                             (Ponomaryev)

Chairmen of the Executive Committee 
Jan 1954 - 1957            Grigoriy Pavlovich Kovalevskiy     (b. 1905 - d. 19..)
1957 - Dec 1960            Aleksandr Vlasovich Kovalenko      (s.a.)
Dec 1960 - Dec 1962        Vasiliy Gavriilovich Kobzyev
Dec 1962 - Dec 1964        Mikhail Ilyich Karpenko            (b. 1916 - d. 2001)
                             (chairman of the industrial executive committee)
Dec 1962 - 1969            Mikhail Dmitriyevich Khitrov      
(b. 1913 - d. 1969)
                             (chairman of the rural executive committee to Dec 1964)
1969 - 1971                Mikhail Petrovich Trunov           (s.a.)
1971 - Aug 1978            Anatoliy Vladimirovich Romantsov   (b. 1936 - d. 2017)
Aug 1978 - Feb 1983        Aleksey Filippovich Ponomaryov     (s.a.)
                             (Ponomaryev)
Feb 1983 - 1987            Nikolay Alekseyevich Surkov        (b. 1938 - d. 2013)
1987 - Apr 1990            Nikolay Petrovich Shevchenko       (b. 1934)
Apr 1990 - 30 Nov 1991     Viktor Ivanovich Berestovoy        (
b. 1948)
Head of the Administration
30 Nov 1991 - 11 Oct 1993  Viktor Ivanovich Berestovoy        (s.a.)



Bryansk

Oct 1941 - Sep 1943        German occupation.
 5 Jul 1944                Bryansk oblast (split from Oryol oblast).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Jul 1944 -  1 Aug 1946     Aleksandr Pavlovich Matveyev       (b. 1905 - d. 1946)
 4 Oct 1946 - Sep 1950     Aleksandr Nikolayevich Yegorov     (b. 1904 - d. 1988)
Sep 1950 - 1954            Aleksey Dmitriyevich Bondarenko    (b. 1911 - d. 1956)
1954 - 13 Dec 1960         Aleksandr Ulyanovich Petykhov      (b. 1914 - d. 1974)
13 Dec 1960 - 17 Sep 1977  Mikhail Konstantinovich Krahmalyev (b. 1914 - d. 1977)
                             (chairman of the rural party committee 18 Jan 1963 - 15 Dec 1964) 
15 Jan 1963 - 15 Dec 1964  Ivan Mikhaylovich Konovalov        (b. 1916 - d. 1981)
                             (chairman of the industrial party committee)

27 Oct 1977 -  6 Aug 1978  Sergey Vasilyevich Popov           (b. 1926 - d. 1978)
19 Sep 1978 - 28 Jan 1984  Yevgeniy Ivanovich Sizenko         (b. 1931 - d. 2016)
28 Jan 1984 - 23 Aug 1991  Anatoliy Fomich Voystrochenko      (b. 1937 - d. 2010)

Chairmen of the Executive Committee
Jul 1944 - Oct 1946        Georgiy Yefremovich Kovalenko      (b. 1909 - d. 1992) 
Oct 1946 - 25 May 1950     Aleksandr Pavlovich Starotorzskiy  (b. 1895 - d. 1950)
                             (Shlykov)
Jul 1950 - 1951            Mikhail Petrovich Romashin         (b. 1905 - d. 1964)

1951 - 1960               
Fyodor Nikitich Dadonov            (b. 1905 - d. 1987)
1960 - 1967                Domna Pavlovna Komarova (f)        (b. 1920 - d. 1994)
                             (chairman of the rural executive committee Dec 1962 - Dec 1964) 
Dec 1962 - Dec 1964        Aleksandr Filippovich Vasilyev   
                             (chairman of the industrial executive committee)

1967 - 1980               
Ivan Mikhaylovich Konovalov        (s.a.)
1980 - 1989                Ivan Yakovlyevich Poruchikov       (b. 1928)
1989 - 1990                Vitaliy Grigoryevich Syrovatko     (b. 1940)
1990 - 1991                Vasiliy Ivanovich Polskiy          (b. 1947)
Head of the Administration
14 Dec 1991 - Apr 1993     Vladimir Aleksandrovich Barabanov  (b. 1951)
                             (acting to 22 Jan 1992)


Bugulma oblast: see under Tatar A.S.S.R.

Chelyabinsk

17 Jan 1934                Chelyabinsk oblast (split from Ural oblast).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Jan 1934 - Oct 1937        Kuz'ma Vasilyevich Ryndin          (b. 1893 - d. 1938)
1937                       Rafael' Mosesovich Khitarov        (b. 1901 - d. 1938)
                             (acting)
Oct 1937 - May 1938        Konstantin Mikhaylovich Ogurtsov
  (b. 1903 - d. 1974)
                             (acting)                      
May 1938 - Feb 1940        Dmitriy Ivanovich Antonov         
(b. 1896 - d. af.1987)
                             (acting to 1938)
Feb 1940 -  4 Jan 1942     Grigoriy Davydovich Saprykin       (b. 1905 - d. 1967)
 4 Jan 1942 - 21 Mar 1946  Nikolay Semyonovich Patolichev     (b. 1908 - d. 1989) 
21 Mar 1946 - Feb 1950     Aleksandr Andrianovich Beloborodov (b. 1903 - d. 1983)
Feb 1950 - Oct 1952        Averkiy Borisovich Aristov         (b. 1903 - d. 1973)
Oct 1952 - 16 Mar 1961     Nikolay Vasilyevich Laptev         (b. 1909 - d. 1976)
16 Mar 1961 -  4 Dec 1962  Mikhail Timofeyevich Yefremov      (b. 1911 - d. 2000)
Jan 1963 - 29 Oct 1965     Fyodor Fyodorovich Kuzyukov        (b. 1915 - d. 1998)
                             (chairman of industrial party committee Jan 1963 - 15 Dec 1964) 
Jan 1963 - 15 Dec 1964     Aleksandr Vasilyevich Kardopoltsev (b. 1919 - d. 2011)
                             (chairman of the rural party committee)
29 Oct 1965 - 28 Jul 1970  Nikolay Nikolayevich Rodyonov      (b. 1915 - d. 1999)
28 Jul 1970 -  7 Jan 1984  Mikhail Gavriilovich Voropayev     (b. 1919 - d. 2009)
 7 Jan 1984 - 24 Jun 1986  Gennadiy Georgiyevich Vedernikov   (b. 1937 - d. 2001)
24 Jun 1986 - 12 Aug 1989  Nikolay Dmitriyevich Shvyryev      (b. 1939)
                             (
Shvyryov)
12 Aug 1989 - Aug 1991     Aleksey Potapovich Litovchenko     (b. 1938 - d. 1992)

Chairmen of the Executive Committee
Jan 1934 - May 1937        Mikhail Alekseyevich Sovetnikov    (b. 1892 - d. 1937)
                             (chairman of the Organizing Committee to Jan 1935)

Jun 1937 - Jul 1937        Mikhail Abramovich Shumilishskiy   (b. 1896 - d. 1937)
                             (acting)
Jul 1937 - Oct 1937        Ivan Timofeyevich Stepanov (acting)(b. 1894 - d. 1937)

Oct 1937 - Apr 1938        Mikhail Aleksandrovich Genyavskiy  (b. 1902 - d. 1939)
Apr 1938 - May 1938        Dmitriy Ivanovich Antonov (acting) (s.a.)
May 1938 - Dec 1938        Pyotr Vasilyevich Bakhmurov        (b. 1902 - d. 1976)
Dec 1938 - Nov 1941        Mikhail Petrovich Sobolyev         (b. 1897 - d. 19..)
Nov 1941 - Apr 1946        Aleksandr Andrianovich Beloborodov (s.a.)
Apr 1946 - Jul 1948        Ivan Vasilyevich Zaikin            (b. 1908 - d. 19..)
Jul 1948 - Apr 1949        Mikhail Mikhaylovich Bessonov      (b. 1901 - d. 19..)
May 1949 - Mar 1961        Grigoriy Andreyevich Bezdomov      (b. 1906 - d. 1981)
Mar 1961 - Dec 1962        Aleksandr Vasilyevich Kardopoltsev (s.a.)
                             (1st time)
Dec 1962 - Dec 1964        Abo Nikolayevich Bychkov           (b. 1916 - d. 2005)
                            
(chairman of the industrial executive committee)      
Dec 1962 - Dec 1964        Yevgeniy Vasilyevich Mamontov     
(b. 1912 - d. 2007)
                             (chairman of the rural executive committee)
Dec 1964 - Jun 1965        Aleksandr Vasilyevich Kardopoltsev (s.a.)
                             (2nd time)

Jul 1965 - Jun 1973        Ivan Petrovich Gayvorontsev        (b. 1928 - d. 2016)
Jun 1973 - Apr 1988        Yevgeny Fyodorovich Kurakin        (b. 1925 - d. 2017)
Apr 1988 - Apr 1990        Boris Mikhaylovich Isayev          (b. 1935 - d. 2004)
Apr 1990 - Aug 1991        Pyotr Ivanovich Sumin              (b. 1946 - d. 2011)
1991 - 24 Oct 1991         Vadim Pavlovich Solovyov           (b. 1947 - d. 2019) 
Head of the Administration
24 Oct 1991 -  5 Jan 1997  Vadim Pavlovich Solovyov           (s.a.)


Chistopol oblast: see under Tatar A.S.S.R.

Chita

 6 Apr 1920 - 15 Nov 1922  Part of the Far Eastern Republic (see under Russia).
15 Nov 1922 -  4 Jan 1926  Part of Far Eastern oblast, within the Russian S.F.S.R.
 4 Jan 1926 - 30 Jul 1930  Part of the Far Eastern kray.
30 Jul 1930                Chita area (Transbaikal) transferred to the East Siberian kray.
 5 Mar 1934 -  7 Dec 1934  Chita
oblast, within the East Siberian kray.
 7 Dec 1934                Merged into the East Siberian kray.
26 Sep 1937                Chita oblast (restored), split from the East Siberian oblast.

First Secretary of the Oblast Committee (to Nov 1934, Organizing Bureau)
of the Communist Party

Mar 1934 - Dec 1934        Semyon Timofeyevich Golyudov       (b. 1896 - d. 1937)

 7 Dec 1934 - 26 Sep 1937  Oblast abolished
First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Sep 1937 - Sep 1939        Ivan Vasilyevich Murugov           (b. 1897 - d. 1941)
                             (first secretary of the Organizing Bureau to Jun 1938)
Sep 1939 - Dec 1948        
Ivan Alekseyevich Kuznetsov        (b. 1897 - d. 1983)
Dec 1948 - 1955            Gennadiy Ivanovich Voronov         (b. 1918 - d. 1994) 
1955 - 13 Apr 1961         Aleksey Ivanovich Kozlov           (b. 1904 - d. 1992) 
13 Apr 1961 - 11 Jul 1973  Aleksandr Ivanovich Smirnov        (b. 1912 - d. 1997)
                             (chairman of the rural party committee Jan 1963 - Dec 1964) 
Jan 1963 - Dec 1964        Nikifor Nikiforovich Tartyshev     (b. 1920 - d. 2008)
                             (chairman of the industrial party committee)
11 Jul 1973 -  2 Sep 1986  Mikhail Ivanovich Matafonov        (b. 1928 - d. 2012) 
 2 Sep 1986 -  2 Nov 1990  Nikolay Ivanovich Mal'kov          (b. 1932 - d. 2007)
 2 Nov 1990 - 23 Aug 1991  Nikolay Vladimirovich Merzlikin    (b. 1951)

Chairman of the Oblast Organizing Committee
Mar 1934 - Dec 1934        Grigoriy Mikhaylovich Kormshchikov (b. 1898 - d. 1938)
Dec 1934 - Sep 1937        Oblast abolished
Chairmen of the Executive Committee (to Jan 1940, the Organizing Committee)

Oct 1937 - Aug 1938        Aleksandr Vasilyevich Romanov      (b. 1897 - d. 19..)
Aug 1938 - Jun 1939        Andrey Anisimovich Makarchuk       (b. 1896 - d. 19..)
Jun 1939 - 1945            Mikhail Afanasyevich Konstantinov  (b. 1905 - d. 19..)
1945 - 1949                Konstantin Pavlovich Golubyev      (b. 1905 - d. 19..)

1949 - Aug 1953            Pavel Fyodorovich Uzhev            (b. 1906 - d. 19..)
Aug 1953 - Apr 1955        Aleksey Ivanovich Kozlov           (s.a.)
Apr 1955 - May 1961        Aleksandr Ivanovich Smirnov        (s.a.)
May 1961 - 1983            Nikolay Ivanovich Dmitriyev        (b. 1922 - d. 1997)
                             (chairman of rural executive committee 24 Dec 1962 - Dec 1964)
24 Dec 1962 - Dec 1964     Pavel Fyodorovich Klyuchko         (b. 1913 - d. 1990)
                             (chairman of the industrial executive committee)
1983 - Mar 1987            Gennadiy Vasilyevich Popov         (b. 1931)
Mar 1987 - 1991            Konstantin Kuz'mich Shabarshin     (b. 1938 - d. 2017)
Head of the Administration

30 Nov 1991 -  1 Feb 1996  Boris Petrovich Ivanov             (s.a.)


Crimea (Krym)(1946-1954): see under Ukraine



Gorkiy

14 Jan 1929                Nizhegorodskaya oblast
15 Jul 1929                Nizhegorodskiy kray
 7 Oct 1932                Gorkiy kray
 5 Dec 1936                Gorkiy oblast
22 Oct 1990                Renamed Nizhegorodskaya oblast.

First Secretaries of the (to 15 Jul 1929 Oblast) Kray Committee of the Communist Party
Feb 1929 - 20 Feb 1934     Andrey Aleksandrovich Zhdanov      (b. 1896 - d. 1948)
                             (first secretary of the Organizing Bureau
to Aug 1929
23 Feb 1934 -  5 Dec 1936  Eduard Karlovich Pramnek           (b. 1899 - d. 1938)
                             (Eduards Prāmnieks)
First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party

 5 Dec 1936 -  5 Jun 1937  Eduard Karlovich Pramnek           (s.a.)
14 Jun 1937 - 14 Jan 1939  Yuliy Moiseyevich Kaganovich       (b. 1892 - d. 1962)
14 Jan 1939 - 16 Jan 1940  Aleksey Ivanovich Shakhurin        (b. 1904 - d. 1975)
16 Jan 1940 - 25 Mar 1946  Mikhail Nikolayevich Rodionov      (b. 1907 - d. 1950)
25 Mar 1946 - 19 Jan 1950  Sergey Yakovlevich Kireyev         (b. 1901 - d. 1990)
19 Jan 1950 - 26 Oct 1955  Dmitriy Grigoryevich Smirnov       (b. 1908 - d. 1965)
26 Oct 1955 - 23 Dec 1957  Nikolay Grigoryevich Ignatov       (b. 1901 - d. 1966)
23 Dec 1957 - 24 Aug 1958  Nikolay Nikolayevich Smelyakov     (b. 1911 - d. 1995)
24 Aug 1958 -  7 Dec 1962  Leonid Nikolayevich Yefremov       (b. 1912 - d. 2007)
 7 Dec 1962 - 27 Dec 1965  Mikhail Timofeyevich Yefremov      (b. 1911 - d. 2000)
                             (chairman of the industrial party committee to 15 Dec 1964)
 7 Dec 1962 - 15 Dec 1964  Ivan Ivanovich Tchugunov           (b. 1907 - d. 1972)
                             (chairman of the rural party committee)
27 Dec 1965 - 18 Apr 1968  Konstantin Fyodorovich Katushev    (b. 1927 - d. 2010)
18 Apr 1968 -  7 May 1974  Nikolay Ivanovich Maslennikov      (b. 1921 - d. 2013)
 7 May 1974 - 16 Jun 1988  Yuriy Nikolayevich Khristoradnov   (b. 1929 - d. 2018)
16 Jun 1988 - Aug 1991     Gennadiy Maksimovich Khodyrev      (b. 1942)

Chairmen of the Executive Committee
1929 - 14 Mar 1934         Nikolay Ivanovich Pakhomov         (b. 1890 - d. 1938)
                             (chairman of the Organizing Committee to Aug 1929)
14 Mar 1934 - 15 Jun 1937  Yuliy Moiseyevich Kaganovich       (s.a.)
15 Jun 1937 - Jul 1938     Aleksey Nikolayevich Burov         (b. 1893 - d. 1938)
Jul 1938 - Apr 1939        Aleksandr Pavlovich Luchkin        (b. 1902 - d. 1941)
Apr 1939 - Jan 1940        Mikhail Nikolayevich Rodionov      (s.a.)
Jan 1940 - Feb 1943        Modest Tikhonovich Tretyakov       (b. 1905 - d. 1978)
Feb 1943 - 15 Jul 1944     Aleksandr Pavlovich Yefimov        (b. 1905 - d. 1980)
15 Jul 1944 - 24 Jun 1946  Vladimir Yevseyevich Pedyev        (b. 1906 - d. 1980)

24 Jun 1946 - Jan 1950     Nikolay Vasilyevich Zhil'tsov      (b. 1898 - d. 1954)

1950 - 1955                Aleksey Mikhaylovich Salanov       (b. 1907 - d. 1968)
1955 - Dec 1962            Ivan Ivanovich Tchugunov (1st time)(s.a.)

Dec 1962 - Dec 1964        Ivan Ilyich Biryukov
               (b. 1913 - d. 1971)
                             (chairman of the industrial executive committee)    
Dec 1962 - Dec 1964        Nikolay Ivanovich Pauzin
           (b. 1922 - d. 1996)
                             (chairman of the rural executive committee)    
Dec 1964 - 10 Feb 1972     Ivan Ivanovich Tchugunov (2nd time)(s.a.)
 
1972 - 1986                Vasiliy Ivanovich Semyonov         (b. 1925 - d. 1992)
1986 - 1991                Aleksandr Aleksandrovich Sokolov   (b. 1930 - d. 2014)
Head of the Administration
30 Nov 1991 - Dec 1995     Boris Yefimovich Nemtsov           (b. 1959 - d. 2015)  Non-party


Grozny oblast: see under Checheno-Ingush A.S.S.R

Irkutsk

30 Jul 1930                Vostochno-Sibirskiy (East Siberian) kray (split from
                             the Siberian kray).

 5 Dec 1936                Vostochno-Sibirskaya (East Siberian) oblast.
26 Sep 1937                Irkutsk oblast

First Secretaries of the East Siberian Kray Committee (to Feb 1931, Organizing Bureau)
of
the Communist Party
Jul 1930 -  6 Nov 1933     Fyodor Grigoryevich Leonov         (b. 1892 - d. 1938)
 6 Nov 1933 -  5 Dec 1936  Mikhail Osipovich Razumov          (b. 1894 - d. 1937)
First Secretaries of the Irkutsk Oblast Committee of the Communist Party
 5 Dec 1936 - 22 Jun 1937  Mikhail Osipovich Razumov          (s.a.)

22 Jun 1937 - May 1938     Aleksandr Sergeyevich Shcherbakov  (b. 1901 - d. 1945)
                             (acting to Dec 1937)

May 1938 - 31 Jan 1939     Arkadiy Aleksandrovich Filippov    (b. 1903 - d. 1957)
                             (acting to Jun 1938)
31 Jan 1939 -  8 Jul 1944  Kirill Ivanovich Katchalin         (b. 1904 - d. 19..)
 8 Jul 1944 - 21 Mar 1949  Aleksandr Pavlovich Yefimov        (b. 1905 - d. 1980)
21 Mar 1949 - 14 Sep 1955  Aleksey Ivanovich Khvorostukhin    (b. 1900 - d. 1985)
14 Sep 1955 -  5 May 1957  Boris Nikolayevich Kobelev         (b. 1915 - d. 1980)
 5 May 1957 - 17 Feb 1968  Semyon Nikolayevich Schetinin      (b. 1910 - d. 1975) 
                             (chairman of the rural party committee 22 Jan 1963 - 22 Dec 1964) 
18 Jan 1963 - 22 Dec 1964  Pavel Borisovich Katsuba           (b. 1914 - d. 19..)
                             (chairman of the industrial party committee)

17 Feb 1968 - 28 Mar 1983  Nikolay Vasilyevich Bannikov       (b. 1914 - d. 2004)
28 Mar 1983 -  2 Apr 1988  Vasiliy Ivanovich Sitnikov         (b. 1927 - d. 2016)
 2 Apr 1988 - 20 Sep 1990  Vladimir Ivanovich Potapov         (b. 1938)
20 Sep 1990 - 23 Aug 1991  Viktor Mikhaylovich Spirin         (b. 1940)
                             (acting to 23 Dec 1990)

Chairmen of the Executive Committee
Jul 1930 - Oct 1932        Nikolay Nikolayevich Zimin         (b. 1895 - d. 1938) 
                             (chairman of the Organizing Committee to Feb 1931)
Oct 1932 - Mar 1934        Vasiliy Ludvigovich Bukatyy        (b. 1890 - d. 1971)
      
Mar 1934 - Jul 1937        Yakov Zakharovich Pakhomov         (b. 1897 - d. 1938)
  
Sep 1937 - 1938            Aleksandr Mikhaylovich Ivanov      (b. 1893 - d. 19..)
                             (acting)
1938 - 1939                Pavlov (acting)
Jul 1939 - 11 Jul 1942     Semyon Yakovlevich Novak           (b. 1902 - d. 19..)
                             (acting to 7 Jan 1940)
11 Jul 1942 - Aug 1944     Nikolay Dmitriyevich Komissarov    (b. 1893 - d. 19..)
Aug 1944 - 19 Nov 1947     Vasiliy Ivanovich Ivanov           (b. 1905 - d. 1989)
19 Nov 1947 - 29 Oct 1952  Innokentiy Mikhaylovich Nikolskiy  (b. 1906 - d. 1977)
29 Oct 1952 - 10 May 1956  Aleksandr Stepanovich Burdakov     (b. 1906 - d. 1956)
10 May 1956 - 13 Oct 1956  Mikhail Ivanovich Kozlov (1st time)(b. 1904 - d. 19..)
                             (acting)
13 Oct 1956 - May 1957     Semyon Nikolayevich Schetinin      (s.a.)
May 1957 - Dec 1957        Mikhail Ivanovich Kozlov (2nd time)(s.a.)
                             (acting)
Dec 1957 - 21 Dec 1965     Aleksandr Vasilyevich Gritsenko    (b. 1907 - d. 1978)
                             (chairman of rural executive committee 14 Dec 1962 - 24 Dec 1964) 
                             (acting to 25 Jan 1958)

14 Dec 1962 - 24 Dec 1964  Viktor Fyodorovich Maltsev
        (b. 1917 - d. 2003)
                             (chairman of the industrial executive committee)
                             (1st time)
21 Dec 1965 - 16 Feb 1967  Viktor Fyodorovich Maltsev         (s.a.)
                             (2nd time)

16 Feb 1967 - 19 Mar 1976  Yuriy Aleksandrovich Kravchenko    (b. 1922 - d. 1993)
19 Mar 1976 - 19 Jan 1984  Aleksey Yemelyanovich Sokolov      (b. 1925 - d. 2018)
                             (acting to 17 Jun 1976)
19 Jan 1984 - 20 May 1988  Aleksey Maksimovich Koval'chuk     (b. 1928 - d. 2014)  
1988 - 19 Sep 1991         Yuriy Abramovich Nozhikov          (b. 1934 - d. 2010) 
Head of the Administration
19 Sep 1991 - Mar 1994     Yuriy Abramovich Nozhikov          (s.a.) 



Ivanovo

14 Jan 1929                Ivanovo-Promyshlennaya (Ivanovo Industrial) oblast. 
11 Mar 1936                Ivanovo oblast

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Jan 1929 - Jan 1932        Nikolay Nikolayevich Kolotilov     (b. 1885 - d. 1937)
                             (first secretary of the Organizing Bureau
to Jul 1929)
Jan 1932 -  8 Aug 1937     Ivan Petrovich Nosov               (b. 1888 - d. 1937)
 8 Aug 1937 - 10 Jul 1938  Vasiliy Yakovlevich Simochkin      (b. 1895 - d. 1939)
Jul 1938 - Oct 1939        Ivan Korneyevich Sedin             (b. 1906 - d. 1972)
11 Jan 1940 - Aug 1944     Georgiy Nikolayevich Paltsev       (b. 1906 - d. 1964)
Aug 1944 - Feb 1947        Grigoriy Matveyevich Kapranov      (b. 1906 - d. 1960)
Feb 1947 - Aug 1952        Vladimir Vasilyevich Lukyanov      (b. 1901 - d. 1958)
Aug 1952 - 22 Sep 1959     Fyodor Yegorovich Titov            (b. 1910 - d. 1989)
22 Sep 1959 - Dec 1964     Ivan Vasilyevich Kapitonov         
(b. 1915 - d. 2002)
                             (chairman of industrial party committee Jan 1963 - Dec 1964)
Jan 1963 - Dec 1964        Ivan Stepanovich Morozov           (b. 1920 - d. 1984)
                             (chairman of the rural party committee)
Dec 1964 - 22 Jun 1972     Aleksandr Nikolayevich Smirnov     (b. 1909 - d. 1972)
21 Jul 1972 - 15 Jul 1985  Vladimir Grigoryevich Klyueyv      (b. 1924 - d. 1998)
15 Jul 1985 - 19 Apr 1990  Mikhail Aleksandrovich Knyazyuk    (b. 1940)
19 Apr 1990 -  2 Jun 1990  Valentin Timofeyevich Semyonov
                             (acting)
 2 Jun 1990 -  4 Aug 1990  Vladislav Nikolayevich Tikhomirov  (b. 1939 - d. 2017)
25 Aug 1990 - Aug 1991     Vyacheslav Grigoryevich Stupin     (b. 1947)

Chairmen of the Executive Committee
Mar 1929 - Jan 1930        Musheg Andreasovich Ter-Yegiazaryan(b. 1894 - d. 1939)
                             (chairman of the Organizing Committee to Jul 1929)
Jan 1930 - Jun 1931        Andrey Vladimirovich Grinevich     (b. 1891 - d. 1938)

Jun 1931 - 1932            Nikolay Afanasyevich Kubyak        (b. 1881 - d. 1937)
1932 - Jul 1937            Sergey Petrovich Ageyev            (b. 1898 - d. 1937)
Aug 1937 - Oct 1937        Mikhail Ivanovich Marchuk          (b. 1891 - d. 1938)
1937 - 1938                Viktor Aleksandrovich Aralov       (b. 1905 - d. af.1985)
1938 - af.1939             Nikolay Stepanovich Kuznetsov

bf.1941 - 1942             Viktor Mikhaylovich Pelevin        (b. 1904 - d. 1980)
Jun 1942 - 1946            Gennadiy Nikolayevich Shubin       (b. 1905 - d. 1968)
1946 - 1948                Vladimir Yevseyevich Pedyev        (b. 1906 - d. 1980)
1948 - 1951                Vitaliy Grigoryevich Tatarintsev   (b. 1904 - d. 1976)
1951 - 1955                Fyodor Vasilyevich Kaznov          (b. 1911 - d. 1990)
1955 - 1956                Kharitonov
1956 - Dec 1964            Pavel Nikolayevich Korchagin       (b. 1901 - d. 1980)
                             (chairman of the rural executive committee from Dec 1962)
Dec 1962 - Dec 1964        Aleksandr Nikolayevich Smirnov     (s.a.) 
                             (chairman of the industrial executive committee)
Dec 1964 - 1966            Ivan Stepanovich Morozov           (s.a.)
1966 - 1975                Andrey Grigoryevich Sozykin        (b. 1925 - d. 1982)
1975 - 1985                Anatoliy Vasilyevich Mokryakov     (b. 1921)
1985 - Feb 1987            Zoya Pavlovna Pukhova (f)          (b. 1936 - d. 2016)
Feb 1987 - Apr 1990        Vladislav Nikolayevich Tikhomirov  (s.a.) 
Apr 1990 - 24 Dec 1991     Adol'f Fyodorovich Laptev          (b. 1935 - d. 2005)



Kalinin 

29 Jan 1935                Kalinin oblast (split from Moscow and Zapadnaya [Western] oblast).
Oct 1941 - May 1943        German occupation of western part of the oblast.
17 Jul 1990                Renamed Tver oblast.

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
29 Jan 1935 -  8 Jul 1937  Mikhail Yefimovich Mikhaylov       (b. 1903 - d. 1938)
                             (M.Y. Katsenelenbogen)
                             (first secretary of the Organizing Bureau
to Jun 1935
 8 Jul 1937 - 22 Mar 1938  Pyotr Gavriilovich Rabov           (b. 1904 - d. 1943)
22 Mar 1938 -  6 Dec 1946  Ivan Pavlovich Boytsov             (b. 1896 - d. 1988)
                             (acting to 6 Jul 1938)
 6 Dec 1946 - 12 Nov 1949  Pavel Stepanovich Vorontsov        (b. 1910 - d. 1954)

12 Nov 1949 -  5 Jul 1951  Nikolay Semyonovich Konovalov      (b. 1907 - d. 1993)
 5 Jul 1951 - 28 Dec 1955  Victor Ivanovich Kiselyev          (b. 1907 - d. 1979)
28 Dec 1955 - 24 Jan 1959  Fyodor Stepanovich Goryachev       (b. 1905 - d. 1996)
24 Jan 1959 - 27 Sep 1960  Vladimir Alekseyevich Karlov       (b. 1914 - d. 1994)
27 Sep 1960 - 18 Dec 1978  Nikolay Gavriilovich Korytkov      (b. 1910 - d. 2000)
                             (chairman of the rural party committee 11 Jan 1963 - 15 Dec 1964)
14 Jan 1963 - 15 Dec 1964  Khrisanf Pavlovich Neshkov         (b. 1917 - d. 2008)
                             (chairman of the industrial party committee)
18 Dec 1978 - 24 Aug 1985  Pavel Artemovich Leonov            (b. 1918 - d. 1992)
24 Aug 1985 - 29 May 1990  Nikolay Fyodorovich Tatarchuk      (b. 1928 - d. 1991)
 7 Jun 1990 - Aug 1991     Aleksandr Ivanovich Ilyenkov       (b. 1937 - d. 2010)

Chairmen of the Executive Committee
Jan 1935 -  8 Jun 1937     Vyacheslav Fyodorovich Ivanov      (b. 1894 - d. 1938)
                             (chairman of the Organizing Committee
to 17 Jun 1935)
 8 Jun 1937 - 29 Jun 1937  Georgiy Sergeyevich Peskaryev      (b. 1896 - d. 1939)
29 Jun 1937 -  1 Aug 1937  Mikhail Feliksovich Pitkovskiy     (b. 1897 - d. 1938)
                             (acting)
 1 Aug 1937 -  9 Sep 1937  Fyodor Gavriilovich Klimenko       (b. 1896 - d. 1972)
                             (acting)
 9 Sep 1937 - 13 Apr 1938  Ivan Fyodorovich Gusikhin          (b. 1903 - d. 1967)
13 Apr 1938 - 24 Nov 1944  Aleksandr Pavlovich Starotorzskiy  (b. 1895 - d. 1950)
                             (Shlykov) (acting to 9 Jan 1940)
25 Nov 1944 - 27 Dec 1948  Aleksandr Vasilyevich Simonov      (b. 1903 - d. 1967)
27 Dec 1948 - 16 Mar 1955  Aleksandr Ivanovich Sadovnikov     (b. 1907 - d. 1989)
16 Mar 1955 -  3 Dec 1956  Nikolay Yakovlevich Dyakov         (b. 1907 - d. 1980)
 7 Dec 1956 - 27 Mar 1973  Fyodor Vasilyevich Kaznov          (b. 1911 - d. 1990)
                             (chairman of rural executive committee 17 Dec 1962 - 29 Dec 1964)
17 Dec 1962 - 29 Dec 1964  Fyodor Pavlovich Baranov           (b. 1913 - d. 1986)
                             (chairman of the industrial executive committee)
28 Mar 1973 -  1 Nov 1979  Vasiliy Mikhaylovich Belchenko     (b. 1929 - d. 2009)
20 Nov 1979 - 10 Jul 1987  Aleksandr Ivanovich Ilyenkov       (s.a.)
Jul 1987 - Oct 1991        Vladimir Antonovich Suslov         (b. 1939)
Head of the Administration
Oct 1991 - 30 Dec 1995     Vladimir Antonovich Suslov         (s.a.)



Kaliningrad

 2 Aug 1945                Potsdam Conference provisionally (pending future peace treaty)
                             transfers northern part of East Prussia (including Königsberg)
                             to the Soviet Union [accession decreed on 17 Oct 1945]; the
                             transfer recognized by West Germany by treaty on 12 Aug 1970).
 7 Apr 1946                Königsberg (Kenigsberg)
oblast, part of the Russian S.F.S.R.
 4 Jul 1946                Renamed Kaliningrad oblast.

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
 5 Sep 1946 - 23 Jan 1947  .... (acting)
23 Jan 1947 – 18 Jun 1947  Pyotr Andreyevich Ivanov (acting)  (b. 1906 - d. 1947)
18 Jun 1947 -  4 Jul 1951  Vladimir Vasilyevich Scherbakov    (b. 1909 - d. 1985)
 4 Jul 1951 - 22 May 1959  Vasiliy Yefimovich Chernyshev      (b. 1908 - d. 1969)
22 May 1959 - 10 Jun 1961  Fyodor Vasilyevich Markov          (b. 1910 - d. 1978)
10 Jun 1961 - 14 Jan 1984  Nikolay Semyonovich Konovalov      (b. 1907 - d. 1993)
14 Jan 1984 -  7 Sep 1989  Dmitriy Vasilyevich Romanin        (b. 1929 - d. 1996)
 7 Sep 1989 - 23 Aug 1991  Yuriy Nikolayevich Semyonov        (b. 1938)

Head of the Temporary Civil Administration
 
9 Jul 1945 – 25 Apr 1946  Viktor Gerasimovich Guziy          (b. 1899 - d. 1969)
Chief of the Oblast Department of Civil Affairs
May 1946 - 28 May 1947     Vasiliy Andreyevich Borisov        (b. 1909 - d. 1969)
Chairmen of the Executive Committee
28 May 1947
- 15 Apr 1948  Vasiliy Andreyevich Borisov        (s.a.)
15 Apr 1948 - Dec 1951     Aleksey Andreyevich Yegorov        (b. 1906 - d. 1974)
Dec 1951 - May 1962        Zahar Filippovich Slaykovskiy      (b. 1901 - d. 1986)
May 1962 - Mar 1966        Yakov Andreyevich Prushinskiy      (b. 1913 - d. 1966)
May 1966 - May 1983        Vladimir Nikolayevich Vitkovskiy   (b. 1917 - d. 1993)
Jun 1983 - Apr 1987        Vasiliy Andreyevich Loginov        (b. 1924 - d. 1999)
Apr 1987 - Sep 1991        Yuriy Aleksandrovich Malinkin      (b. 1939)
Head of the Administration
25 Sep 1991 - Oct 1996     Yuriy Semyonovich Matochkin        (b. 1931 - d. 2006)



Kaluga

Oct 1941 - Dec 1941        German occupation.
 5 Jul 1944                Kaluga oblast (split from Moscow oblast). 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
1944 - 16 Mar 1948         Ilya Georgiyevich Popov            (b. 1905 - d. 1992)
                             (acting to 28 Jan 1945)
16 Mar 1948 - 20 Sep 1952  Boris Ivanovich Panov              (b. 1910 - d. 1962)
23 Sep 1952 - 11 Aug 1961  Sergey Osipovich Postovalov        (b. 1907 - d. 1983) 
11 Aug 1961 -  9 Dec 1983  Andrey Andreyevich Kandrenkov      (b. 1915 - d. 1989)
                             (chairman of the rural party committee Jan 1963 - 22 Dec 1964)
Jan 1963 - 22 Dec 1964     Vladimir Ivanovich Ostashko        (b. 1924 - d. 2016)
                             (chairman of the industrial party committee)
 9 Dec 1983 - 27 Feb 1990  Gennadiy Ivanovich Ulanov          (b. 1929 - d. 2018)
27 Feb 1990 - 17 Aug 1991  Valeriy Vasilyevich Sudarenkov     (b. 1940)
17 Aug 1991 - 23 Aug 1991  G
ennadiy Vasilyevich Zarapin

Chairmen of the Executive Committee 
Jul 1944 - Aug 1945        Anatoliy Mikhaylovich Batamirov    (b. 1900 - d. 1983) 
Aug 1945 - Oct 1947        Pavel Ivanovich Shurygin           (b. 1899 - d. 19..)
Oct 1947 - Jan 1949        Andrey Ivanovich Burilin           (b. 1906 - d. 1950)
Jan 1949 - Feb 1952        Aleksandr Vasilyevish Simonov      (b. 1903 - d. 1967)
20 Feb 1952 - 14 Mar 1961  Aleksey Andreyevich Yegorov        (b. 1906 - d. 1974)
1961 - Aug 1961            Andrey Andreyevich Kandrenkov      (s.a.) 
Aug 1961 - Dec 1964        Yuriy Vladimirovich Dashevskiy     (b. 1921 - d. 1987)
                             (chairman of industrial executive committee Dec 1962 - Dec 1964)

Dec 1962 - 15 Jan 1979     Aleksandra Ivanovna Demidova (f)   (b. 1916 - d. 2003)
                             (chairman of rural executive committee Dec 1962 - 23 Dec 1964) 
15 Jan 1979 - 30 Mar 1989  Ivan Tikhonovich Frolkin           (b. 1930 - d. 1999)  
1989 - 25 Sep 1991         Anatoliy Ivanovich Stelikov        (b. 1939)
Head of the Administration
25 Sep 1991 - 22 Jan 1996  Aleksandr Vasilyevich Deryagin     (b. 1941 - d. 2010)



Kamchatka

12 Dec 1920 - 22 Mar 1921  Part of the Far Eastern Republic (see under Russia).
22 Mar 1921                Kamchatka
(including Chukotka) ceded the Russian S.F.S.R.
                             (as agreed on 15 Dec 1920).
15 Nov 1922 -  4 Jan 1926  Part of the Far Eastern oblast, within the Russian S.F.S.R. 
 4 Jan 1926 - 20 Oct 1938 
Within the Far Eastern kray.
20 Oct 1932                Kamchatka oblast.
20 Oct 1938 - 14 Jul 1956  Within Khabarovsk kray.

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
20 Oct 1932 -  1 Apr 1934  Ivan Ivanovich Samsonov            (b. 1900 - d. 1938)
                             (first secretary of the Organizing Bureau to Dec 1933)
 1 Apr 1934 - 20 Apr 1937  Vasiliy Alekseyevich Orlov         (b. 1898 - d. 1948)
20 Apr 1937 - Nov 1937     Dmitriy Ivanovich Nikonov          (b. 1899 - d. 1938)
Nov 1937 - Feb 1938        Pyotr Fyodorovich Savin (acting)   (b. 1904 - d. 1955)
 2 Feb 1938 - 11 Dec 1938  Vasiliy Ivanovich Kuteynikov       (b. 1902 - d. 19..)
17 Mar 1939 - Nov 1939     Sergey Nikolayevich Nikolin        (b. 1904 - d. 1965)
Nov 1939 - 22 Nov 1942     Grigoriy Fyodorovich Aksyonov      (b. 1899 - d. 19..)
22 Nov 1942 - 28 May 1944  Sergey Andrianovich Vasin          (b. 1905 - d. 1944)
 9 Jun 1944 - 1948         Ivan Fyodorovich Petrov            (b. 1904 - d. 19..)
1948 -  1 Aug 1949         Ivan Ivanovich Grachev             (b. 1909 - d. 19..)
 2 Aug 1949 - 10 Sep 1952  Trofim Georgiyevich Kalinnikov     (b. 1907 - d. 19..)
10 Sep 1952 - 28 Jan 1956  Pyotr Nikolayevich Solovyev        (b. 1907 - d. 1958)
28 Jan 1956 - Feb 1971     Mikhail Anatolyevich Orlov         (b. 1912 - d. 1996)
18 Feb 1971 - 15 Jul 1986  Dmitriy Ivanovich Kachin           (b. 1929)
15 Jul 1986 - 24 Dec 1988  Pyotr Ivanovich Reznikov           (b. 1934)
24 Dec 1988 - 30 May 1990  Pavel Pavlovich Zinovyev           (b. 1932 - d. 2009) 
30 May 1990 - 25 Aug 1991  Vladimir Yakovlevich Abayev        (b. 1938 - d. 2004)
                             (acting to Nov 1990) 

Chairmen of the Executive Committee
Nov 1932 - 23 Apr 1933     Gavriil Nikitovich Korenev         (b. 1881 - d. 1946)
                             (chairman of the Organizing Committee)
23 Apr 1933 - 1934         Dmitriy Semyonovich Buzin          (b. 1887 - d. 1938)
1934 - Dec 1937            Mikhail Pavlovich Melnikov         (b. 1894 - d. 1938)
Dec 1937 - Mar 1938        Aleksandr Stepanovich Vlaskin      (b. 1904 - d. 1938)

Mar 1938 - Nov 1939        Mariya Alekseyevna Mironova (f)    (b. 1900 - d. 19..)
1939                       Vasiliy Mikhaylovich Fyodorov      (b. 1896 - d. 19..)
1939 - 26 Dec 1942         Sergey Andrianovich Vasin          (s.a.)

26 Dec 1942 -  7 Jul 1945  Sergey Pavlovich Tulupov
          (b. 1906 - d. 19..)
13 Aug 1945 -  5 Nov 1947  Nikolay Ivanovich Pavlov           (b. 1903 - d. 19..)
 5 Nov 1947 -  2 Aug 1949  Vasiliy Rodionovich Dedkov         (b. 1907 - d. 19..)
 2 Aug 1949 - 1952         Ignatiy Ivanovich Sorokin          (b. 1905 - d. 19..)
1952 - 1956                Aleksey Fyodorovich Spasenykh
1956 - Mar 1963            Konstantin Yevgenyevich Yesaulenko (b. 1910 - d. 1987)
Mar 1963 - Jul 1965        Yakov Aleksandrovich Ryndin        (b. 1925)
10 Aug 1965 - 1969         Georgiy Mitrofanovich Vedev        (b. 1925 - d. 2017)
1969 - Feb 1971            Dmitriy Ivanovich Kachin           (s.a.)
Feb 1971 - 1979            Viktor Ivanovich Alekseyev         (b. 1913 - d. 1998)
1979 - 28 Nov 1980         Vladimir Afanasyevich Biryukov     (b. 1933 - d. 2021) 
                             (1st time)
28 Nov 1980 - Apr 1990     Nikolay Alekseyevich Sinetov       (b. 1932 - d. 2020)
Apr 1990 - 16 Nov 1991     Vladimir Afanasyevich Biryukov     (s.a.)
                             (2nd time)
Head of the Administration
16 Nov 1991 - Dec 1996     Vladimir Afanasyevich Biryukov     (s.a.)



Kamensk

20 Nov 1933                Severnaya (Northern) Oblast, within North Caucasus ([Severo-
                             Kavkazskiy
]
from 10 Jan 1934, Azov-Black Sea [Azovo-Chernomorskiy])
                             kray.
 5 Jul 1934                Merged back into the kray.
 6 Jan 1954                Kamensk
oblast (the same area as the former Severnaya oblast).
19 Nov 1957                Divided between Rostov (mainly), Voronezh, Stalingrad oblasti.

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Nov 1933 - Jan 1934        David Savelyevich Gurevich (acting)(b. 1899 - d. 1937)
Jan 1934 - Jul 1934        Ivan Nikiforovich Pivovarov        (b. 1892 - d. 1937)
1934 - 1954                Oblast abolished
1954 - 1957                Georgiy Vasiylyevich Yenyutin      (b. 1903 - d. 1969)

Chairmen of the Executive Committee 
Nov 1933 - Jul 1934        Luka Vasilyevich Ivnitskiy         (b. 1891 – d. 1938)
1934 - 1954                Oblast abolished
1954 - 1957                A
leksandr Vasilyevich Gritsenko    (b. 1907 - d. 1978)


Kazan oblast: see under Tatar A.S.S.R.

Kemerovo

26 Jan 1943                Kemerovo oblast (split from Novosibirsk oblast).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party 
26 Jan 1943 - 25 Apr 1946  Semyon Borisovich Zadionchenko     (b. 1898 - d. 1972)
25 Apr 1946 - 24 Mar 1951  Yevgeniy Fyodorovich Kolyshev      (b. 1909 - d. 1952)
24 Mar 1951 - 21 Aug 1952  Vasiliy Mikhaylovich Mokrushin     (b. 1905 - d. 1994) 
21 Aug 1952 - 22 Dec 1955  Mikhail Ilyich Gusev               (b. 1903 - d. 1979) 
22 Dec 1955 - 12 Feb 1960  Stepan Markovich Pilipets          (b. 1913 - d. 1989) 
12 Feb 1960 - 19 Dec 1964  Leonid Ignatyevich Lubennikov      (b. 1910 - d. 1988)
                             (chairman of the rural party committee from 19 Jan 1963)
17 Jan 1963 - 19 Aug 1974  Afanasiy Fyodorovich Yeshtokin     (b. 1913 - d. 1974)
                             (chairman of the industrial party committee to 23 Dec 1964)
24 Sep 1974 - 12 Apr 1985  Leonid Aleksandrovich Gorshkov     (b. 1930 - d. 1994)
12 Apr 1985 - 28 Mar 1987  Nikolay Spiridonovich Yermakov     (b. 1927 - d. 1987)
 7 May 1987 - 17 Nov 1988  Vadim Viktorovich Bakatin          (b. 1937)
17 Nov 1988 - 22 Sep 1990  Aleksandr Grigoryevich Melnikov    (b. 1930 - d. 2011)
22 Sep 1990 - 27 Aug 1991  Anatoliy Maksimovich Zaytsev       (b. 1942)

Chairmen of the Executive Committee
26 Jan 1943 - Nov 1947     Vladimir Antonovich Gogosov        (b. 1900 - d. 1970)
Nov 1947 - 13 Sep 1950     Vasiliy Arsentyevich Moskvin       (b. 1910 - d. 1969)
                             (acting to 11 Jan 1948)
13 Sep 1950 - Aug 1952     Mikhail Ilyich Gusev               (s.a.)
Aug 1952 -  4 Jun 1955     Pyotr Ivanovich Morozov            (b. 1908 - d. 1977)
                             (acting to 27 Oct 1952)
 4 Jun 1955 - 24 Oct 1960  Vladimir Semyonovich Shapovalov    (b. 1913 - d. 1999)
24 Oct 1960 - Dec 1962     Mikhail Ilyich Karpenko            (b. 1916 - d. 2001)
22 Dec 1962 - 15 Feb 1977  Parfentiy Vasilyevich Guzenko      (b. 1913 - d. 1977)
                             (chairman of rural executive committee 22 Dec 1962 - Dec 1964)
22 Dec 1962 - 26 Feb 1964  Nikolay Davydovich Turchin         (b. 1922 - d. 1976) 
                             (chairman of the industrial executive committee)
26 Feb 1964 - Dec 1964     Georgiy Mikhaylovich Denisov       (b. 1915 - d. 1979)
                             (chairman of the industrial executive committee)
1977 - 1983                Filipp Vasilyevich Popov           (b. 1930 - d. 2007)
1983 - 1987                Vladimir Nikitovich Poletskov      (b. 1935 - d. 1990)
1987 - May 1990            Anatoliy Fyodorovich Lyutenko      (b. 1941)
10 May 1990 - Dec 1990     Mikhail Ivanovich Naydov           (b. 1932)
Dec 1990 - 1991            Aman-geldy Moldagazyevich Tuleyev  (b. 1944)
Head of the Administration
27 Aug 1991 -  1 Jul 1997  Mikhail Borisovich Kisluyk         (b. 1951)



Kirov

 7 Dec 1934                Kirov kray (split from Gorkovskiy kray).
 5 Dec 1936                Kirov oblast 

First Secretary of the Kray Committee of the Communist Party 
15 Dec 1934 -  5 Dec 1936  Abram Yakovlevich Stolyar          (b. 1901 - d. 1938)
First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
 5 Dec 1936 - 11 Jun 1937  Abram Yakovlevich Stolyar          (s.a.)

18 Jun 1937 -  7 Mar 1938  Mikhail Naumovich Rodin            (b. 1893 - d. 1938)
 7 Mar 1938 - May 1938     Nikanor Petrovich Shipulin         (b. 1904 - d. 1954)
May 1938 - 17 Sep 1940     Mikhail Yakovlevich Kanunnikov     (b. 1902 - d. 1984)
                             (acting to 20 Jun 1938)
17 Sep 1940 - 12 Mar 1947  Vladimir Vasilyevich Lukyanov      (b. 1901 - d. 1958)

12 Mar 1947 - 15 Mar 1952  Ivan Timofeyevich Bykov            (b. 1904 - d. af.1960)
15 Mar 1952 - 14 Feb 1961  Aleksandr Pavlovich Pchelyakov     (b. 1908 - d. 1978)
14 Feb 1961 - Feb 1971     Boris Fyodorovich Petukhov         (b. 1913 - d. 1979)
                             (chairman of rural party committee 11 Jan 1963 - 14 Dec 1964) 
 8 Jan 1963 - 14 Dec 1964  Pavel Georgiyevich Dobroradnykh    (b. 1922 - d. 1989)
                             (chairman of the industrial party committee)
Feb 1971 - 22 Mar 1985     Ivan Petrovich Bespalov            (b. 1915 - d. 2011)
22 Mar 1985 - 26 May 1987  Vadim Viktorovich Bakatin          (b. 1937)
26 May 1987 - 10 Aug 1991  Stanislav Aleksandrovich Osminin   (b. 1934 - d. 2013)
10 Aug 1991 - 23 Aug 1991  Vladimir Aleksandrovich            (b. 1950 - d. 2006)
                             Kazakovtsev

Chairmen of the Executive Committee
Dec 1934 - Feb 1937        Aleksandr Alekseyevich Bobkov      (b. 1900 - d. 1985)
Feb 1937 - Aug 1937        Pavel Konstantinovich Legkonravov  (b. 1893 - d. 1938)
Oct 1937 - Sep 1938        Stepan Georgiyevich Pasynkov       (b. 1899 - d. 1981)
Jan 1939 - Feb 1943        Ivan Leontyevich Ivolgin           (b. 1901 - d. 19..)
Feb 1943 - Feb 1945        Pyotr Petrovich Kokurin            (b. 1902 - d. 1945)  
Feb 1945 - Mar 1947        Ivan Timofeyevich Bykov            (s.a.)
Mar 1947 - Mar 1952        Nikolay Ivanovich Svetlakov        (b. 1903 - d. 1989)
Mar 1952 - Sep 1952        Aleksey Matveyevich Buyeverov      (b. 1901 - d. 1956)
Sep 1952 - Mar 1958        Ivan Petrovich Safronov            (b. 1907 - d. 19..)
Apr 1958 - Mar 1959        Stepan Vlasovich Kalchenko         (b. 1908 - d. 1996)
Jul 1959 - Feb 1964        Ivan Faddeyevich Obyedkov          
(b. 1913 - d. 1992)
                             (chairman of the rural executive committee from Dec 1962)  
Dec 1962 - Dec 1964        Grigoriy Ivanovich Shatalin        (b. 1911 - d. 19..)
                             (chairman of the industrial executive committee)
Feb 1964 - Dec 1964        Yevgeniy Nikolayevich Nekrasov     (b. 1914 - d. 1981)
                             (chairman of the rural executive committee)
Dec 1964 - Jul 1986        Nikolay Ivanovich Pauzin           (b. 1922 - d. 1996)
Jul 1986 - Jun 1987        Stanislav Aleksandrovich Osminin   (s.a.)
Jun 1987 - 11 Dec 1991     Vasiliy Alekseyevich Desyatnikov   (b. 1942)
Head of the Administration
11 Dec 1991 - Oct 1996     Vasiliy Alekseyevich Desyatnikov   (s.a.)



Kostroma

13 Aug 1944                Kostroma oblast (split from Ivanovo oblast).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
1944 - Dec 1946            Aleksandr Andreyevich Kondakov     (b. 1908 - d. 1951)
Dec 1946 - Oct 1950        Ivan Stepanovich Kuznetsov         (b. 1900 - d. 1976)
Oct 1950 - Sep 1952        Nikolay Semyonovich Pashkin        (b. 1910 - d. 2002) 
Sep 1952 - Jan 1954        Aleksey Iliych Marfin              (b. 1912 - d. 19..)
Jan 1954 - Jan 1956        Dmitriy Lavrentyevich Sumtsov      (b. 1908 - d. 1989)
Jan 1956 - 13 Dec 1965     Leonid Yakovlevich Florentyev
     (b. 1911 - d. 2003)
                             (chairman of the rural party committee Jan 1963 - Dec 1964)
Jan 1963 - Dec 1964        Georgiy Fyodorovich Yakhnitskiy    (b. 1916 - d. 19..)
                             (chairman of the industrial party committee)
13 Dec 1965 - 22 Jul 1971  Igor Petrovich Skulkov             (b. 1913 - d. 1971)
Oct 1971 -  4 Jan 1986     Yuriy Nikolayevich Balandin        (b. 1925 - d. 2004)
 4 Jan 1986 - Aug 1991     Vladimir Ivanovich Toropov         (b. 1938 - d. 1997)
 

Chairmen of the Executive Committee
Aug 1944 - May 1950        Aleksey Vasilyevich Kurtov         (b. 1896 - d. 1973)
May 1950 - Aug 1951        Valentin Nikolayevich Yershov      (b. 1906 - d. 19..)
Aug 1951 - Mar 1955        Grigoriy Vasilyevich Khorkov       (b. 1904 - d. 19..)
Mar 1955 - 22 Aug 1962     Mikhail Mikhaylovich Baranov       (b. 1908 - d. 19..)
Dec 1962 - Dec 1964        Anatoliy Ivanovich Kurtchev
                             (chairman of the industrial executive committee)
Dec 1962 - 24 Jun 1971     Anatoliy Vasilyevich Savin         (b. 1914 - d. 2001)
                             (chairman of the rural executive committee Dec 1962 - Dec 1964)
24 Jun 1971 - 21 Dec 1984  Konstantin Vasilyevich Dontsov     (b. 1920 - d. 2007)
1984 - Jan 1986            Gennadiy Aleksandrovich Goryachev 
1986 - Apr 1990            Al'vin Yevstafyevich Yeremin       (b. 1932)
                             (
Yeryomin)
Apr 1990 - 14 Dec 1991     Valeriy Petrovich Arbuzov          (b. 1939)
Head of the Administration
14 Dec 1991 -  5 Jan 1997  Valeriy Petrovich Arbuzov          (s.a.)



Kurgan

 6 Feb 1943                Kurgan oblast (split from Chelyabinsk oblast).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
 6 Feb 1943 - 13 Mar 1945  Pyotr Alekseyevich Tetyushev       (b. 1906 - d. 1962)
13 Mar 1945 - 15 Jun 1947  Vasiliy Andreyevich Sharapov       (b. 1905 - d. 1952)
21 Jul 1947 -  7 Apr 1950
  Vladimir Vasilyevich Lobanov       (b. 1907 - d. 1993)
May 1950 -  2 Apr 1955     Georgiy Apollinaryevich Denisov    (b. 1909 - d. 1996)
 2 Apr 1955 - 14 Apr 1966  Gennadiy Fyodorovich Sizov         (b. 1903 - d. 1991)
                             (chairman of the rural party committee 11 Jan 1963 - 22 Dec 1964) 
 9 Jan 1963 - Dec 1964     Nikolay Nikolayevich Bryzin        (b. 1916 - d. 2005)
                             (chairman of the industrial party committee)
14 Apr 1966 - 25 Jun 1985  Filipp Kirillovich Knyazyev        (b. 1916 - d. 1994)
25 Jun 1985 - 11 Sep 1990  Aleksandr Nikolayevich Plekhanov   (b. 1932 - d. 2015)
18 Sep 1990 - 26 Aug 1991  Georgiy Ivanovich Pashkov          (b. 1937)

Chairmen of the Executive Committee
 6 Feb 1943 - Nov 1947     Sergey Ivanovich Molikov           (b. 1905 - d. 19..)
Nov 1947 - Apr 1950        Leonid Aleksandrovich Ivanov       (b. 1904 - d. 1968)
21 Apr 1950 - 17 Mar 1952  Aleksey Matveyevich Buyeverov      (b. 1901 - d. 1956)
17 Mar 1952 - Mar 1954     Stepan Vlasovich Kalchenko         (b. 1908 - d. 1996)
Mar 1954 - Mar 1955        Gennadiy Fyodorovich Sizov         (s.a.) 
Mar 1955 - 17 Apr 1959     Dmitriy Karpovich Mrykhin          (b. 1905 - d. 1966) 
Apr 1959 - Apr 1966        Filipp Kirillovich Knyazyev        (b. 1916 - d. 1994) 
                             (chairman of the rural executive committee Dec 1962 - Dec 1964)
Dec 1962 - Dec 1964        Nikolay Pavlovich Kruglikov        (b. 1919 - d. ....)
                             (chairman of the industrial executive committee)
Apr 1966 - Jun 1973        Nikolay Grigoryevich Maslov        (b. 1919 - d. 1990)
Jul 1973 - Jun 1988        Aleksandr Ivanovich Makhnev        (b. 1928 - d. 2014)
Jun 1988 - 24 Oct 1991     Valentin Pavlovich Gerasimov       (b. 1940)
Head of the Administration
24 Oct 1991 - 15 Aug 1995  Valentin Pavlovich Gerasimov       (s.a.)



Kursk

13 Jun 1934                Kursk oblast (split from Tsentral'no-Chernozyomnaya 
                             [Central Black Earth] oblast).

Nov 1941 - Feb 1943        German occupation.

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
25 Jun 1934 - 10 Jan 1937  Ivan Ulyanovich Ivanov              (b. 1892 - d. 1937)
10 Jan 1937 - 11 Jun 1937  Boris Petrovich Sheboldayev         (b. 1895 - d. 1937)
 3 Jul 1937 - 27 May 1938  Georgiy Sergeyevich Peskaryev       (b. 1896 - d. 1939)
May 1938 - 1941            Pavel Ivanovich Doronin (1st time)  (b. 1909 - d. 1976)
                             (acting to 12 Jul 1938)
Feb 1943 - Dec 1948        Pavel Ivanovich Doronin (2nd time)  (s.a.)

Dec 1948 - 16 Mar 1950     Nikolay Vasilyevich Golubyev        (b. 1905 - d. 1966)
16 Mar 1950 - 22 Aug 1952  Vladimir Iosifovich Tischenko       (b. 1905 - d. 1973)
22 Aug 1952 - 26 Aug 1958  Leonid Nikolayevich Yefremov        (b. 1912 - d. 2007) 
Sep 1958 - 28 Apr 1970     Leonid Gavriilovich Monashev        (b. 1914 - d. 1995)
                             (chairman of the rural party committee Jan 1963 - 14 Dec 1964)
Jan 1963 - 14 Dec 1964     Sergey Ivanovich Shapurov           (b. 1916 - d. 1987)
                             (chairman of the industrial party committee)

28 Apr 1970 -  9 Jan 1988  Aleksandr Fyodorovich Gudkov        (b. 1930 - d. 1992)
 9 Jan 1988 - Aug 1991     Aleksandr Ivanovich Seleznyev       (b. 1934)

Chairmen of the Executive Committee 
Jun 1934 - Mar 1937        Pyotr Stepanovich Tsaryev           (b. 1892 - d. 1938)
Jun 1937 - Jul 1937        Grigoriy Davydovich Rakitov         (b. 1894 - d. 1937)
Jul 1937 - Feb 1938        Ivan Yakovlevich Smirnov (acting)   (b. 1902 - d. 1938)
May 1938 - Nov 1939        Anatoliy Petrovich Kozlov           (b. 1900 - d. 19..)
Jan 1940 - 1941            Vasiliy Vasilyevich Voltchkov       (b. 1900 - d. 1989)
                             (1st time)
Nov 1941 - Feb 1943        German occupation
1943 - Mar 1950            Vasiliy Vasilyevich Voltchkov       (s.a.)
                             (2nd time)
Mar 1950 - Jan 1954        Grigoriy Pavlovich Kovalevskiy      (b. 1905 - d. 19..)
Jan 1954 - Mar 1961        Semyon Ivanovich Cherepukhin        (b. 1907 - d. 19..)
Mar 1961 - Jan 1962        Grigoriy Stepanovich Fyodostsev     (b. 1911 - d. 19..)
Jan 1962 - Dec 1964        Vasiliy Afanasyevich Belousov       (b. 1926 - d. 1971)
                             (chairman of the rural executive committee Dec 1962 - Dec 1964)
Dec 1962 - Dec 1964        Ivan Petrovich Bystrukov            (b. 1928)
                             (chairman of the industrial executive committee)
Dec 1964 - Apr 1971        Ivan Ivanovich Dudkin               (b. 1911 - d. 1989)
Apr 1971 - Feb 1976        Dmitriy Vasilyevich Kamynin         (b. 1931 - d. 1976)
Apr 1976 - Dec 1988        Nikolay Ilyich Zhurkin              (b. 1931 - d. 2002) 
Dec 1988 - Oct 1991        Gennadiy Alekseyevich Bereznikov    (b. 1938 - d. 1996)
Oct 1991 - 11 Dec 1991     Vasiliy Ivanovich Shuteyev          (b. 1942) 
Head of the Administration
11 Dec 1991 - Oct 1996     Vasiliy Ivanovich Shuteyev          (s.a.)



Kuybyshev

14 May 1928                Srednevolzhskaya (Middle Volga) oblast.
20 Oct 1929                Srednevolzhskiy (Middle Volga) kray.
27 Jan 1935                Kuybyshev kray
 5 Dec 1936                Kuybyshev oblast
25 Jan 1991                Renamed Samara oblast.

First Secretary of the Oblast Committee of the Communist Party 
May 1928 - 20 Oct 1929
    Mendel' Markovich Khatayevich      (b. 1893 - d. 1939)
                             (first secretary of the Organizing Bureau to Aug 1928)
First Secretaries of the Kray
Committee of the Communist Party 
20 Oct 1929 -  9 Oct 1932  Mendel' Markovich Khatayevich      (s.a.)
 9 Oct 1932 -  5 Dec 1936  
Vladimir Petrovich Shubrikov       (b. 1895 - d. 1937)
First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party

 5 Dec 1936 - 18 Mar 1937  Vladimir Petrovich Shubrikov       (s.a.)
18 Mar 1937 - 31 Jan 1938  Pavel Petrovich Postyshev
         (b. 1887 - d. 1939)
                             (acting to 7 Jun 1937)
31 Jan 1938 - 23 Aug 1940  Nikolay Grigoryevich Ignatov       (b. 1901 - d. 1966)
                             (acting to 19 Jun 1938)
23 Aug 1940 -  9 Jan 1942  Mikhail Yakovlevich Kanunnikov     (b. 1902 - d. 1984)
 9 Jan 1942 - 14 Mar 1943  Vladimir Dmitriyevich Nikitin      (b. 1907 - d. 1959)
14 Mar 1943 - 19 Apr 1946  Vasiliy Gavriilovich Zhavoronkov   (b. 1906 - d. 1987)
19 Apr 1946 - 21 Oct 1952  Aleksandr Mikhaylovich Puzanov     (b. 1906 - d. 1998)
21 Oct 1952 - 20 Oct 1959  Mikhail Timofeyevich Yefremov      (b. 1911 - d. 2000)
20 Oct 1959 - 13 Nov 1962  Aleksandr Sergeyevich Murysev      (b. 1915 - d. 1962)
Jan 1963 - 14 Dec 1964     Izyaslav Genrikhovich Balyasinskiy (b. 1921 - d. 2014)
                             (chairman of the rural party committee)
Jan 1963 - 23 Mar 1967     Aleksandr Maksimovich Tokarev     
(b. 1921 - d. 2004)
                             (chairman of industrial party committee Jan 1963 - 14 Dec 1964)
23 Mar 1967 - 25 Apr 1979  Vladimir P
avlovich Orlov           (b. 1921 - d. 1999)
25 Apr 1979 - 30 Jul 1988  Yevgeniy Fyodorovich Muravyev      (b. 1929 - d. 1998)
30 Jul 1988 - 28 Sep 1990  Veniamin Georgiyevich Afonin       (b. 1931 - d. 2017)
26 Oct 1990 - 23 Aug 1991  Valentin Stepanovich Romanov       (b. 1937 - d. 2018)

Chairmen of the Executive Committee 
Jun 1928 - Jun 1929        Ivan Ivanovich Neybakh             (b. 1884 - d. 1938)
                             (chairman of the Organizing Committee to Aug 1928)
Jun 1929 - 13 Aug 1932     Aleksandr Petrovich Brykov         (b. 1889 - d. 1937)
13 Aug 1932 - Aug 1937     Georgiy Trofimovich Polbitsyn      (b. 1894 - d. 1937)
c.Nov 1937                 Kokurkin (acting)
Feb 1938 - 1942            Nikolay Nikolayevich Zhuravlyev
   (b. 1900 - d. 1963)
1942 - Aug 1942            Nikolay Mikhaylovich Vasilyev      (b. 1901 - d. 19..)
Aug 1942 - May 1944        Porfiriy Makarovich Khopov         (b. 1903 - d. 19..)
Jun 1944 - Apr 1946        Aleksandr Mikhaylovich Puzanov     (s.a.) 
Apr 1946 - Dec 1948        Aleksandr Pankratyevich Bochkarev  (b. 1908 - d. 1985)
Dec 1948 - May 1951        Grigoriy Andreyevich Malekhonkov   (b. 1906 - d. 1957)

May 1951 - Sep 1952        Leonid Nikolayevich Yefremov       (b. 1912 - d. 2007)
Sep 1952 - Jan 1956        Sergey Alekseyevich Petrukhin      (b. 1910 - d. 1961)
Jan 1956 - Sep 1958        Mikhail Petrovich Gribkov          (b. 1909 - d. 1964)
Sep 1958 - Dec 1959        Aleksandr Sergeyevich Murysev      (s.a.)
Dec 1959 - Dec 1962        Aleksandr Maksimovich Tokarev      (s.a.)
Dec 1962 - 15 Dec 1964     Vladimir Pavlovich Orlov (1st time)(s.a.)
                             (chairman of the industrial executive committee) 
Dec 1962 - 15 Dec 1964     Aleksey Pavlovich Chernyayev
                             (chairman of the rural executive committee)
15 Dec 1964 - 19 Nov 1965  Izyaslav Genrikhovich Balyasinskiy (s.a.)
19 Nov 1965 - Mar 1967     Vladimir Pavlovich Orlov (2nd time)(s.a.)

Mar 1967 - Feb 1971        Vitaliy Ivanovich Vorotnikov       (b. 1926 - d. 2012)
Feb 1971 - Jan 1976        Veniamin Fyodorovich Konnov        (b. 1921 - d. 1991)
11 Feb 1976 - Apr 1979     Yevgeniy Fyodorovich Muravyev      (s.a.)
Apr 1979 - 1988            Vladimir Alekseyevich Pogodin      (b. 1928 - d. 199.)
Feb 1989 - Apr 1991        Vladimir Ivanovich Mosychenko      (b. 1938)
19 Apr 1991 - 23 Aug 1991  Viktor Aleksandrovich Tarkhov      (b. 1948)

Head of the Administration

31 Aug 1991 - Dec 1996     Konstantin Alekseyevich Titov      (b. 1944)



Leningrad

 7 May 1926                Severo-Zapadnaya (North Western) oblast (not organized).
 1 Aug 1927                Leningrad oblast.
Jul 1941 - Jan 1944        German occupation of most of the oblast.

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
21 Nov 1927 -  1 Dec 1934  Sergey Mironovich Kirov            (b. 1886 - d. 1934)
15 Dec 1934 - 17 Jan 1945  Andrey Aleksandrovich Zhdanov      (b. 1896 - d. 1948)
17 Jan 1945 - 26 Mar 1946  Aleksey Aleksandrovich Kuznetsov   (b. 1905 - d. 1950)
26 Mar 1946 - 22 Feb 1949  Pyotr Sergeyevich Popkov           (b. 1903 - d. 1950)
22 Feb 1949 - 25 Nov 1953  Vasiliy Mikhaylovich Andrianov     (b. 1902 - d. 1978)
25 Nov 1953 - 24 Dec 1957  Frol Romanovich Kozlov             (b. 1908 - d. 1965)
24 Dec 1957 -  3 May 1962  Ivan Vasilyevich Spiridonov        (b. 1905 - d. 1991)
 3 May 1962 - 16 Sep 1970  Vasiliy Sergeyevich Tolstikov      (b. 1917 - d. 2003)
                             (chairman of industrial party committee 18 Jan 1963 - 15 Dec 1964)
15 Jan 1963 - 15 Dec 1964  Grigoriy Ivanovich Kozlov          (b. 1912 - d. 1968)
                             (chairman of the rural party committee)
16 Sep 1970 - 21 Jun 1983  Grigoriy Vasilyevich Romanov       (b. 1923 - d. 2008)
21 Jun 1983 -  8 Jul 1985  Lev Nikolayevich Zaykov            (b. 1923 - d. 2002)
 8 Jul 1985 - 12 Jul 1989  Yuriy Filippovich Solovyev         (b. 1925 - d. 2011)
12 Jul 1989 - 24 Aug 1991  Boris Veniaminovich Gidaspov       (b. 1933 - d. 2007)

Chairmen of the Executive Committee
Nov 1927 - 10 Jan 1930     Nikolay Pavlovich Komarov          (b. 1886 - d. 1937)
                             (Fyodor Yevgenyevich Sobenov)
10 Jan 1930 - Dec 1931
     Ivan Fyodorovich Kodatskiy         (b. 1893 - d. 1937)
Dec 1931 - Jun 1932        Fyodor Filatovich Tsarkov          (b. 1888 - d. 1938)
Jun 1932 - 17 Feb 1936     Pyotr Ivanovich Struppe            (b. 1889 - d. 1937) 
                             (Pēteris Strupe) 

17 Feb 1936 -  2 Sep 1937  Aleksey Petrovich Gritchmanov      (b. 1896 - d. 1939)
 2 Sep 1937 - 12 Oct 1937  Pyotr Andreyevich Tyurkin          (b. 1897 - d. 1950)
12 Oct 1937 - 14 Oct 1938  Anton Nikitich Nikitin             (b. 1905 - d. 1984)
14 Oct 1937 - 23 Jul 1946  Nikolay Vasilyevich Solovyov       (b. 1903 - d. 1950)

23 Jul 1946 - Dec 1948     Ilya Stepanovich Kharitonov        (b. 1903 - d. 1950)
Dec 1948 -  2 Jun 1950     Ivan Dmitriyevich Dmitriyev        (b. 1908 - d. 1968) 
 3 Jun 1950 - Aug 1952     Ivan Petrovich Petrov              (b. 1907 - d. 19..)
Aug 1952 - Feb 1954        Vladimir Nikolayevich Ponomaryev   (b. 1903 - d. 19..)
Mar 1954 - Jun 1957        Georgiy Ivanovich Vorobyov         (b. 1914 - d. 2002)
Jun 1957 - Oct 1961        Nikolay Ivanovich Smirnov          (b. 1904 - d. 1974)
Oct 1961 - Jan 1963        Grigoriy Ivanovich Kozlov          (s.a.)
                             (1st time)
Jan 1963 - Dec 1964        Vasiliy Grigoryevich Sominich     
(b. 1915 - d. 19..)
                             (chairman of the rural executive committee)
Jan 1963 - Dec 1964        Boris Aleksandrovich Popov         (b. 1917 - d. 1997)
                             (chairman of the industrial executive committee)
Dec 1964 -  7 Apr 1968     Grigoriy Ivanovich Kozlov          (s.a.)
                            
(2nd time)
May 1968 - Nov 1980        Aleksandr Nikanorovich Shibalov    (b. 1913 - d. 1987)
25 Nov 1980 - 23 Dec 1983  Ratmir Stepanovich Bobovikov       (b. 1927 - d. 2002)
22 Dec 1983 -  5 Aug 1989  Nikolay Ivanovich Popov            (b. 1936)
 5 Aug 1989 -  3 Apr 1990  Yuriy Fyodorovich Yarov            (b. 1942)
 
9 Apr 1990 - 26 Sep 1991  Lev Alekseyevich Koykolaynen       (b. 1931 - d. 1996)
Head of the Administration

20 Oct 1991 - Sep 1996     Aleksandr Semyonovich Belyakov     (b. 1945)



Lipetsk

 6 Jan 1954                Lipetsk oblast (formed from parts of Ryazan, Voronezh,
                            
Tambov, Kursk, and Oryol oblasti).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Jan 1954 - 22 Nov 1960     Konstantin Pavlovich Zhukov        (b. 1906 - d. 1988)
22 Nov 1960 - 18 Oct 1962  Sergey Timofeyevich Puzikov        (b. 1916 - d. 1962)
Jan 1963 - 14 Jan 1984     Grigoriy Petrovich Pavlov          (b. 1913 - d. 1994) 
                             (chairman of the rural party committee Jan 1963 - Dec 1964)  
Jan 1963 - Dec 1964        Mikhail Sergeyevich Cherkasov      (b. 1911 - d. 1992)
                             (chairman of the industrial party committee)
14 Jan 1984 - 23 Sep 1989  Yuriy Alekseyevich Manayenkov      (b. 1936)
Sep 1989 - 14 Aug 1991     Viktor Vasilyevich Donskikh        (b. 1935)
Aug 1991 - Aug 1991        Vladimir Fyodorovich Toporkov      (b. 1940 - d. 2003)

Chairmen of the Executive Committee
Jan 1954 - Mar 1961        Nikolay Semyonovich Pashkin        (b. 1910 - d. 2002) 
Mar 1961 - May 1962        Semyon Sergeyevich Nikulin
May 1962 - Dec 1962        Grigoriy Petrovich Pavlov          (s.a.)
Dec 1962 - Dec 1964        Ivan Yegorovich Fyodorov           (b. 1920 - d. 1994)
                             (chairman of the industrial executive committee)
Dec 1962 - Dec 1980        Nil Dmitriyevich Novikov           (b. 1919 - d. 1990)
                             (chairman of the rural executive committee Dec 1962 - Dec 1964)
Dec 1980 - Sep 1989        Viktor Vasilyevich Donskikh        (s.a.)
Sep 1989 - Aug 1991        Vladimir Fyodorovich Toporkov      (s.a.) 
Head of the Administration
23 Oct 1991 - 23 Dec 1992  Gennadiy Vasilyevich Kuptsov       (b. 1940)



Magadan

 2 Dec 1953                Magadan oblast (split from Khabarovsk kray).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Dec 1953 - 15 Feb 1958     Tikhon Ivanovich Ababkov           (b. 1908 - d. 1984)
15 Feb 1958 -  2 Feb 1968  Pavel Yakovlevich Afanasiyev       (b. 1905 - d. 1989)
 2 Feb 1968 - 26 Dec 1978  Sergey Afanasyevich Shaidurov      (b. 1926 - d. 1998)
26 Dec 1978 - 15 Sep 1986  Nikolay Ivanovich Mal'kov          (b. 1932 - d. 2007)
15 Sep 1986 - 22 Dec 1989  Aleksandr Dmitriyevich Bogdanov    (b. 1931 - d. 2009)
22 Dec 1989 - 23 Aug 1991  Vladimir Valentinovich Svekolkin   (b. 1937 - d. 2008)

Chairmen of the Executive Committee
Dec 1953 - 1958            Pavel Yakovlevich Afanasyev        (s.a.) 
1958 - 1960                Timofey Samoylovich Ivanenko       (b. 1913 - d. 19..)
1960 - Sep 1979            Ivan Petrovich Chistyakov          (b. 1914 - d. 1990)
Sep 1979 - 1987            Vitaliy Afanasyevich Dyatel        (b. 1932 - d. 1996)
1987 - Apr 1990            Vyacheslav Ivanovich Kobets        (b. 1941)
Apr 1990 - 24 Oct 1991     Viktor Grigoryevich Mikhaylov      (b. 1936)  
Head of the Administration
24 Oct 1991 - Nov 1996     Viktor Grigoryevich Mikhaylov      (s.a.)



Moscow

14 Jan 1929                Tsentral'no-Promyshlennaya (Central Industrial) oblast
 3 Jun 1929                Moscow oblast

First Secretaries of the Oblast Committee (to 18 Sep 1929, Organizing Bureau) of
the Communist Party
Feb 1929 - Apr 1929        Vyacheslav Mikhaylovich Molotov    (b. 1890 - d. 1986)
Apr 1929 - 22 Apr 1930     Karl Yanovich Bauman               (b. 1892 - d. 1937)
                             (Kārlis Baumanis) 

22 Apr 1930 -  7 Mar 1935  Lazar Moiseyevich Kaganovich       (b. 1893 - d. 1991)
 7 Mar 1935 - 10 Feb 1938  Nikita Sergeyevich Khrushchev      (b. 1894 - d. 1971)
                             (1st time)
10 Feb 1938 - 20 Sep 1938  Aleksandr Ivanovich Ugarov         (b. 1900 - d. 1939)

 2 Dec 1938 - 10 May 1945  Aleksandr Sergeyevich Scherbakov   (b. 1901 - d. 1945)
10 May 1945 - 16 Dec 1949  Georgiy Mikhaylovich Popov         (b. 1906 - d. 1968)
16 Dec 1949 - 10 Mar 1953  Nikita Sergeyevich Khrushchev      (s.a.)
                             (2nd time)
10 Mar 1953 - 25 Mar 1954  Nikolay Aleksandrovich Mikhaylov   (b. 1906 - d. 1982)

27 Mar 1954 -  2 Mar 1959  Ivan Vasilyevich Kapitonov         (b. 1915 - d. 2002)
 2 Mar 1959 -  6 Jul 1960  Pyotr Nilovich Demitchev           (b. 1917 - d. 2010)
 6 Jul 1960 - Jan 1963     Grigoriy Grigoryevich Abramov      (b. 1918 - d. ....)
19 Jan 1963 - 15 Dec 1964  Vladimir Akimovich Demchenko       (b. 1920 - d. 1991)
                             (chairman of the industrial party committee)
17 Jan 1963 - 16 Nov 1985  Vasiliy Ivanovich Konotop          (b. 1916 - d. 1995)
                             (chairman of the rural party committee to Dec 1964)
16 Nov 1985 - 14 Dec 1990  Valentin Karpovich Mesyats         (b. 1928 - d. 2019)
14 Dec 1990 - 29 Aug 1991  Boris Ivanovich Balashov           (b. 1941)

Chairmen of the Executive Committee
Apr 1929 - 28 Feb 1932     Konstantin Vasilyevich Ukhanov     (b. 1891 - d. 1937)
                             (chairman of the Organizing Committee
to 23 Sep 1929
28 Feb 1932 - 17 Feb 1934  Grigoriy Naumovich Kaminskiy       (b. 1895 - d. 1938)
17 Feb 1934 - 23 Aug 1937  Nikolay Alekseyevich Filatov       (b. 1891 - d. 1939) 
23 Aug 1937 -  9 Sep 1938  Ivan Sergeyevich Khohlov           (b. 1895 - d. 1973)
 9 Sep 1938 - 11 Dec 1938  Aleksandr Illarionovich Yefremov   (b. 1904 - d. 1951)
11 Dec 1938 -  8 Jan 1940  Georgiy Nikolayevich Paltsev       (b. 1906 - d. 1964) 
 9 Jan 1940 -  8 Apr 1947  Pavel Sergeyevich Tarasov          (b. 1901 - d. 1970) 
 8 Apr 1947 - 16 Mar 1950  Pavel Grigoryevich Burylichev      (b. 1904 - d. 1951)
16 Mar 1950 -  8 Sep 1952  Semyon Petrovich Afanasiyev        (b. 1902 - d. 1979)
 8 Sep 1952 - 25 Jun 1956  Aleksandr Petrovich Volkov         (b. 1910 - d. 1990)

25 Jun 1956 - 10 Mar 1959  Nikolay Fyodorovich Ignatov        (b. 1914 - d. 1967)
10 Mar 1959 - Jan 1963     Vasiliy Ivanovich Konotop          (s.a.)
Jan 1963 -  5 Feb 1981     Nikolay Timofeyevich Kozlov        (b. 1925 - d. 2001) 
                             (chairman of the rural executive committee to Dec 1964)
Jan 1963 - Dec 1964        Vasiliy Petrovich Prokhorov        (b. 1912 - d. 1994) 
                             (chairman of the industrial executive committee)

 5 Feb 1981 - 11 Jan 1986  Vasiliy Serafimovich Pestov        (b. 1925 - d. 2018)

11 Jan 1986 - Apr 1990     Ivan Mikhaylovich Cherepanov       (b. 1929 - d. 2015)
16 May 1990 - 16 Oct 1991  Anatoliy Stepanovich Tyazhlov      (b. 1942 - d. 2008)
Head of the Administration
16 Oct 1991 - Dec 1995     Anatoliy Stepanovich Tyazhlov      (s.a.)



Murmansk

28 May 1938                Murmansk oblast (split from Leningrad oblast).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
May 1938 - Jan 1939
       Sergey Antonovich Petrov           (b. 1904 - d. 19..)
                             (first secretary of the Organizing Bureau to Aug 1938)
Jan 1939 - 13 Apr 1945     Maksim Ivanovich Starostin         (b. 1902 - d. 1948)

Apr 1945 - May 1950        Aleksey Mikhaylovich Kutyrev       (b. 1902 - d. 1969)
May 1950 - Jul 1958        Vasiliy Andreyevich Prokofyev      (b. 1906 - d. 1996)
Jul 1958 -  2 Dec 1966     Georgiy Yakovlevich Denisov        (b. 1910 - d. 2005)
 2 Dec 1966 - 19 Jul 1971  Nikolay Leontyevich Konovalov      (b. 1914 - d. 1971)
16 Aug 1971 - 25 Oct 1988  Vladimir Nikolayevich Ptitsyn      (b. 1925 - d. 2006)
25 Oct 1988 - 21 Feb 1990  Aleksey Kuz'mich Balagurov         (b. 1933)
21 Feb 1990 - Aug 1991     Sergey Leonidovich Serokurov       (b. 1937 - d. 2008)
                             (acting to 26 May 1990)

Chairmen of the Executive Committee (to Jan 1940, Organizing Committee)
 1 Jun 1938 - 25 Nov 1939  Ivan Andreyevich Glotov            (b. 1903 - d. 1979)

25 Nov 1939 - 27 Aug 1940  Mikhail Vasilyevich Vavilov        (b. 1903 - d. 19..)
27 Aug 1940 - 14 Oct 1941  Ivan Nikitovich Buyakov            (b. 1906 - d. 19..)
14 Oct 1941 -  3 Oct 1947  Boris Grigoryevich Lytkin          (b. 1908 - d. ....)
 3 Oct 1947 -  3 Mar 1953  Pavel Ivanovich Shurygin           (b. 1899 - d. 19..)
 3 Mar 1953 -  7 Mar 1957  Yakov Sergeyevich Tarabuyev        (b. 1911 - d. 1981)
 7 Mar 1957 - 28 May 1959  Arkhip Dmitriyevich Fyodorov       (b. 1905 - d. 1969)
 9 Jun 1959 -  2 Dec 1966  Nikolay Leontyevich Konovalov      (s.a.)
 2 Dec 1966 -  5 May 1971  Aleksey Matveyevich Matveyev       (b. 1919 - d. ....)
 5 May 1971 - 16 Aug 1971  Vladimir Nikolayevich Ptitsyn      (s.a.)
16 Aug 1971 - 10 Jan 1984  Aleksey Pavlovich Zazulin          (b. 1921 - d. 1999)
10 Jan 1984 - 25 Jan 1990  Yuriy Zosimovich Balakshin         (b. 1939 - d. 2016)
18 May 1990 - 13 Nov 1991  Anatoliy Alekseyevich Malinin      (b. 1941)
Head of the Administration
13 Nov 1991 -  7 Dec 1996  Yevgeniy Borisovich Komarov        (b. 1942)



Nizhne Amur (Lower Amur)

22 Jul 1934                Nizhne Amur (Lower Amur) oblast (within Far Eastern kray
                             to 20 Oct 1938, then within
Khabarovsk kray).
23 Jan 1956                Merged into Khabarovsk kray.

First Secretaries of the Oblast Committee (to 1935, Organizing Bureau) of the Communist Party
Aug 1934 - Sep 1935        Ivan Nikolayevich Karpov           (b. 1892 - d. 1953)
Sep 1935 - Jul 1936        Nikolay Aleksandrovich Myakinen    (b. 1893 - d. 1938)
                             (Niilo Mäkinen)
Jul 1936 - Aug 1937        Ilya Ananyevich Vasilyev           (b. 1894 - d. 1938)
Oct 1937 - Aug 1938        Aleksandr Ivanovich Gudinov        (b. 1897 - d. 194.)
Nov 1938 – Oct 1939        Konstantin Alekseyevich Semyonov   (b. 1900 - d. 1967)
                             (acting)
Oct 1939 - Oct 1941        Mikhail Aleksandrovich Gavrilov    (b. 1910 - d. 1979)
1941 - 1949                Pyotr Nikolayevich Solovyov        (b. 1907 - d. 1958)
1949 - Jul 1955            Andrey Pavlovich Romashkov
Jul 1955 - Feb 1956        Nikolay Aleksandrovich Gornov      (b. 1904 - d. 1970)

Chairmen of the Executive Committee (to Sep 1934, Organizing Committee)
Aug 1934 - Feb 1935        Oskar Kristapovich Kanter          (b. 1885 - d. 1935)
                             (Oskars Kanters)

Feb 1935 - 1936            Vyatkin (acting)
1936 - Dec 1937            Boris Vyacheslavovich Tolpygo      (b. 1893 - d. 1938)
Dec 1937 - Jul 1938        .... (acting)
Jul 1938 - Dec 1942        Prokopiy Mironovich Zykin          (b. 1902 - d. 1957)
Dec 1942 - Nov 1947        Fyodor Ivanovich Nikonov           (b. 1903 - d. 19..)
Nov 1947 - Aug 1950        Pavel Yakovlevich Afanasyev        (b. 1905 - d. 1989)
Aug 1950 - Mar 1954        Vladimir Kuzmich Ustinov           (b. 1906 - d. 19..)
Mar 1954 - Jul 1955        Nikolay Aleksandrovich Gornov      (s.a.)

1955 - Jan 1956            Konstantin Yevgenyevich Yesaulenko (b. 1910 - d. 1987) 



Novgorod

15 Aug 1941 - 19 Jan 1944  German occupation.
 5 Jul 1944                Novgorod oblast (split from Leningrad oblast).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Jul 1944 - 24 Nov 1948     Grigoriy Kharitonovich Bumagin     (b. 1904 - d. 1980)
24 Nov 1948 - Dec 1951     Mikhail Nikolayevich Tupitsyn      (b. 1906 - d. 1993) 
Dec 1951 - Dec 1953        Aleksandr Grigoryevich Fyodorov    (b. 1909 - d. 1986)
Dec 1953 - Jan 1956        Terentiy Fomich Shtykov            (b. 1907 - d. 1964)
Jan 1956 - Jul 1958        Tikhon Ivanovich Sokolov           (b. 1913 - d. 1992)
Jul 1958 - 11 Apr 1961     Vasiliy Andreyevich Prokofyev      (b. 1906 - d. 1996)
11 Apr 1961 -  4 May 1972  Vladimir Nikolayevich Bazovsky     (b. 1917 - d. 1993)
 4 May 1972 - 27 Oct 1986  Nikolay Afanasiyevich Antonov      (b. 1921 - d. 1996)
27 Oct 1986 - Aug 1991     Ivan Ivanovich Nikulin             (b. 1936)

Chairmen of the Executive Committee 
Jul 1944 - Jan 1949        Pyotr Pavlovich Yeremeyev          (b. 1898 - d. 1990)
Jan 1949 - Sep 1949        Mikhail Ivanovich Safonov          (b. 1903 - d. 1950)
Sep 1949 - 28 Nov 1951     Arkhip Dmitriyevich Fyodorov       (b. 1905 - d. 1969)
Nov 1951 - 1954            Filipp Prokopyevich Minayev        (b. 1911 - d. 1972)
1954 - af.1956             Pavel Nikolayevich Lyalin          (b. 1903 - d. 19..)
bf.1956 - 1959             Anatoliy Ivanovich Grigoryev       (b. 1909 - d. 1959)
27 Jul 1959 - Mar 1961     Grigoriy Aleksandrovich Ryabkov    (b. 1912 - d. 1975)
10 Mar 1961 -  5 Jan 1966  Sergey Kirillovich Aleksandrov     (b. 1919 - d. 1966)
1966 -  4 May 1972         Nikolay Afanasiyevich Antonov      (s.a.)
May 1972 - Feb 1977        Ivan Ivanovich Sergunin            (b. 1916 - d. 1998)
Feb 1977 - 1986            Vladimir Georgiyevich Smirnov
1986 - 1990                Mikhail Yevgenyevich Semenov       (b. 1937)
1990 - 1991                Nikolay Ivanovich Grazhdankin      (b. 1948)
Head of the Administration

24 Oct 1991 - Feb 1996     Mikhail Mikhaylovich Prusak        (b. 1960)



Novosibirsk

25 May 1925                Sibirskiy (Siberian) kray.
30 Jul 1930                Zapadno-Sibirskiy (West Siberian) kray.
28 Sep 1937                Novosibirsk oblast.

First Secretaries of the Siberian (from 1930, West Siberian) Kray Committee
of the Communist Party

May 1924 - Mar 1926        Stanislav Vikentyevich Kosior      (b. 1889 - d. 1939)
Mar 1926 - May 1929        Sergey Ivanovich Syrtsov           (b. 1893 - d. 1937)
           
May 1929 - 17 Oct 1937     Robert Indrikovich Eykhe           (b. 1890 - d. 1940)

                             (Roberts Eihe)
First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party

17 Oct 1937 - 10 Nov 1937  Robert Indrikovich Eykhe           (s.a.)
10 Nov 1937 -  3 Nov 1938  Ivan Ivanovich Alekseyev           (b. 1895 - d. 1939)
                             (acting to 9 Jul 1938)
 3 Nov 1938 - 27 Dec 1939  Gennadiy Andreyevich Borkov        (b. 1905 - d. 1983)
                             (acting to 1939)
27 Dec 1939 - 15 Jan 1942 
Gennadiy Nikitich Pugovkin         (b. 1903 - d. 1966)
15 Jan 1942 - Jan 1949     Mikhail Vasilyevich Kulagin        (b. 1900 - d. 1956)
                            
(acting for Pugovkin Jun 1941 - 15 Jan 1942)     
Jan 1949 - Aug 1955
        Ivan Dmitriyevich Yakovlev         (b. 1910 - d. 1999)
Aug 1955 - May 1957        Boris Ivanovich Deryugin           (b. 1916 - d. 1979)
May 1957 - 17 Jan 1959     Boris Nikolayevich Kobelev         (b. 1915 - d. 1980)
17 Jan 1959 - 19 Dec 1978  Fyodor Stepanovich Goryachev       (b. 1905 - d. 1996)
                             (chairman of the rural party committee 14 Jan 1963 - 22 Dec 1964)
17 Jan 1963 - 22 Dec 1964  Nikolay Ivanovich Sergeyev         (b. 1912 - d. 19..)
                             (chairman of the industrial party committee)
19 Dec 1978 -  5 Aug 1988  Aleksandr Pavlovich Filatov        (b. 1922 - d. 2016)
 5 Aug 1988 - 30 Oct 1989  Vladimir Vasilyevich Kazarezov     (b. 1937)
30 Oct 1989 - 12 Aug 1990  Vitaliy Petrovich Mukha            (b. 1936 - d. 2005) 
12 Aug 1990 - Dec 1990     Vladimir Nikiforovich Poleshchuk   (b. 1938)
                             (acting) 
Dec 1990 - Aug 1991        Vladimir Aleksandrovich Mindolin   (b. 1947)

Chairmen of the Executive Committee 
10 Dec 1925 - May 1929     Robert Indrikovich Eyhe            (s.a.) 
May 1929 - 1930            Stepan Matveyevich Kuznetsov       (b. 1891 - d. 1937) 
1930 - Aug 1930            Ivan Yevdokimovich Klimenko        (b. 1891 - d. 1937)
Aug 1930 - 15 Aug 1937     Fyodor Pavlovich Gryadinskiy       (b. 1893 - d. 1938)
15 Aug 1937 -  4 Jan 1938  Sergey Aleksandrovich Shvarts      (b. 1895 - d. 1938)
 4 Jan 1938 -  7 Feb 1938  Nikolay Fyodorovich Lobov (acting) (b. 1894 - d. 19..)
 7 Feb 1938 -  4 Mar 1939  Yakov Georgiyevich Yegorov (acting)(b. 1892 - d. 1957)
 4 Mar 1939 - 10 Jan 1940  Mark Semyonovich Burlakov (acting) (b. 1904 - d. 19..)
10 Jan 1940 -  7 Apr 1940  Vasiliy Andreyevich Sharapov       (b. 1905 - d. 1952)
25 May 1940 - 16 Jan 1942  Gennadiy Nikolayevich Godovitsyn   (b. 1909 - d. 19..)
16 Jan 1942 -  8 Dec 1945  Ivan Timofeyevich Grishin          (b. 1911 - d. 1985)
 
8 Dec 1945 - Nov 1946     Tikhon Ivanovich Sokolov           (b. 1913 - d. 1992)
Nov 1946 - May 1949        Leonid Ivanovich Sokolov           (b. 1907 - d. 1988)
May 1949 - Aug 1951        Anatoliy Mikhaylovich Batamirov    (b. 1900 - d. 1983)
Aug 1951 - Aug 1956        Ivan Grigoryevich Shkarban         (b. 1912 - d. 1973)
Aug 1956 - Apr 1959        Nikolay Ivanovich Zhukovsky        (b. 1909 - d. 1987)
Apr 1959 - May 1964        Stepan Stepanovich Avramenko       (b. 1918 - d. 2010)
                             (chairman of the rural executive committee Dec 1962 - May 1964)
Dec 1962 - Dec 1964        Mikhail Yakovlevich Bakutin
       (b. 1919 - d. 1980)
                             (chairman of the industrial executive committee)
May 1964 - Jun 1973        Aleksey Ilyich Zverev              (b. 1929)
                             (chairman of the rural executive committee May 1964 - Dec 1964)
Jun 1973 - Dec 1983        Victor Andreyevich Filatov         (b. 1917 - d. 1998)
Dec 1983 - Nov 1991        Vladimir Anatolyevich Bokov        (b. 1927)
Head of the Administration
26 Nov 1991 -  5 Oct 1993  Vitaliy Petrovich Mukha            (s.a.)



Omsk

 7 Dec 1934                Omsk oblast (split from Ob-Irtysh oblast).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Dec 1934 -  7 Oct 1937     Dmitriy Aleksandrovich Bulatov     (b. 1889 - d. 1941)
                             (first secretary of the Organizing Bureau to Mar 1935) 
 7 Oct 1937 - Nov 1937     Zinoviy Grigoryevich Simanovich    (b. 1901 - d. 1938)
                             (acting)
Nov 1937 - 19 Dec 1938     Fyodor Petrovich Naumov            (b. 1902 - d. 1966)
27 Dec 1938 - Jun 1940     Nikolay Ivanovich Nevezhin         (b. 1901 - d. 1972)
Jun 1940 - Dec 1943        Mikhail Andreyevich Kudinov        (b. 1904 - d. 1975)
Dec 1943 - Jan 1949        Sergey Stepanovich Rumyantsev      (b. 1906 - d. 1969) 
Jan 1949 - Dec 1951        Nikolay Vasilyevich Kiselyev       (b. 1903 - d. 1983)
Dec 1951 - Aug 1952        Leonid Ivanovich Kuzik             (b. 1907 - d. 1977)
Aug 1952 - Apr 1955        Ivan Kononovich Lebedyev           (b. 1907 - d. 1972)
Apr 1955 - Aug 1961        Yevgeniy Petrovich Koluschinskiy   (b. 1902 - d. 1973)
Aug 1961 -  6 Mar 1987     Sergey Iosifovich Manyakin         (b. 1923 - d. 2010)
                             (chairman of the rural party committee Jan 1963 - Dec 1964)
Jan 1963 - Dec 1964        Konstantin Nikolayevich Golikov    (b. 1910 - d. 1979)
                             (chairman of the industrial party committee)
 6 Mar 1987 - 16 Dec 1989  Yevgeniy Dmitriyevich Pokhitaylo   (b. 1926 - d. 2015) 
16 Dec 1989 - 18 Sep 1990  Anatoliy Pavlovich Leontyev        (b. 1934 - d. 2021) 
18 Sep 1990 -  1 Dec 1990  Nikolay V. Zhuravlev (acting)
 1 Dec 1990 - Aug 1991     Ivan Aleksandrovich Nazarov        (b. 1949)

Chairmen of the Executive Committee
1934 - 12 Jul 1937         Sergey Sergeyevich Kondratyev      (b. 1892 - d. 1942)
                             (chairman of the Organizing Committee to 1935)

Aug 1937 - 1943            Sergey Iosifovich Yevstigneyev     (b. 1884 - d. 1955)
                             (acting to 9 Jan 1940)
Oct 1943 - Sep 1945        Daniil Mikhaylovich Tokarev        (b. 1906 - d. 1962)

Nov 1945 - Dec 1951        Leonid Ivanovich Kuzik             (b. 1907 - d. 1977)
Dec 1951 - Mar 1953        Vasiliy Fyodorovich Styopkin       (b. 1908 - d. 1993)
Mar 1953 - 1957            Mikhail Yefremovich Demidenko      (b. 1904 - d. 1983)
1957 - 1962                Sergey Vasilyevich Ladeyshchikov   (b. 1910 - d. 1987)
1962 - 1969                Pyotr Mikhaylovich Grigoryev       (b. 1921 - d. 1982)
                             (chairman of the rural executive committee Dec 1962 - Dec 1964)
Dec 1962 - Dec 1964        Nikolay Arkadyevich Khelmitsky     (b. 1918 - d. 1979)
                             (chairman of the industrial executive committee)
1969 - 1973                Konstantin Nikolayevich Golikov    (s.a.)
1973 - 1982                Anatoliy Prokopyevich Blokhin      (b. 1930 - d. 2014)
1982 - Mar 1987            Yevgeniy Dmitriyevich Pokhitaylo   (s.a.)
1987 - 1989                Anatoliy Pavlovich Leontyev        (s.a.)
1989 - 11 Nov 1991         Leonid Konstantinovich Polezhayev  (b. 1940)
                             (acting to 31 Mar 1990)

Head of the Administration
11 Nov 1991 - Dec 1995     Leonid Konstantinovich Polezhayev  (s.a.)



Orenburg

 7 Dec 1934                Orenburg oblast (split from Srednevolzhskiy [Middle Volga] kray).
26 Dec 1938 -  4 Dec 1957  Renamed Chkalov oblast.
 4 Dec 1957                Orenburg oblast

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
20 Dec 1934 - 11 Jul 1937  Aleksandr Fyodorovich Gorkin       (b. 1897 - d. 1988)
11 Jul 1937 -  1 Oct 1937  Pyotr Vasilyevich Mitrofanov       (b. 1901 - d. 1938)
 1 Oct 1937 - May 1938     Grigoriy Petrovich Rakov (acting)  (b. 1896 - d. 1959)
10 May 1938 -  4 May 1942  Aleksandr Afanasyevich Dubrovskiy  (b. 1900 - d. 1970)
 4 May 1942 - 29 Nov 1948  Georgiy Apollinaryevich Denisov    (b. 1909 - d. 1996)
29 Nov 1948 - 23 Nov 1955  Pavel Nikolayevich Korchagin       (b. 1901 - d. 1980)
23 Nov 1955 - Feb 1957     Dmitriy Stepanovich Polyanskiy     (b. 1917 - d. 2001)
Feb 1957 - 26 Jan 1961     Gennadiy Ivanovich Voronov         (b. 1910 - d. 1994)
26 Jan 1961 - 25 Apr 1964  Viktor Aleksandrovich Shurygin     (b. 1913 - d. 1981)
                             (chairman of the rural party committee from Jan 1963) 
Jan 1963 - 23 Dec 1964     Boris Aleksandrovich Petrov        (b. 1910 - d. 1989) 
                             (chairman of the industrial party committee)
28 Apr 1964 - 22 Dec 1980  Aleksandr Vlasovich Kovalenko      (b. 1909 - d. 1987)
                             (chairman of the rural party committee to 23 Dec 1964)
22 Dec 1980 - 25 Aug 1989  Anatoliy Nikiforovich Balandin     (b. 1927 - d. 2014)
25 Aug 1989 - Aug 1991     Anatoliy Fyodorovich Kolinichenko  (b. 1937)

Chairmen of the Executive Committee
Dec 1934 - 1937            Konstantin Yefimovich Vasilyev     (b. 1890 - d. 1938) 
Oct 1937 - Feb 1939        Konstantin Aleksandrovich Milovanov(b. 1897 - d. 19..)
Feb 1939 - Mar 1940        Fyodor Illarionovich Kolesov       (b. 1899 - d. 1990)
Mar 1940 - May 1942        Grigoriy Vasilyevich Kvasov        (b. 1905 - d. 1977)
Jun 1942 - Feb 1944        Ilya Georgiyevich Popov            (b. 1905 - d. 1992)
Feb 1944 - 1945            Aleksey Mikhaylovich Kutyrev       (b. 1902 - d. 1969)
1945 - Jan 1952            Ivan Petrovich Safronov            (b. 1907 - d. 19..) 
Jan 1952 - Jun 1960        Aleksandr Yakovlevich Zhukov       (b. 1906 - d. 1986)
Jun 1960 - Feb 1966        Ivan Ilyich Moltchaninov          
(b. 1918 - d. 1996)
                             (chairman of the rural executive committee Dec 1962 - Dec 1964)
Dec 1962 - 1963            Aleksey Petrovich Kharin
                             (chairman of the industrial executive committee)
1963 - Dec 1964            Vladimir Leonidovich Gusakov       (b. 1926)
                             (chairman of the industrial executive committee)
Feb 1966 - Dec 1980        Anatoliy Nikiforovich Balandin     (s.a.)
Dec 1980 - 24 Oct 1991     Aleksandr Grigoryevich Kostenyuk   (b. 1935)
Head of the Administration
24 Oct 1991 - 29 Dec 1999  Vladimir Vasilyevich Yelagin       (b. 1955)



Oryol (Orel)

27 Sep 1937                Oryol oblast (split from Kursk, Voronezh, and Zapadnaya
                             [Western] oblasti).
Oct 1941 - May 1943        German occupation.

First Secretaries of the Oblast Committee (to Jul 1938, Organizing Bureau)
of the Communist Party

Sep 1937 -  9 Nov 1937     Vladimir Dmitriyevich Nikitin      (b. 1907 - d. 1959)
 9 Nov 1937 - 21 Apr 1938  Konstantin Iosifovich Bidinskiy    (b. 1896 - d. 1939)
                             (acting)
21 Apr 1938 - 20 Jan 1942  Vasiliy Ivanovich Boytsov          (b. 1907 - d. 1980)
                             (acting to 7 Jul 1938)
Jan 1942 - Jul 1944        Aleksandr Pavlovich Matveyev       (b. 1905 - d. 1946)
Jul 1944 -  2 Nov 1948     Nikolay Grigoryevich Ignatov       (b. 1901 - d. 1966)
 2 Nov 1948 - 30 Mar 1951  Leonid Ivanovich Krylov           
(b. 1912 - d. 1982)
                             (acting to 29 Dec 1948)
30 Mar 1951 -  1 Feb 1954  Ivan Alekseyevich Volkov           (b. 1906 - d. 1975)
 1 Feb 1954 - 30 Jun 1955  Fyodor Romanovich Vasilyev         (b. 1904 - d. 1970)
30 Jun 1955 - 12 Jan 1960  Vasiliy Sergeyevich Markov         (b. 1905 - d. 1978)

12 Jan 1960 - 25 Oct 1965  Nikolay Fyodorovich Ignatov        (b. 1914 - d. 1967)
                             (chairman of the rural party committee 27 Dec 1962 - 15 Dec 1964)
29 Dec 1962 - 15 Dec 1964  Nikolay Alekseyevich Potekhin      (b. 1911 - d. 19..)
                             (chairman of the industrial party committee)

25 Oct 1965 - 10 Apr 1970  Tikhon Ivanovich Sokolov           (b. 1913 - d. 1992)
10 Apr 1970 - 22 Jun 1985  Fyodor Stepanovich Meshkov         (b. 1915 - d. 1987)
22 Jun 1985 - 25 Sep 1989  Yegor Semyonovich Stroyev          (b. 1937)
25 Sep 1989 - 14 Aug 1991  Nikolay Andreyevich Volodin        (b. 1936 - d. 2017)
15 Aug 1991 - 23 Aug 1991  Aleksandr Alekseyevich Labeykin    (b. 1948)

Chairmen of the Executive Committee (to Jan 1940, Organizing Committee)
 1 Oct 1937 -  9 Nov 1937  Konstantin Iosifovich Bidinskiy    (s.a.)
1937 - 1938                .... (acting)
1938 - 1941                Aleksey Nazarovich Slesaryev
      (b. 1895 - d. 19..)
Oct 1941 - May 1943        German occupation
1943 - May 1943            Aleksandr Alekseyevich Svintsov
May 1943 - Dec 1943        Mikhail Petrovich Romashin         (b. 1905 - d. 1964)
Dec 1943 - 16 Mar 1950     Aleksey Yefimovich Plekhanov       (b. 1910 - d. 19..)

16 Mar 1950 -  3 Mar 1953  Vasiliy Maksimovich Shakhanov      (b. 1910 - d. 19..)
 3 Mar 1953 - 23 Oct 1958  Ivan Nikolayevich Filatov          (b. 1911 - d. 1993)
23 Oct 1958 - 25 Oct 1965  Nikolay Ivanovich Golubev          (b. 1910 - d. 19..)
                             (chairman of rural executive committee 7 Dec 1962 - 16 Dec 1964) 
 7 Dec 1962 -  4 Jan 1963  Vasiliy Tikhonovich Slyunin        (b. 1911 - d. 1994) 

                             (chairman of the industrial executive committee) 
 4 Jan 1963 - 16 Dec 1964  Gennadiy Abovich Vasilyev          (b. 1920)
                             (chairman of the industrial executive committee)

25 Oct 1965 - 10 Apr 1970  Fyodor Stepanovich Meshkov         (s.a.)
10 Apr 1970 - 21 Dec 1978
  Ivan Petrovich Sveshnikov          (b. 1923 - d. 1980)
21 Dec 1978 - 17 Sep 1985  Viktor Iosifovich Krupskiy         (b. 1921 - d. 2000)
17 Sep 1985 -  5 Dec 1991  Aleksandr Yefremovich Vasilkovskiy (b. 1935 - d. 2017)
Head of the Administration
 5 Dec 1991 - Apr 1993     Nikolay Pavlovich Yudin            (b. 1938 - d. 2014)



Penza

 4 Feb 1939                Penza oblast (split from Tambov oblast).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Feb 1939 - Jun 1942        Aleksandr Fyodorovich Kabanov      (b. 1899 - d. 1975)
                             (first secretary of the Organizing Bureau
to Mar 1939)
Jun 1942 - Feb 1949        Konstantin Andreyevich Morshchinin (b. 1904 - d. 1973)
Feb 1949 - Aug 1952        Ivan Kononovich Lebedyev           (b. 1907 - d. 1972)
22 Aug 1952 - 14 Aug 1961  Sergey Mikhaylovich Butuzov        (b. 1909 - d. 1967)
14 Aug 1961 - 29 Apr 1979  Lev Borisovich Yermin              (b. 1923 - d. 2004)
                             (chairman of rural party committee 10 Jan 1963 - 15 Dec 1964) 
12 Jan 1963 - 15 Dec 1964  Boris Aleksandrovich Matkin        (b. 1920 - d. 1993)
                             (chairman of the industrial party committee)
29 Apr 1979 - 29 Mar 1990  Fyodor Mikhaylovich Kulikov        (b. 1925 - d. 2015)
29 Mar 1990 - Aug 1991     Boris Fyodorovich Zubkov           (b. 1937 - d. 2007)

Chairmen of the Executive Committee (to Jan 1940, Organizing Committee) 
Feb 1939 - Jul 1942        Trofim Gavriilovich Dazhin         (b. 1894 - d. af.1948) 
Jul 1942 - Jun 1943        Yevgeniy Mikhaylovich Poroshin
Jun 1943 - May 1945        Matvey Vasilyevich Motinov         (b. 1903 - d. 19..)
Jul 1945 - Jun 1948        Mikhail Ivanovich Zakharov         (b. 1904 - d. 1985)
Jun 1948 - Apr 1949        Yakov Ivanovich Abramov            (b. 1900 - d. 1969)
Apr 1949 - Feb 1950        Aleksandr Fedoseyevich Petrischev

Feb 1950 - Aug 1955        Fyodor Davydovich Kulakov          (b. 1918 - d. 1978)
Aug 1955 - Mar 1961        Viktor Ivanovich Pischulin         (b. 1907 - d. 1983)
Mar 1961 - May 1965        Grigoriy Lavrentyevich Smirnov     (b. 1910 - d. 1981)
                             (chairman of the rural executive committee Dec 1962 - Dec 1964)
Dec 1962 - Dec 1964        Viktor Ivanovich Yerzunov          (b. 1926 - d. 2010)
                             (chairman of the industrial executive committee) 
May 1965 - Nov 1965        Boris Aleksandrovich Matkin        (s.a.)
Nov 1965 - Jul 1968        Nikolay Petrovich Malshakov        (b. 1924 - d. 1997)
Jul 1968 - 12 Oct 1989     Viktor Karpovich Doroshenko        (b. 1928 - d. 2000)
12 Oct 1989 - 24 Oct 1991  Anatoliy Fyodorovich Kovlyagin     (b. 1938 - d. 2009)
Head of the Administration
24 Oct 1991 - Apr 1993     Aleksandr Andreyevich Kondratyev   (b. 1947 - d. 2017)



Perm 

 3 Oct 1938                Perm oblast (split from Sverdlovsk oblast).
 8 Mar 1940 -  2 Oct 1957  Renamed Molotov oblast.
 2 Oct 1957                Perm oblast

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
 3 Oct 1938 - 19 Apr 1946  Nikolay Ivanovich Gusarov          (b. 1905 - d. 1985)
                             (first secretary of the Organizing Bureau to 4 Mar 1939)
19 Apr 1946 - 14 Jan 1950  Kuz'ma Mikhaylovich Khmelevskiy    (b. 1907 - d. 1978)

14 Jan 1950 - 15 Jan 1954  Filipp Mikhaylovich Prass          (b. 1909 - d. 1965)
15 Jan 1954 - Jul 1958     Aleksandr Ivanovich Struyev        (b. 1906 - d. 1991)
Jul 1958 - 11 Feb 1960     Tikhon Ivanovich Sokolov           (b. 1913 - d. 1992)
12 Feb 1960 - 27 Jul 1968  Konstantin Ivanovich Galanshin
    (b. 1912 - d. 2011)
                             (chairman of industrial party committee 8 Jan 1963 - 22 Dec 1964)
11 Jan 1963 - 22 Dec 1964  Mikhail Anatolyevich Smirnov
       (b. 1912 - d. 1987)
                             (chairman of the rural party committee)
27 Jul 1968 - 23 Nov 1972  Boris Fyodorovich Korotkov         (b. 1927 - d. 1995)
23 Nov 1972 - 18 Aug 1988  Boris Vsevolodovich Konoplev       (b. 1919 - d. 2008)
18 Aug 1988 - Aug 1991     Yevgeniy Nikolayevich Chernyshov   (b. 1938)

Chairmen of the Executive Committee (to 8 Jan 1940, Organizing Committee)
 3 Oct 1938 - Jul 1939     Fyodor Kirillovich Semenov         (b. 1904 - d. 1980)
Jul 1939 -  
3 Oct 1942     Pyotr Mikhaylovich Goryunov        (b. 1899 - d. 1942)
Oct 1942 - Nov 1944        Sergey Alekseyevich Kochergin      (b. 1899 - d. 1959)
Nov 1944 - Jan 1948        Anatoliy Ivanovich Shvetsov        (b. 1906 - d. 1969)
Jan 1948 - Jun 1949        Konstantin Georgiyevich Pysin      (b. 1910 - d. 1984)
Jun 1949 - Nov 1950        Dmitriy Fyodorovich Fedyunkin      (b. 1905 - d. 1957)
Nov 1950 - Dec 1953        Gennadiy Georgiyevich Oputin       (b. 1913 - d. 19..)
Dec 1953 - Mar 1962        Innokentiy Mikhaylovich Nikolskiy  (b. 1906 - d. 1977) 
Mar 1962 - Dec 1962        Mikhail Anatolyevich Smirnov       (s.a.)
Dec 1962 - Dec 1964        Ivan Ivanovich Petrov
             (b. 1918 - d. 2000) 
                             (chairman of the rural executive committee)  

Dec 1962 - Nov 1972        Boris Vsevolodovich Konoplev
       (s.a.)
                             (chairman of the industrial executive committee to Dec 1964)
Nov 1972 - Apr 1979        Stepan Ivanovich Chistoplyasov     (b. 1930 - d. 2011)
Apr 1979 - Mar 1984        Aleksandr Stepanovich Malafeyev    (b. 1935 - d. 2010)
Mar 1984 - Dec 1990        Viktor Aleksandrovich Petrov       (b. 1935 - d. 2014) 
Jan 1991 - Dec 1991        Mikhail Ivanovich Bystryantsev     (b. 1939 - d. 2004) 
Head of the Administration
24 Dec 1991 - 12 Jan 1996  Boris Yuryevich Kuznetsov          (b. 1935 - d. 2013)



Pskov

Jul 1941 - Jul 1944        German occupation.
23 Aug 1944                Pskov oblast (created from parts of of Leningrad
                             and Kalinin oblasti).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Aug 1944 - 20 Oct 1949     Leontiy Makaryevich Antyufeyev     (b. 1905 - d. 1975)
20 Oct 1949 - 14 Jul 1951  Gennadiy Nikolayevich Shubin       (b. 1905 - d. 1968)
14 Jul 1951 - Apr 1961     Mikhail Yakovlevich Kanunnikov     (b. 1902 - d. 1984)
Apr 1961 - 16 Nov 1971     Ivan Stepanovich Gustov            (b. 1911 - d. 1996)
16 Nov 1971 - 24 Jun 1987  Aleksey Mironovich Rybakov         (b. 1925 - d. 2016)
24 Jun 1987 - Dec 1988     Yuriy Nikolayevich Pogorelov
Dec 1988 - 18 Sep 1990     Aleksey Nikolayevich Ilyin         (b. 1944 - d. 1996)
18 Sep 1990 - 27 Oct 1990  Nikolay Nikolayevich Vorobyov      (b. 1952)
                             (acting)
27 Oct 1990 - Aug 1991     Vladimir Stepanovich Nikitin       (b. 1948)

Chairmen of the Executive Committee
Sep 1944 - May 1947        Vasily Dmitriyevich Semin          (b. 1903 - d. 19..)
May 1947 - Jan 1950        Aleksandr Ivanovich Peregud        (b. 1907 - d. 19..)
Jan 1950 - Jul 1956        Ivan Aleksandrovich Skvortsov      (b. 1909 - d. 1987)
Jul 1956 - Apr 1962        Yakov Andreyevich Prushinskiy      (b. 1913 - d. 1966)
May 1962 - Jun 1982        Boris Aleksandrovich Osipchik      (b. 1922 - d. 1988)
Jun 1982 - 24 Oct 1991     Vitaliy Nikolayevich Pushkaryov    (b. 1932 - d. 2001)

Head of the Administration
24 Oct 1991 - 22 May 1992  Anatoliy Alekseyevich Dobryakov    (b. 1939 - d. 2003)



Rostov

13 Feb 1924                Yugo-Vostochnaya (South Eastern) oblast.
16 Oct 1924                Severo-Kavkazskiy (North Caucasus) kray.
10 Jan 1934                Azovo-Chernomorskiy (Azov-Black Sea) kray.
13 Sep 1937                Rostov oblast
21 Nov 1941 - 29 Nov 1941  German occupation of Rostov.
24 Jul 1942 - 14 Feb 1943  German occupation of Rostov.

First Secretaries of the Kray Committee of the Communist Party
May 1924 - 24 Sep 1926     Anastas Ivanovich Mikoyan          (b. 1895 - d. 1978)
24 Sep 1926 - Nov 1926     
Grigoriy "Sergo" Konstantinovich   (b. 1886 - d. 1937)
                             Ordzhonikidze 
Nov 1926 - Jan 1928        Mikhail Semyonovich Chudov         (b. 1893 - d. 1937)
Nov 1928 - Jan 1931        Andrey Andreyevich Andreyev        (b. 1895 - d. 1971)
Jan 1931 -  7 Jan 1937     Boris Petrovich Sheboldayev
       (b. 1895 - d. 1937)
Jan 1937 - 13 Sep 1937     Yefim Georgiyevich Yevdokimov      (b. 1891 - d. 1940)
First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party

13 Sep 1937 - May 1938     Yefim Georgiyevich Yevdokimov      (s.a.)
May 1938 - Sep 1944        Boris Aleksandrovich Dvinsky       (b. 1894 - d. 1973)
Sep 1944 - Aug 1947        Pyotr Ilyich Aleksandryuk          (b. 1904 - d. 1968)
Aug 1947 - Jun 1950        Nikolay Semyonovich Patolichev     (b. 1908 - d. 1989)
Jun 1950 - Jan 1952        Pyotr Nikitich Pastushenko         (b. 1905 - d. 1971)
Jan 1952 - 12 Jan 1960     Nikolay Vasilyevich Kiselyev       (b. 1903 - d. 1983)
12 Jan 1960 - 15 Jun 1960  Aleksey Illarionovich Kirichenko   (b. 1908 - d. 1975)
15 Jun 1960 - 15 Aug 1962  Aleksandr Vasilyevich Basov        (b. 1912 - d. 1988)
15 Aug 1962 - 24 Dec 1964  Vladimir Vladimirovich Skryabin    
(b. 1908 - d. 1988)
                             (chairman of the rural party committee Jan 1963 - Dec 1964)
Jan 1963 - 24 Dec 1964     Georgiy Dmitriyevich Neronov       (b. 1916 - d. 2003)
                             (chairman of the industrial party committee)
24 Dec 1964 - 16 Nov 1966  Mikhail Sergeyevich Solomentsev    (b. 1913 - d. 2008)
16 Nov 1966 - 25 Jul 1984  Ivan Afanasyevich Bondarenko       (b. 1926 - d. 2009)
25 Jul 1984 - 24 Jan 1986  Aleksandr Vladimirovich Vlasov     (b. 1932 - d. 2002)
25 Jan 1986 -  5 Apr 1990  Boris Mikhaylovich Volodin         (b. 1931)
 5 Apr 1990 - Aug 1991     Vitaliy Timofeyevich Suslin
       (b. 1937 - d. 1997)

Chairmen of the Executive Committee
Aug 1924 - 1925            Nikolay Borisovich (Boleslavovich) (b. 1891 - d. 1935)

                             Eysmont 
1925 - 1926                Vladimir Nikolayevich Tolmachev    (b. 1886 - d. 1937)
1926 - 1929                Pyotr Alekseyevich Bogdanov        (b. 1882 - d. 1939)
1929 - Nov 1932            Ivan Nikiforovich Pivovarov        (b. 1892 - d. 1937)
Dec 1932 - 1937            Vitaliy Filippovich Larin          (b. 1895 - d. 1937)
Jun 1937 - Sep 1937        Ivan Ulyanovich Ivanov             (b. 1892 - d. 1937)
Sep 1937 - Oct 1937        Fyodor Andreyevich Koltsov         (b. 1898 - d. 1938)
Oct 1937 - Dec 1938        Pyotr Ivanovich Muravyev           (b. 1903 - d. 1966)
Dec 1938 - Mar 1941        Leonid Georgiyevich Rudenko        (b. 1906 - d. 2002)
                             (acting to Jan 1940)
Mar 1941 - Apr 1943        Matvey Vasilyevich Motinov         (b. 1903 - d. 19..)
Apr 1943 - Dec 1948
        Ivan Polikarpovich Kiparenko       (b. 1903 - d. 19..)
Dec 1948 - Jun 1950
       Pyotr Nikitich Pastushenko         (s.a.)
Jun 1950 - Jan 1952 
      Grigoriy Prokofyevich Dobrynin     (b. 1907 - d. 1977)
Jan 1952 - Jan 1954
        Aleksandr Vasilyevich Gritsenko    (b. 1907 - d. 1978)
Feb 1954 - Apr 1955        Ivan Andreyevich Fedchenko
Apr 1955 - Jul 1960        Aleksandr Vasilyevich Basov        (s.a.)
Jul 1960 - Dec 1960
        Sergey Timofeyevich Puzikov        (b. 1916 - d. 1962)
Dec 1960 - 29 Dec 1964     Ivan Ilyich Zametin                (b. 1919 - d. 2014)
                             (
chairman of the rural executive committee from 17 Dec 1962)
17 Dec 1962 - 29 Dec 1964  Sergey Alekseyevich Bitkin         (b. 1913 - d. 1985)
                             (chairman of the industrial executive committee)
29 Dec 1964 - Nov 1966     Ivan Afanasyevich Bondarenko       (s.a.)
Nov 1966 - 25 Sep 1970 
   Vladimir Filippovich Mazovka       (b. 1913)
25 Sep 1970 - 24 Jul 1979
  Stanislav Nikolayevich Sabaneyev   (b. 1928 - d. 2004)
24 Jul 1979 - 15 Oct 1984
  Nikolay Mikhaylovich Ivanitsky     (b. 1926 - d. 1996)  
15 Oct 1984 - 14 Feb 1986
  Boris Mikhaylovich Volodin         (s.a.)
14 Feb 1986 - Aug 1989
    Nikolay Dmitriyevich Pivovarov     (b. 1931)  
Aug 1989 - Mar 1990        Leonid Andreyevich Ivanchenko      (b. 1942 - d. 2016) 
30 Mar 1990 - 24 Aug 1991  Viktor Vasilyevich
Borodayev       (b. 1952)
Head of the Administration
 8 Oct 1991 - Sep 1996     Vladimir Fyodorovich Chub          (b. 1948)



Ryazan

26 Sep 1937                Ryazan oblast (split from Moscow and Voronezh oblasti).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Sep 1937 - 25 Sep 1943     Stepan Nikonovich Tarasov          (b. 1893 - d. 1955) 
                             (first secretary of the Organizing Bureau to Jul 1938)
25 Sep 1943 - 20 Apr 1948  Aleksey Ilyich Marfin              (b. 1912 - d. 19..)
20 Apr 1948 -  8 Dec 1948  Sergey Ivanovich Malov             (b. 1904 - d. 1951)
 8 Dec 1948 - 22 Sep 1960  Aleksey Nikolayevich Larionov      (b. 1907 - d. 1960)
30 Sep 1960 - 12 Jan 1967  Konstantin Nikolayevich Grishin
   (b. 1908 - d. 1973)
                             (chairman of the rural party committee 15 Jan 1963 - 15 Dec 1964)
18 Jan 1963 - 15 Dec 1964  Nikolay Andreyevich Bordylyonok    (b. 1918 - d. 1975)
                             (chairman of the industrial party committee)
12 Jan 1967 - 14 Dec 1985  Nikolay Semyonovich Priyezhev      (b. 1919 - d. 1989)
14 Dec 1985 - 19 Jun 1987  Pavel Aleksandrovich Smolskiy      (b. 1931 - d. 1987)
19 Jun 1987 - Aug 1991     Leonid Ivanovich Khitrun           (b. 1930 - d. 2009)

Chairmen of the Executive Committee (to Jan 1940, Organizing Committee)
Sep 1937 - 19 Jul 1938
    Yefim Nikiforovich Morozov         (b. 1898 - d. 1941)   
31 Jul 1938 - 15 Oct 1938  Anatoliy Timofeyevich Rubichev     (b. 1903 - d. 1973)
15 Oct 1938 - 1941         Ivan Ivanovich Sokolov             (b. 1902 - d. 19..)
1941 - 1945                Fyodor Antonovich Mamonov          (b. 1907 - d. 1985)
1945 - Jan 1949            Aleksandr Fyodorovich Ryzhov       (b. 1905 - d. 19..)
Jan 1949 - 16 Mar 1954     Pavel Ignatyevich Smetanin         (b. 1910 - d. 19..)
16 Mar 1954 - 26 Jan 1961  Ivan Vasilyevich Bobkov            (b. 1907 - d. 19..)
26 Jan 1961 - Dec 1964     Nikolay Andreyevich Verushkin      (b. 1910 - d. 19..)
                             (chairman of industrial executive committee Dec 1962 - Dec 1964)
Dec 1962 - Jan 1967        Nikolay Semyonovich Priyezhev      (s.a.)
                             (chairman of the rural executive committee Dec 1962 - Dec 1964)
Jan 1967 - Dec 1976        Aleksandr Timofeyevich Makarov     (b. 1928 - d. 2003)
Dec 1976 - 27 Mar 1987     Vasiliy Grigoryevich Zhirkov       (b. 1929)
27 Mar 1987 - Dec 1988     Anatoliy Nikolayevich Skopintsev   (b. 1937 - d. 1992)
Dec 1988 - Mar 1990        Lev Poliyevktovich Bashmakov       (b. 1938 - d. 2018)

Mar 1990 - Aug 1991        Valeriy Vasilyevich Kalashnikov    (b. 1950)
Head of the Administration
25 Sep 1991 - 25 Jan 1994  Lev Polyevktovich Bashmakov        (s.a.)



Sakhalin

 6 Apr 1920 - 15 Nov 1922  Nominally part of the Far Eastern Republic (see under Russia).
22 Apr 1920 - 25 May 1925  Northern Sakhalin occupied by Japan (Nikolayevsk the oblast
                             capital occupied 7 Jun 1920 – 25 Sep 1922)
(see Russia civil war).
15 Nov 1922 -  4 Jan 1926  Within the Far Eastern oblast (nominal only to 25 May 1925).
 4 Jan 1926 - 20 Oct 1938  Within the Far Eastern kray.
20 Oct 1932                Sakhalin oblast (in North Sakhalin).
20 Oct 1938 -  2 Jan 1947  Within Khabarovsk kray.
 2 Jan 1947                Merger of Sakhalin and Yuzhnyy-Sakhalin oblasti (including the
                             Kuril Islands) as
Sakhalin oblast.

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Nov 1932 - 17 Apr 1934     Nikolay Ivanovich Ivanov           (b. 1894 - d. 1938)
                             (first secretary of the Organizing Bureau to Jan 1933)
17 Apr 1934 - 14 Nov 1937  Pavel Mikhaylovich Ulyansky        (b. 1898 - d. 1938)
14 Nov 1937 -  4 Mar 1938  Dmitriy Gavrilovich Sheger (acting)(b. 1904 - d. 1965)
 4 Mar 1938 - 24 Sep 1938  Fyodor Vlasovich Bespal'ko         (b. 1901 - d. 1943)
                             (acting to May 1938)
Sep 1938 - Feb 1939        Yemelyan Yefimovich Voronov        (b. 1905 - d. 1995)
                             (acting)
 9 Feb 1939 - 21 Jun 1940  Grigoriy Ivanovich Shatalin        (b. 1911 - d. af.1976)

21 Jun 1940 -  8 Dec 1943  Aleksey Mikhaylovich Spiridonov    (b. 1909 - d. 1988)
 8 Dec 1943 -  4 Aug 1945  Ivan Dmitriyevich Chizhov          (b. 1899 - d. 19..)
 4 Aug 1945 - 15 Jun 1951
  Dmitriy Nikanorovich Melnik        (b. 1912 - d. 1969)
15 Jun 1951 - 25 Aug 1960  Pyotr Fyodorovich Cheplakov        (b. 1906 - d. 1985)
Aug 1960 - 23 Dec 1978     Pavel Artemovich Leonov            (b. 1918 - d. 1992)
23 Dec 1978 - 17 Jun 1988  Pyotr Ivanovich Tretyakov          (b. 1927 - d. 2018)
17 Jun 1988 - 24 Oct 1989  Viktor Stepanovich Bondarchuk      (b. 1936)
24 Oct 1989 - Aug 1991     Viktor Nikiforovich Zhigailo       (b. 1940)

Chairmen of the Executive Committee
Oct 1932 - Sep 1933        Aleksandr Aleksandrovich Chelnokov (b. 1900 - d. 19..)
                             (
chairman of the Oblast Organizing Committee to Jan 1933)
Oct 1933 - Oct 1934        Nikolay Nilovich Patrikeyev        (b. 1895 - d. 1938)
Nov 1934 - Jan 1936        Nikolay Grigoryevich Minskikh      (b. 1899 - d. 1938)
Jan 1936 - 24 Sep 1936     Aleksey Ivanovich Rishchev         (b. 1898 - d. 1936)
Sep 1936 - Jan 1937        .... (acting)
Jan 1937 - May 1937        Vasiliy Pavlovich Kulikov          (b. 1892 - d. 1941)
May 1937 - Jul 1937        Yevgeniy Vladimirovich Lebedev     (b. 1897 - d. 1938)
Jul 1937 - Apr 1938        Aleksandr Prokofyevich Gromov      (b. 1906 - d. af.1974)
Apr 1938 - May 1939        .... (acting)
May 1939 - Apr 1940        Nikolay Stepanovich Kleyev         (b. 1909 - d. 19..)
                             (acting to Jan 1940)
May 1940 - Oct 1944       
Dmitriy Nikolayevich Kryukov       (b. 1899 - d. 1985)
                             (2nd time)
Oct 1944 - Apr 1947        Aleksey Stepanovich Mal'kov        (b. 1913 - d. 19..)
Apr 1947 - Dec 1948        Dmitriy Nikolayevich Kryukov       (s.a.)
                             (2nd time)
Dec 1948 - 24 Jun 1953     Aleksandr Osipovich Yemelyanov     (b. 1905 - d. 1953)
                             (acting to 1 Mar 1949)
24 Jun 1953 - 23 Sep 1953  Georgiy Feofanovich Skopinov      
(b. 1902 - d. 19..)
                             (acting)
23 Sep 1953 - Feb 1963     Leonid Ivanovich Kuzik             (b. 1907 - d. 1977)
Feb 1963 - Apr 1969        Sergey Aleksandrovich Nemtsov
     (b. 1912 - d. 1974)
Apr 1969 - Dec 1979        Aleksey Vasilyevich Shevtsov       (b. 1916 - d. 2010)
Dec 1979 - Jan 1985        Vladimir Anisimovich Zakharov      (b. 1931 - d. 2016)

Jan 1985 - Apr 1990        Ivan Pavlovich Kuropatko           (b. 1936 - d. 1990)

Apr 1990 - Aug 1991        Valentin Petrovich Fyodorov        (b. 1939 - d. 2021)
Head of the Administration

Aug 1991 -  8 Apr 1993     Valentin Petrovich Fyodorov        (s.a.)


Yuzhnyy-Sakhalin (Southern Sakhalin)

 5 Sep 1905 - 25 Aug 1945  Japan annexes Southern Sakhalin (see Karafuto under Russia).
 
2 Feb 1946                Yuzhnyy-Sakhalin (Southern Sakhalin)
oblast (including the
                             Kuril Islands), within the Khabarovsk kray (m
ilitary rule
                             continues in the Kuril
Islands until Apr 1946).
 2 Jan 1947                Yuzhnyy-Sakhalin and Sakhalin oblasti merged as Sakhalin oblast

First Secretary of the Organizing Committee of the Communist Party
Aug 1946 -  2 Jan 1947     .... (acting)

Chief of the Southern Sakhalin Oblast Administration for Civil Affairs
 
2 Feb 1946 -  1 Apr 1947  Dmitriy Nikolayevich Kryukov       (b. 1899 - d. 1985)



Saratov

21 May 1928                Nizhnevolzhskaya (Lower Volga) oblast. 
11 Jun 1928                Nizhne-Volzhskiy (Lower Volga) kray.
10 Jan 1934                Saratov kray 
 5 Dec 1936                Saratov oblast

First Secretaries of the (to 11 Jun 1928 Oblast) Lower Volga Kray Committee
of
the Communist Party 
May 1928 - Oct 1928        Terentiy Kuz'mich Chugunov         (b. 1884 - d. 1961)
                             (first secretary of the Organizing Bureau
to Sep 1928)
Oct 1928 -  6 Jan 1931     Boris Petrovich Sheboldayev        (b. 1895 - d. 1937)
 6 Jan 1931 - 10 Jan 1934  Vladimir Vasilyevich Ptukha        (b. 1894 - d. 1938)

10 Jan 1934 - 19 Feb 1934  Aleksandr Matveyevich Shteyngart   (b. 1887 - d. 1934)
First Secretaries of the Oblast (Jan 1934-Dec 1936 Kray) Committee of the Communist Party
 7 Apr 1934 - 18 Jul 1937  Aleksandr Ivanovich Krinitskiy     (b. 1894 - d. 1937)

18 Jul 1937 - Dec 1937     Konstantin Vasilyevich Abolyayev   (b. 1902 - d. 1938) 
Dec 1937 - 14 May 1938     Vladimir Rodionovich Kalachev      (b. 1910 - d. 1969)
                             (acting to 8 Mar 1938)
14 May 1938 - 30 Nov 1938  Pyotr Afanasyevich Vershkov        (b. 1906 - d. 1939)
                             (acting to Jul 1938)

30 Nov 1938 -  9 Jul 1942  Ivan Alekseyevich Vlasov           (b. 1903 - d. 1969)
 9 Jul 1942 - 17 Dec 1948  Pavel Timofeyevich Komarov         (b. 1898 - d. 1983)
17 Dec 1948 - 12 Apr 1955  Gennadiy Andreyevich Borkov        (b. 1905 - d. 1983)
12 Apr 1955 - 13 Jul 1959  Georgiy Apollinaryevich Denisov    (b. 1909 - d. 1996) 
13 Jul 1959 - 27 Dec 1976  Aleksey Ivanovich Shibayev         (b. 1915 - d. 1991)
                             (chairman of the industrial party committee Jan 1963 - Dec 1964)
Jan 1963 - Dec 1964        Aleksandr Pankratyevich Bochkarev  (b. 1908 - d. 1985)
                             (chairman of the rural party committee)
27 Dec 1976 - 11 Apr 1985  Vladimir Kuz'mich Gusev            (b. 1932)
11 Apr 1985 - 10 Aug 1989  Aleksandr Aleksandrovich           (b. 1932 - d. 2014)
                             Khomyakov
10 Aug 1989 - Aug 1991     Konstantin Platonovich Murenin     (b. 1935)

Chairmen of the Executive Committee
1928 - 1930                Mikhail Ivanovich Khloplyankin     (b. 1892 - d. 1938)
                             (chairman of the Organizing Bureau
to Sep 1928
bf.1931 - Jan 1933         Nikolay Kuz'mich Kozlov            (b. 1893 - d. 1973)
Jan 1933 - Jan 1934        Anatoliy Afanasyevich Ozeryanskiy 
(b. 1897 - d. 1938)
                             (Sushon)
1934 - 14 Jan 1936         Tikhon Serafimovich Khvesin        (b. 1894 - d. 1938)
14 Jan 1936 - Jan 1937     Yevgeniy Eduardovich Fresher       (b. 1890 - d. 1938)
                             (Eugen Frescher)
Jan 1937 - 24 Jun 1937     Nikolay Ivanovich Baryshev         (b. 1898 - d. 1937)

Jul 1937 - Jan 1940        Maksim Aleksandrovich Volkov       (b. 1895 - d. 1954)
                             (acting)
Jan 1940 - Jul 1942        A
leksandr Mikhaylovich Petrov      (b. 1904 - d. 19..)
Jul 1942 - 1943            Ivan Alekseyevich Vlasov           (s.a.)
1943                       Dmitriy Makarovich Silin           (b. 1903 - d. 19..)
1943 - 1949                Pyotr Stepanovich Kuz'min          (b. 1904 - d. 19..)
1949 - 1951                Leonid Aleksandrovich Andrianov    (b. 1902 - d. 1953)
1951 - Jan 1954            Anatoliy Semyonovich Borisenko    
(b. 1910 - d. 1990)
1954 - 1955                Ivan Mikhaylovich Zakharov         (b. 1904 - d. 1985)
1955 - Dec 1962            Aleksandr Pankratyevich Bochkarev  (s.a.)
                             (1st time)
Dec 1962 - Dec 1964        Viktor Yakovlevich Gerasimov       (b. 1911 - d. 1999)
                             (chairman of the industrial executive committee)
Dec 1962 - Dec 1964        Ivan Akimovich Bozhko              (b. 1917 - d. af.1985)
                             (chairman of the rural executive committee)
Dec 1964 - 1971            Aleksandr Pankratyevich Bochkarev  (s.a.)
                             (2nd time)
1971 - 1989                Nikolay Stepanovich Aleksandrov    (b. 1926 - d. 2011)
1989 - Feb 1992            Nikolay Pavlovich Grishin          (b. 1936 - d. 2014) 



Smolensk

14 Jan 1929                Zapadnaya (Western) oblast.
27 Sep 1937                Smolensk oblast
Jul 1941 - Sep 1943        German occupation.

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Jun 1929 - 20 Jun 1937     Ivan Petrovich Rumyantsev          (b. 1885 - d. 1937)
                             (first secretary of the Organizing Bureau
to Jul 1929
Jul 1937 - Nov 1937        Demyan Sergeyevich Korotchenko     (b. 1894 - d. 1969)
                             (acting to Sep 1937) 
Nov 1937 - Feb 1939        Mikhail Semyonovich Savinov        (b. 1900 - d. 1979)
                             (acting to Jun 1938)
Feb 1939 - Sep 1940        Vasiliy Mikhaylovich Denisenko     (b. 1895 - d. 1945)

Sep 1940 - 1941            Dmitriy Mikhaylovich Popov         (b. 1900 - d. 1952)
                             (1st time)
1943 - Dec 1948            Dmitriy Mikhaylovich Popov         (s.a.)
                             (2nd time)
Dec 1948 - May 1951        Vladimir Pavlovich Frontasyev      (b. 1908 - d. 1969)
May 1951 - Jul 1952        Grigoriy Andreyevich Malekhonkov   (b. 1906 - d. 1957) 
Jul 1952 - Jan 1954        Boris Fyodorovich Nikolayev        (b. 1907 - d. 1973)
Jan 1954 - 11 Feb 1961     Pavel Ivanovich Doronin            (b. 1909 - d. 1976)
11 Feb 1961 - Nov 1962     Pyotr Andreyevich Abrasimov        (b. 1912 - d. 2009)
 5 Jan 1963 - 14 Dec 1964  Yevgeniy Georgiyevich Trubitsyn    (b. 1911 - d. 1986) 
                             (chairman of the industrial party committee)
 7 Jan 1963 - 29 Dec 1969  Nikolay Iosifovich Kalmyk          (b. 1913 - d. 2000)
                             (chairman of the rural party committee to 14 Dec 1964)
29 Dec 1969 - 19 May 1987  Ivan Yefimovich Klimenko           (b. 1921 - d. 2006)
19 May 1987 - 29 May 1990  Anatoliy Aleksandrovich Vlasenko   (b. 1935)
 1 Jun 1990 - 23 Aug 1991  Victor Andreyevich Samorodskiy     (b. 1938)

Chairmen of the Executive Committee
1929 - 28 Feb 1933         Ilya Savelyevich Shelekhes         (b. 1891 - d. 1937)
                             (chairman of the Organizing Committee
to Jul 1929
28 Feb 1933 - 24 May 1937  Grigoriy Davydovich Rakitov        (b. 1894 - d. 1937)
                             (Rabinovich)
        
24 May 1937 - 23 Jun 1937  Akim L'vovich Shil'man             (b. 1897 - d. 1937)
23 Jun 1937 - Sep 1937     Konstantin Iosifovich Bidinskiy    (b. 1896 - d. 1939)
                             (acting)
28 Sep 1937 - 19 Oct 1937  Sergey Vasilyevich Romchenko       (b. 1893 - d. 1972)
                             (acting)

19 Oct 1937 - 1941         Roman Yefimovich Melnikov          (b. 1908 - d. 1988)
                             (1st time)(actin to Jan 1940)
Jul 1941 - Sep 1943        German occupation
1943 -  5 Feb 1945         Roman Yefimovich Melnikov          (s.a.)

                             (2nd time)
 5 Feb 1945 -  6 Oct 1950  Aleksandr Nikolayevich Kidin       (b. 1909 - d. 1959)
 6 Oct 1950 - Feb 1953     Aleksey Gavriilovich Sokolov       (b. 1900 - d. 1970)
 6 Mar 1953 - 18 Sep 1953  Nikolay Ivanovich Yakovlev         (b. 1908 - d. 1978)
18 Sep 1953 - 16 Feb 1954  Pavel Ivanovich Doronin            (s.a.)
16 Feb 1954 -  2 Mar 1956  Tikhon Ivanovich Sokolov           (b. 1913 - d. 1992)
 2 Mar 1956 - 15 Feb 1969  Aleksey Trofimovich Gnedov         (b. 1912 - d. 1987)
                             (chairman of the rural executive committee 12 Dec 1962 - Dec 1964)

12 Dec 1962 - Dec 1964     Nikolay Fyodorovich Rebrik         (b. 1916 - d. 1998)
                             (chairman of the industrial executive committee)
15 Feb 1969 -  8 Apr 1987  Dmitriy Ivanovich Filatov          (b. 1925 - d. 2004)
20 Jul 1987 -  1 Nov 1991  Aleksey Ivanovich Orlov            (b. 1937)
Head of the Administration
 1 Nov 1991 - Apr 1993     Valeriy Petrovich Fateyev          (b. 1946)


Sterlitamak oblast: see under Bashkir A.S.S.R.

Sverdlovsk

 3 Nov 1923                Ural oblast
17 Jan 1934                Sverdlovsk oblast

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Dec 1923 - Jul 1925        Moisey Markovich Kharitonov        (b. 1887 - d. 1948)
Jul 1925 - Mar 1926        Nikolay Kirillovich Antipov        (b. 1894 - d. 1938)
Mar 1926 - Mar 1927        Daniil Yegorovich Sulimov          (b. 1890 - d. 1937)
Mar 1927 - Jan 1929        Nikolay Mikhaylovich Shvernik      (b. 1888 - d. 1970)
Jan 1929 - 22 May 1937     Ivan Dmitriyevich Kabakov          (b. 1891 - d. 1937)
22 May 1937 -  6 Apr 1938  Abram Yakovlevich Stolyar          (b. 1901 - d. 1938)
                             (acting to 14 Jun 1937)
 6 Apr 1938 - 27 Apr 1938  Ivan Mikhaylovich Medvedyev        (b. 1897 - d. 1967)
                             (acting)
27 Apr 1938 - 10 Jan 1939  Konstantin Nikolayevich Valukhin   (b. 1901 - d. 1940)
                             (acting to 19 May 1938)
10 Jan 1939 - 26 Mar 1946  Vasiliy Mikhaylovich Andrianov     (b. 1902 - d. 1978)
26 Mar 1946 - 17 Jul 1952  Viktor Ivanovich Nedosekin         (b. 1908 - d. 1976)
17 Jul 1952 -  3 Dec 1955  Aleksey Mikhaylovich Kutyrev       (b. 1902 - d. 1969)
 3 Dec 1955 - 28 Apr 1962  Andrey Pavlovich Kirilenko         (b. 1906 - d. 1990) 
28 Apr 1962 -  6 Jan 1971  Konstantin Kuz'mich Nikolayev      (b. 1910 - d. 1972)
                             (chairman of industrial party committee Jan 1963 - 25 Dec 1964)
12 Jan 1963 - 25 Dec 1964  Aleksandr Vasilyevich Borisov      (b. 1913 - d. 1977)
                             (chairman of the rural party committee)
 6 Jan 1971 -  2 Nov 1976  Yakov Petrovich Ryabov             (b. 1928 - d. 2018)
 2 Nov 1976 - 19 Apr 1985  Boris Nikolayevich Yeltsin         (b. 1931 - d. 2007) 
19 Apr 1985 - 16 Jun 1988  Yuriy Vladimirovich Petrov         (b. 1939 - d. 2013)
16 Jun 1988 - 12 Feb 1990  Leonid Fyodorovich Bobykin         (b. 1930)
12 Feb 1990 -  5 Apr 1990  Viktor Mitrofanovich Manyuhin      (b. 1934 - d. 2014)
                             (acting)
 7 Apr 1990 -  2 Jun 1990  Aleksandr Petrovich Gusev          (b. 1946)

 2 Jun 1990 -  6 Nov 1991  Vladimir Dmitriyevich Kadochnikov  (b. 1943 - d. 2015)


Chairmen of the Executive Committee

Dec 1923 - Mar 1926        Daniil Yegorovich Sulimov          (s.a.)
Mar 1926 - Apr 1928        Philip Ivanovich Lokatskov         (b. 1881 - d. 1937)
Apr 1928 - Apr 1929        Ivan Dmitriyevich Kabakov          (s.a.)
Apr 1929 - Nov 1933        Mikhail Konstantinovich Oshvintsev (b. 1888 - d. 1939)
Nov 1933 - 11 Jan 1937     Vasiliy Fyodorovich Golovin        (b. 1893 - d. 1937)
11 Jan 1937 - 20 Jul 1937  Grigoriy Pavlovich Plinokos        (b. 1896 - d. 1938)
20 Jul 1937 - 16 Oct 1937  Ivan Ivanovich Alekseyev           (b. 1895 - d. 1939)
16 Oct 1937 - 28 Apr 1938  Aleksey Petrovich Grachev          (b. 1896 - d. 1938)
28 Apr 1938 - 23 Nov 1938  Fyodor Kirillovich Semenov         (b. 1904 - d. 1980)
                             (acting)
23 Nov 1938 -  2 Mar 1939  T.G. Makarov (acting)
 2 Mar 1939 - 21 Jun 1942  Ivan Lukich Mitrakov               (b. 1905 - d. 1995)

21 Jun 1942 - 29 Mar 1946  Viktor Ivanovich Nedosekin         (s.a.)
29 Mar 1946 - 25 Feb 1949  Georgiy Semyonovich Sitnikov       (b. 1905 - d. 1970)
25 Feb 1949 - 28 Apr 1962  Konstantin Kuz'mich Nikolayev      (s.a.)
28 Apr 1962 - 24 Dec 1962  Afanasiy Fyodorovich Yeshtokin     (b. 1913 - d. 1974)
24 Dec 1962 - 24 Dec 1964  Konstantin Aleksandrovich          (b. 1913 - d. 1998)        
                             Zamiryakin
                             (chairman of the industrial executive committee)

24 Dec 1962 - 24 Dec 1964  Boris Ivanovich Minayev            (b. 1919)
                             (chairman of the rural executive committee)
26 Dec 1964 - 24 Jun 1977  Aleksandr Vasilyevich Borisov      (s.a.)
24 Jun 1977 -  7 Jan 1985  Anatoliy Aleksandrovich            (b. 1925 - d. 1985)
                             Mekhrentsev

23 Jan 1985 -  9 Jul 1987  Oleg Ivanovich Lobov               (b. 1937 - d. 2018) 
 9 Jul 1987 - 28 Mar 1990  Vladimir Mikhaylovich Vlasov       (b. 1938) 
 2 Apr 1990 - 16 Oct 1991  Eduard Ergartovich Rossel'         (b. 1937) 
Head of the Administration
16 Oct 1991 - 10 Nov 1993  Eduard Ergartovich Rossel'         (s.a.)



Tambov

27 Sep 1937                Tambov oblast (split from Voronezh and Kuybyshev oblasti).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Sep 1937 - Apr 1938        Ivan Afanasyevich Chukanov         (b. 1901 - d. 1938)
                             (first secretary of the Organizing Bureau to Mar 1938)

Apr 1938 - Jul 1938        Ivan Korneyevich Sedin             (b. 1906 - d. 1972)
Jul 1938 - Mar 1940        Grigoriy Petrovich Silkin          (b. 1898 - d. 1964) 
16 Mar 1940 - Jun 1942     Nikolay Alekseyevich Loginov       (b. 1900 - d. 1967) 
Jun 1942 - Apr 1951        Ivan Alekseyevich Volkov           (b. 1906 - d. 1975)
Apr 1951 - Aug 1952        Mikhail Konstantinovich Krahmalyev (b. 1914 - d. 1977)
Aug 1952 - Oct 1955        Aleksey Mikhaylovich Shkolnikov    (b. 1914 - d. 2003)
Oct 1955 - Feb 1966        Grigoriy Sergeyevich Zolotukhin    (b. 1911 - d. 1988)
                             (chairman of the rural party committee Jan 1963 - Dec 1964)
Jan 1963 - Dec 1964        Pyotr Andreyevich Zabavnikov       (b. 1915 - d. 1991)
                             (chairman of the industrial party committee)
Feb 1966 - 11 Mar 1978     Vasiliy Ilyich Chyornyy (Chernyy)  (b. 1913 - d. 1996)
11 Mar 1978 - 19 Apr 1985  Aleksandr Aleksandrovich Khomyakov (b. 1932 - d. 2014)
19 Apr 1985 - 10 Aug 1991  Yevgeniy Mikhaylovich Podolskiy    (b. 1934 - d. 2011)
10 Aug 1991 - 24 Aug 1991  Yuriy Nikolayevich Blokhin         (b. 1947)

Chairmen of the Executive Committee (to Jan 1940, Organizing Committee) 
Sep 1937 -  7 Dec 1937     Georgiy Antonovich Anikin          (b. 1898 - d. 1938)
Dec 1937 - Mar 1938        .... (acting)
May 1938 - Oct 1943        Ivan Trofimovich Kozyrkov          (b. 1888 - d. 1944)

Oct 1943 - Mar 1945        Stepan Pavlovich Volozhaninov      (b. 1903 - d. 1961)
Mar 1945 - Dec 1948        Ivan Petrovich Kuznetsov           (b. 1900 - d. 1956)
Dec 1948 - Dec 1957        Pyotr Fyodorovich Morozov          (b. 1905 - d. 1969)
Dec 1957 - 1961            Dmitriy Vasilyevich Bragin         (b. 1912 - d. 19..)

1961 - Feb 1966            Vasiliy Ilyich Chyornyy
(Chernyy)  (s.a.)
                             (chairman of the rural executive committee Dec 1962 - Dec 1964)
Dec 1962 - Dec 1964        Boris Sergeyevich Ushakov          (b. 1920 - d. 1992)
                             (chairman of the industrial executive committee)
Feb 1966 - 1976            Pyotr Andreyevich Zabavnikov       (s.a.)
1976 - 26 Oct 1979         Vladimir Ivanovich Makarov         (b. 1923 - d. 1979)
Nov 1979 - Apr 1985        Yevgeniy Mikhaylovich Podolskiy    (s.a.)
Jun 1985 - 11 Dec 1991     Aleksandr Ivanovich Ryabov         (b. 1936 - d. 2019)
Head of the Administration
11 Dec 1991 - 24 Mar 1995  Vladimir Dmitriyevich Babenko      (b. 1931 - d. 1996)



Tomsk

13 Aug 1944                Tomsk oblast (split from Novosibirsk oblast).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
13 Aug 1944 -  6 Dec 1951  Aleksey Vladimirovich Semin        (b. 1910 - d. 1972)
 6 Dec 1951 - 15 May 1959  Vasiliy Arsentyevich Moskvin       (b. 1910 - d. 1969)
15 May 1959 - 26 Nov 1965  Ivan Tikhonovich Marchenko         (b. 1908 - d. 1972)
26 Nov 1965 - 29 Apr 1983  Yegor Kuz'mich Ligachyov (
Ligachev)(b. 1920 - d. 2021)
29 Apr 1983 - 31 Jan 1986  Aleksandr Grigoryevich Melnikov    (b. 1930 - d. 2011)
31 Jan 1986 -  1 Jun 1990  Viktor Ilyich Zorkaltsev           (b. 1936 - d. 2010)
 1 Jun 1990 -  6 Nov 1991  Aleksandr Adrianovich Pomorov      (b. 1931 - d. 2006) 

Chairmen of the Executive Committee 
Aug 1944 - Feb 1945        Nikifor Antonovich Barabanshikov
Feb 1945 - Jun 1949        Vasiliy Ivanovich Kupert           (b. 1906 - d. 1982) 
Jun 1949 - 25 Sep 1952     Donat Kirillovich Filimonov        (b. 1910 - d. 1963)
25 Sep 1952 - 20 Feb 1967
  Ivan Frolovich Vasilyev            (b. 1909 - d. 1970)
20 Feb 1967 - Jan 1980     Nikolay Vikentyevich Lukyanenok    (b. 1914 - d. 1983)
 3 Jan 1980 -  4 Oct 1989  Anatoliy Yemelyanovich Vysotskiy   (b. 1924 - d. 2013)
 4 Oct 1989 - 29 Sep 1990  Rostislav Anatolyevich Popadeykin  (b. 1946 - d. 2001)
29 Sep 1990 - Nov 1991     Oleg Eduardovich Kushelevskiy      (b. 1957 - d. 1996) 
Head of the Administration
20 Oct 1991 - Dec 1995     Viktor Melkhyorovich Kress         (b. 1948) 



Tula

26 Sep 1937                Tula oblast (split from Moscow oblast).

First Secretaries of the Oblast Committee (to Jul 1938, Organizing Bureau) of
the Communist Party

Sep 1937 - 10 Apr 1938     Yakov Grigoryevich Soyfer          (b. 1885 - d. 1938)
10 Apr 1938 -  5 Jul 1938  Ivan Sergeyevich Vinogradov        (b. 1904 - d. 1981)
11 Jul 1938 -  9 Mar 1943  Vasiliy Gavriilovich Zhavoronkov   (b. 1906 - d. 1987)
 9 Mar 1943 - Dec 1948     Nikolay Ivanovich Chmutov          (b. 1907 - d. 1982)
Dec 1948 - 19 Aug 1952     Ivan Andreyevich Shalkov           (b. 1907 - d. 1989)
19 Aug 1952 - 26 Nov 1953  Viktor Ivanovich Nedosekin         (b. 1908 - d. 1976)
26 Nov 1953 - 31 Aug 1955  Nikolay Ivanovich Gusarov          (b. 1905 - d. 1985)
31 Aug 1955 - 27 Sep 1960  Aleksey Ivanovich Khvorostukhin    (b. 1900 - d. 1985)
27 Sep 1960 - 17 Jul 1961  Olimp Alekseyevich Chukanov        (b. 1914 - d. 2000)
                             (1st time)
17 Jul 1961 -  5 Aug 1985  Ivan Kharitonovich Yunak           (b. 1918 - d. 1995)
                             (chairman of the rural party committee 8 Jan 1963 - 15 Dec 1964)
11 Jan 1963 - 15 Dec 1964  Olimp Alekseyevich Chukanov        (s.a.)
                             (chairman of the industrial party committee)
                             (2nd time)
 5 Aug 1985 - 26 Aug 1990  Yuriy Ivanovich Litvintsev         (b. 1934 - d. 2009)
26 Aug 1990 - 23 Aug 1991  Aleksey Ivanovich Kostyurin        (b. 1940)

Chairmen of the Executive Committee (to Jan 1940, Organizing Committee)
Sep 1937 - Apr 1938        Andrey Fedotyevich Koletvinov      (b. 1897 - d. 1938)
1938 - Nov 1938            Ivan Alekseyevich Vlasov           (b. 1903 - d. 1969)
Nov 1938 - May 1939        .... (acting)
May 1939 - Feb 1941        Aleksandr Fyodorovich Ryzhov       (b. 1905 - d. 19..)
Feb 1941 - Mar 1943        Nikolay Ivanovich Chmutov          (s.a.) 
Mar 1943 - Jul 1944        Anatoliy Mikhaylovich Batamirov    (b. 1900 - d. 1983)
Jul 1944 - Jan 1946        Nikolay Ivanovich Sharapov         (b. 1900 - d. 19..)
Jan 1946 - Aug 1952        Klavdiy Petrovich Subbotin         (b. 1904 - d. 1980)
Aug 1952 - 1956            Ivan Mikhaylovich Barchukov        (b. 1912 - d. 1964)
1956 - 1961                Aleksandr Maksimovich Gorbachev    (b. 1919 - d. bf.1987)
                             (Gorbachyov)
1961 - Dec 1964            Vasiliy Semyonovich Baturin

                             (chairman of the rural executive committee Dec 1962 - Dec 1964)
Dec 1962 - 1970            Gerontiy Leontyevich Kamayev       (b. 1919)
                             (chairman of industrial executive committee Dec 1962 - Dec 1964)
Oct 1970 - 1976            Sergey Vasilyevich Popov           (b. 1926 - d. 1978)
1976 - 1986                Nikolay Trofimovich Sinegubov      (b. 1925 - d. 2009)
1986 - 1988                Dmitriy Ivanovich Kondrashov       (b. 1932)
1988 - 199.                Vladimir Dmitriyevich Ananyev      (b. 1941)
 
Head of the Administration
20 Oct 1991 - 31 Mar 1997  Nikolay Vasilyevich Sevryugin      (b. 1939 - d. 2002)



Tyumen

17 Jan 1934 -  7 Dec 1934  Ob-Irtysh oblast (split from Ural oblast).
 7 Dec 1934 - 14 Aug 1944  Incorporated into Omsk oblast.
14 Aug 1944                Tyumen oblast (split from Omsk oblast).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Jan 1934 - Dec 1934        Vasiliy Kuz'mich Fomin             (b. 1896 - d. 1938)  
 7 Dec 1934 - 1944        
Post abolished 
Aug 1944 - Sep 1949        Fyodor Mikhaylovich Chubarov       (b. 1906 - d. 1981)
Sep 1949 - Dec 1951        Ivan Ilyich Afonov                 (b. 1905 - d. 1979)
Dec 1951 - Dec 1955        Fyodor Stepanovich Goryachev       (b. 1905 - d. 1996)
Dec 1955 -  6 May 1961     Vasiliy Vladimirovich Kosov        (b. 1910 - d. 1996)
 6 May 1961 - 18 Dec 1973  Boris Yevdokimovich Scherbina      (b. 1919 - d. 1990)
                             (chairman of the rural party committee 11 Jan 1963 - 25 Dec 1964)
14 Jan 1963 - 25 Dec 1964  Aleksandr Konstantinovich          (b. 1914 - d. 2006)
                             Protozanov
                             (chairman of the industrial party committee)

18 Dec 1973 - 18 Jan 1990  Gennadiy Pavlovich Bogomyakov      (b. 1930 - d. 2020)
19 Jan 1990 - 26 Apr 1990  Viktor Vasilyevich Kitayev (acting)(b. 1939 - d. 2008)
26 Apr 1990 - Aug 1991     Vladimir Sergeyevich Chertishchev  (b. 1940)

Chairmen of the Executive Committee
Jan 1934 -  7 Dec 1934     Aleksandr Yakovlevich Butkevich    (b. 1900 - d. 1966)
                             (chairman of the Organizing Committee)
 
7 Dec 1934 - 1944         Post abolished 
Aug 1944 - 1949            Kuz'ma Fyodorovich Koshelev        (b. 1900 - d. af.1950)
1949 - 1950                Fyodor Petrovich Shchurov (acting)
Feb 1950 - Jan 1960        Dmitriy Nikolayevich Kryukov       (b. 1899 - d. 1985)
Jan 1960 - Dec 1962        Aleksandr Konstantinovich          (s.a.)
                             Protozanov
Dec 1962 - Dec 1964        Ilya Pavlovich Shulyakov           (b. 1913 - d. 19..)
                             (chairman of the industrial executive committee)
Dec 1962 - Dec 1964        Pavel Stepanovich Chikov           (b. 1917 - d. 2006)
                             (chairman of the rural executive committee)
1964 - 1967                Aleksandr Yevgenyevich Mikhaylov   (b. 1912 - d. 19..)
1967 - 1972                Konstantin Petrovich Makurin       (b. 1924 - d. 2000)
1972 - 1976                Lev Nikolayevich Kuznetsov         (b. 1929 - d. 1987)
1976 - 1985                Vladilen Valentinovich Nikitin     (b. 1936)
1985 - May 1990            Nikolay Alekseyevich Chernukhin    (b. 1935 - d. 2005)
1990 - 1991                Leonid Yuliyanovich Roketskiy      (b. 1942)
Head of the Administration
27 Sep 1991 - 12 Feb 1993  Yuriy Konstantinovich Shafranik    (b. 1952)


Ufa oblast: see under Bashkir A.S.S.R.


Ulyanovsk

19 Jan 1943                Ulyanovsk oblast (split from Kuybyshev oblast).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
19 Jan 1943 -  5 Mar 1949  Ivan Nikolayevich Terentyev        (b. 1908 - d. 19..)
 5 Mar 1949 - 28 Apr 1952  Aleksandr Pankratyevich Bochkarev  (b. 1908 - d. 1985)
28 Apr 1952 - 10 Jan 1958  Igor Petrovich Skulkov             (b. 1913 - d. 1971)
10 Jan 1958 -  7 Aug 1961  Ivan Dmitriyevich Yakovlev         (b. 1910 - d. 1999)
 7 Aug 1961 -  6 Jul 1977  Anatoliy Andrianovich Skochilov    (b. 1912 - d. 1977)
                             (chairman of the rural party committee Jan 1963 - Dec 1964)
Jan 1963 - Dec 1964        Vladimir Petrovich Vasilyev        (b. 1918 - d. 1978)
                             (chairman of the industrial party committee)
16 Jul 1977 - 15 Dec 1983  Ivan Maksimovich Kuznetsov         (b. 1928 - d. 2000)
15 Dec 1983 - 12 Jan 1987  Gennadiy Vasilyevich Kolbin        (b. 1927 - d. 1998)
12 Jan 1987 -  7 Apr 1990  Yuriy Grigoryevich Samsonov        (b. 1929)
 7 Apr 1990 - 23 Jul 1991  Yuriy Frolovich Goryachev          (b. 1938 - d. 2010)
23 Jul 1991 - 23 Aug 1991  Yevgeniy Stepanovich Balandin      (b. 1945 - d. 2012)

Chairmen of the Executive Committee
16 Jan 1943 - Nov 1943     Kuz'ma Venediktovich Kiselyev      (b. 1903 - d. 1977)
Nov 1943 - 16 May 1945     Yevgeniy Aleksandrovich Yevseyev
16 May 1945 - Aug 1947     Nikolay Vasilyevich Semikin
Aug 1947 - Dec 1948        Leonid Yakovlevich Florentyev      (b. 1911 - d. 2003)
 5 Jan 1949 - 28 May 1952  Mikhail Aleksandrovich Chernyshev  (b. 1904 - d. 19..)
                             (
Chernyshyov)
28 May 1952 - 12 May 1953  Aleksey Alekseyevich Baranov       (b. 1904 - d. 1970)
12 May 1953 - 20 May 1954  Pavel Nikitovich Alferov           (b. 1906 - d. 1971)
20 May 1954 - 16 Mar 1961  Ivan Mikhaylovich Seryegin         (b. 1906 - d. 19..)
16 Mar 1961 - Dec 1962     Vladimir Petrovich Vasilyev        (s.a.)
                             (1st time)
Dec 1962 - 16 Dec 1964     Nikolay Ivanovich Kokhov           (b. 1916 - d. 1998)
                             (chairman of the rural executive committee)
Dec 1962 - 16 Dec 1964     Viktor Fyodorovich Pravednov       (b. 1918 - d. 1999)
                             (chairman of the industrial executive committee) 
16 Dec 1964 -  9 Apr 1978  Vladimir Petrovich Vasilyev        (s.a.)
                             (2nd time)
 8 Jul 1978 - 17 Jan 1982  Vladimir Semyonovich Kuz'michev    (b. 1930)
                             (
Kuz'michyov)
17 Feb 1982 - 28 Mar 1987  Aleksandr Mikhaylovich Bolshov     (b. 1929 - d. 2016)
Mar 1987 - Apr 1990        Yuriy Frolovich Goryachev          (s.a.)
Apr 1990 - 1991            Oleg Vladimirovich Kazarov         (b. 1937 - d 2019)
Head of the Administration
24 Oct 1991 -  9 Jan 1992  Valentin Vasilyevich Malafeyev     (b. 1938)



Ussuri 

22 Jul 1934                Ussuri oblast (within Far Eastern kray to 20 Oct 1938, then
                             within Primorskiy kray).
18 Sep 1943                Incorporated into Primorskiy kray.

First Secretaries of the Oblast Committee (to 1935, Organizing Bureau) of the Communist Party 
Aug 1934 - Mar 1936        Ilya Vasilyevich Slinkin           (b. 1899 - d. 1938)
Mar 1936 - Aug 1937        Sergey Ivanovich Ovchinnikov       (b. 1904 - d. 1938)
Aug 1937 - Sep 1937        Pavel Grigoryevich Fedin           (b. 1902 - d. 1938)
Sep 1937 - Oct 1938        Semyon Ivanovich Shabalin          (b. 1898 - d. 1961)
Oct 1938 - Dec 1942        Ivan Nikolayevich Terentyev        (b. 1908 - d. af.1991)
Dec 1942 - 18 Sep 1943     Pavel Yermolayevich Kryuchkov      (b. 1906 - d. 1985)

Chairmen of the Executive Committee (to 1935, Organizing Committee) 
Aug 1934 - Feb 1936        Ivan Maksimovich Morozov           (b. 1892 - d. 1948)
Feb 1936 - Sep 1937        Andrey Vladimirovich Grinevich     (b. 1891 - d. 1938)
Nov 1937 - Feb 1940        Pavel Ivanovich Mishin             (b. 1899 - d. af.1950)
1940 - 1941                .... (acting)
1941 - Sep 1943            Aleksandr Varfolomeyevich
         (b. 1904 - d. 19..)
                             Miroshnichenko


Velikiye Luki

Aug 1941 - Jan 1943        German occupation.
22 Aug 1944                Velikiye Luki oblast (split from Kalinin oblast).

 2 Oct 1957                Divided between Kalinin and Pskov oblasti.

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party 
Aug 1944 - Jul 1950        Grigoriy Mefodyevich Boykachev     (b. 1905 - d. 1975)
Jul 1950 - Jun 1951        Zahar Filippovich Slaykovskiy      (b. 1901 - d. 1986)
Jun 1951 - 1955            Sergey Stepanovich Rumyantsev      (b. 1906 - d. 1969) 
1955 - Oct 1957            Ivan Petrovich Tur                 (b. 1905 - d. 1965) 

Chairmen of the Executive Committee 
Sep 1944 - Nov 1946        Konstantin Nikolayevich Grishin    (b. 1908 - d. 1973)
                             (1st time)
Nov 1946 - Oct 1949        Pyotr Mikhaylovich Sidorov         (b. 1905 - d. 19..)
Oct 1949 - Jun 1951        Konstantin Nikolayevich Grishin    (s.a.)
                             (2nd time)

Jun 1951 - Jan 1957        Pyotr Romanovich Kharin            (b. 1905 - d. 19..)
Jan 1957 - Oct 1957        Ivan Stepanovich Gustov            (b. 1911 - d. 1996)



Vladimir

14 Aug 1944                Vladimir oblast (split from Ivanovo oblast).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Aug 1944 - Jan 1947        Georgiy Nikolayevich Paltsev       (b. 1906 - d. 1964)
Jan 1947 - Aug 1951        Pavel Nikitovich Alferov           (b. 1906 - d. 1971)
Aug 1951 - Nov 1955        Aleksandr Nikolayevich Kidin       (b. 1909 - d. 1959)
Nov 1955 -  2 Oct 1960     Konstantin Nikolayevich Grishin    (b. 1908 - d. 1973)
 2 Oct 1960 -  9 Aug 1961  Mikhail Maksimovich Mayorov        (b. 1909 - d. 19..)
 9 Aug 1961 - 16 Dec 1983  Mikhail Aleksandrovich Ponomaryev  (b. 1918 - d. 2001)
                             (chairman of the rural party committee Jan 1963 - Dec 1964)
Jan 1963 - 15 Dec 1964     Anatoliy Nikolayevich Kobyakov     (b. 1915 - d. 1987)
                             (chairman of the industrial party committee)

16 Dec 1983 - 10 Aug 1989  Ratmir Stepanovich Bobovikov       (b. 1927 - d. 2002)
10 Aug 1989 - 24 Jul 1990  Gennadiy Fyodorovich Kondryukov    (b. 1941 - d. 1997)
24 Jul 1990 -  3 Nov 1990  Nikolay Vladimirovich Vinogradov   (b. 1947)
                             (acting)
 3 Nov 1990 - Aug 1991     Vladimir Andreyevich Zakharov
     (b. 1936)

Chairmen of the Executive Committee
1944 - May 1946            Vasiliy Vasilyevich Syrovatchenko  (b. 1907 - d. 19..)
May 1946 - 1951            Georgiy Rostislavovich Brant       (b. 1904 - d. 1976)

23 Jun 1951 - 1957         Vyacheslav Yakovlevich Sporov      (b. 1906 - d. 1974)
Apr 1957 - 1960            Georgiy Yefremovich Kovalenko      (b. 1909 - d. 1992)
1960 -  2 Oct 1960         Mikhail Maksimovich Mayorov        (s.a.)
Oct 1960 - 1985            Tikhon Stepanovich Sushkov         (b. 1918 - d. 1999)
                             (chairman of the rural executive committee Dec 1962 - Dec 1964)
Dec 1962 - Dec 1964        Nikolay Nikolayevich Mol'kov
                             (chairman of the industrial executive committee)
1985 - 1989                Gennadiy Fyodorovich Kondryukov    (s.a.)
1989 - 1991                Vladimir Vasilyevich Dolgov        (b. 1932)
Head of the Administration
25 Sep 1991 - Dec 1996     Yuriy Vasilyevich Vlasov           (b. 1961)



Volgograd 

10 Jan 1934                Stalingrad kray (split from Nizhne-Volzhskiy [Lower Volga]
                             kray).
 5 Dec 1936                Stalingrad oblast
Aug 1942 - Feb 1943        German occupation of parts of the oblast.
16 Dec 1961                Renamed Volgograd oblast.

First Secretaries of the Kray Committee of the Communist Party
Jan 1934 - 20 Mar 1935     Vladimir Vasilyevich Ptukha        (b. 1894 - d. 1938)
20 Mar 1935 -  5 Dec 1936  Iosif Mikhaylovich Vareykis        (b. 1894 - d. 1939)
                             (Juozas Vareikis)
First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
 5 Dec 1936 -
22 Dec 1936  Iosif Mikhaylovich Vareykis        (s.a.)
22 Dec 1936 - 16 Sep 1937  Boris Aleksandrovich Semyonov      (b. 1890 - d. 1937)
16 Sep 1937 - Jun 1938     Pyotr Ivanovich Smorodin           (b. 1897 - d. 1939)
Jun 1938 -  6 Dec 1946     Aleksey Semyonovich Chuyanov      
(b. 1905 - d. 1977)
                             (acting to 4 Aug 1938)
 6 Dec 1946 - Jan 1949     Vasiliy Timofeyevich Prokhvatilov  (b. 1902 - d. 1983)
Jan 1949 - Dec 1955        Ivan Timofeyevich Grishin          (b. 1911 - d. 1985)
Dec 1955 - 26 Nov 1960     Ivan Kuz'mich Zhegalin             (b. 1906 - d. 1984)
26 Nov 1960 - 12 Nov 1965  Aleksey Mikhaylovich Shkolnikov
   (b. 1914 - d. 2003)
                             (chairman of the rural party committee Jan 1963 - 15 Dec 1964)
Jan 1963 - 15 Dec 1964     Konstantin Konstantinovich
        (b. 1920 - d. 1991)
                             Cherednychenko
                             (chairman of the industrial party committee)            
12 Nov 1965 - 24 Jan 1984  Leonid Sergeyevich Kulichenko      (b. 1913 - d. 1990)
24 Jan 1984 - 24 Jan 1990  Vladimir Ilyich Kalashnikov        (b. 1929 - d. 2008)
24 Jan 1990 - 1990         Vyacheslav
Grigoryevich Ron'shin   (b. 1938)
                             (acting)
16 Mar 1990 - Nov 1991     Aleksandr Mikhaylovich Anipkin     (b. 1940 - d. 2014)

Chairmen of the Executive Committee
Jan 1934 -  1 Jun 1935     Anatoliy Afanasyevich Ozeryanskiy  (b. 1897 - d. 1938)
 1 Jun 1935 - 1937         Stepan Matveyevich Kuznetsov       (b. 1891 - d. 1937)
1937 - Jun 1938            Rodion Semyonovich Semyonov        (b. 1891 - d. 1938)
1938 -  6 Sep 1939         Ivan Georgiyevich Bogayev
 6 Sep 1939 - Jul 1947     Ivan Fyodorovich Zimenkov          (b. 1899 - d. 1958)
Jul 1947 - 1950            Yakov Vasilyevich Larin            (b. 1904 - d. 19..)
1950 - Jan 1961            Ivan Stepanovich Pankin            (b. 1909 - d. 19..)
Jan 1961 - Dec 1964        Nikolay Ivanovich Chmutov          
(b. 1907 - d. 1982)
                             (chairman of industrial executive committee Dec 1962 - Dec 1964)
Dec 1962 - Nov 1965        Leonid Sergeyevich Kulichenko      
(s.a.)
                             (chairman of the rural executive committee to Dec 1964)
Nov 1965 - 1972            Viktor Petrovich Borodin           (b. 1924)
1972 - 1984                Yuriy Ivanovich Lomakin            (b. 1928 - d. 2008)
1985 - Apr 1990            Al'bert Nikolayevich Orlov         (b. 1938)
 5 Apr 1990 - 19 Sep 1991  Ivan Petrovich Shabunin            (b. 1935 - d. 2006)

Head of the Administration
19 Sep 1991 -  6 Jan 1997  Ivan Petrovich Shabunin            (s.a.)



Vologda

23 Sep 1937                Vologda oblast (split from Severnaya [Northern] oblast).

First Secretaries of the Oblast Committee (to Apr 1938, Organizing Bureau) of
the Communist Party

Sep 1937 -  9 Nov 1937     Grigoriy Andreyevich Ryabov        (b. 1895 - d. 1938)
 9 Nov 1937 - 28 Apr 1942  Pavel Timofeyevich Komarov         (b. 1898 - d. 1983)
Apr 1942 -  8 Jan 1945     Boris Fyodorovich Nikolayev        (b. 1907 - d. 1973)

 8 Jan 1945 - 15 Aug 1952  Vasiliy Nikitich Derbinov          (b. 1905 - d. 1960)
15 Aug 1952 -  2 Nov 1955  Aleksey Vladimirovich Semin        (b. 1910 - d. 1972)
 2 Nov 1955 - 29 Nov 1960  Ivan Sergeyevich Latunov           (b. 1906 - d. 1970)
29 Nov 1960 - 26 Sep 1961  Vadim Sergeyevich Milov            (b. 1914 - d. 1991)
27 Sep 1961 - 20 Jul 1985  Anatoliy Semyonovich Drygin        (b. 1914 - d. 1990)
20 Jul 1985 - 11 Apr 1990  Valentin Aleksandrovich Kuptsov    (b. 1937)
27 Apr 1990 - Aug 1991     Vladimir Ivanovich Saranskikh      (b. 1941 - d. 2003)

Chairmen of the Executive Committee (to 10 Jan 1940, Organizing Committee) 
Oct 1937 - Nov 1937        Nikolay Nikolayevich Komandirov    (d. 1938)
Nov 1937 - Jun 1944        Aleksandr Dmitriyevich Abramov     (b. 1892 - d. 1968)
Jun 1944 -  6 Feb 1945     Vasiliy Nikitich Derbinov          (s.a.)
 6 Feb 1945 -  1 Apr 1948  Aleksandr Mikhaylovich Lobanov     (b. 1902 - d. 19..)
May 1948 - Mar 1953        Pavel Petrovich Korepanov          (b. 1905 - d. 19..)
11 Mar 1953 - 19 Dec 1953  Andrey Ivanovich Baranov           (b. 1906 - d. 1961)
Dec 1953 - Jun 1956        Aleksey Matveyevich Buyeverov      (b. 1901 - d. 1956)
22 Jun 1956 - 17 Feb 1962  Ivan Alekseyevich Volkov           (b. 1906 - d. 1975)
Feb 1962 - Sep 1965        Andrey Matveyevich Vorobyov        (b. 1918 - d. 1983)
Sep 1965 - Jun 1975        Leonid Andreyevich Vlasenko        (b. 1913 - d. 1983)
Jun 1975 - Dec 1984        Viktor Alekseyevich Gribanov       (b. 1922 - d. 2011)
Dec 1984 - Dec 1988        Aleksandr Grigoryevich Kornilov    (b. 1928 - d. 2002)
Dec 1988 - Dec 1990        Leonid Nikolayevich Vologdin       (b. 1936)
Dec 1990 - 
24 Oct 1991     Aleksey Alekseyevich Titov         (b. 1936)
Head of the Administration
24 Oct 1991 - 23 Mar 1996  Nikolay Mikhaylovich Podgornov     (b. 1949)



Voronezh

14 May 1928                Tsentral'no-Chernozyomnaya (Central Black Earth) oblast
13 Jun 1934                Voronezh oblast.
Jul 1942 - Jan 1943        German occupation.

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
May 1928 - Mar 1935        Iosif Mikhaylovich Vareykis        (b. 1894 - d. 1939)
                             (Juozas Vareikis)
                             (first secretary of the Organizing Bureau to Aug 1928)

Mar 1935 - Jul 1937        Yevgeniy Ivanovich Ryabinin        (b. 1892 - d. 1938) 
11 Jul 1937 - Nov 1937     Mikhail Yefimovich Mikhaylov       (b. 1903 - d. 1938)
                             (M.Y. Katsenelenbogen)(acting)
Nov 1937 - Dec 1941        Vladimir Dmitriyevich Nikitin      (b. 1907 - d. 1959)
                             (acting to 5 Jul 1938)
Dec 1941 - Jan 1949        Vladimir Iosifovich Tischenko      (b. 1905 - d. 1973)

Jan 1949 - Jan 1954        Konstantin Pavlovich Zhukov        (b. 1906 - d. 1988)
Jan 1954 - Oct 1955        Nikolay Grigoryevich Ignatov       (b. 1901 - d. 1966)
Oct 1955 - 26 Nov 1960     Aleksey Mikhaylovich Shkolnikov    (b. 1914 - d. 2003)
26 Nov 1960 - 23 Mar 1967  Stepan Dmitriyevich Khitrov        (b. 1910 - d. 1999)
                             (chairman of the rural party committee 18 Jan 1963 - 15 Dec 1964)
16 Jan 1963 - 15 Dec 1964  Roman Timofeyevich Kosoplyetkin    (b. 1909 - d. 1978)
                             (chairman of the industrial party committee) 
23 Mar 1967 -  8 Feb 1971  Nikolay Mikhaylovich Miroshnichenko(b. 1913 - d. 1993)
 8 Feb 1971 - 11 Jul 1975  Vitaliy Ivanovich Vorotnikov       (b. 1926 - d. 2012)
11 Jul 1975 - 10 Jan 1987  Vadim Nikolayevich Ignatov         (b. 1931 - d. 1998)
10 Jan 1987 -  7 Jun 1990  Gennadiy Sergeyevich Kabasin       (b. 1937 - d. 2016)
 7 Jun 1990 - Aug 1991     Ivan Mikhaylovich Shabanov         (b. 1939)

Chairmen of the Executive Committee
May 1928 - Jan 1930        Fyodor Pavlovich Gryadinskiy       (b. 1893 - d. 1938)
                             (chairman of the Organizing Committee to Aug 1928) 
Jan 1930 - Mar 1935        Yevgeniy Ivanovich Ryabinin        (s.a.) 
Mar 1935 - Jul 1937        Dmitriy Aleksandrovich Orlov       (b. 1894 - d. 1938)
Jul 1937 - Oct 1937        Dmitriy Alekseyevich Yermolayev    (b. 1897 - d. 1938)
                             (acting)
Oct 1937 - Nov 1937        Vyacheslav Nikolayevich Lobkov     (b. 1903 - d. 1971)
Nov 1937 - Jul 1938        Pyotr Aleksandrovich Vatolin       (b. 1899 - d. 1941)
Jul 1938 - Aug 1939        Klavdiy Petrovich Subbotin         (b. 1904 - d. 1980)
Aug 1939 - Jan 1948        Ivan Vasilyevich Vasilyev          (b. 1905 - d. 19..)
Feb 1948 - Jan 1950        Nikolay Ivanovich Pravotorov       (b. 1903 - d. 1976)
Jan 1950 - Nov 1950        Ivan Petrovich Kuznetsov           (b. 1900 - d. 1956)
Nov 1950 - Oct 1952        Vasiliy Alekseyevich Maslov        (b. 1911 - d. 1981)
Oct 1952 - Apr 1960        Vasiliy Nikiforovich Korneyev      (b. 1909 - d. 1971)
Apr 1960 - Dec 1960        Stepan Dmitriyevich Khitrov        (s.a.)
Dec 1960 - Dec 1964        Prokofiy Semyonovich Lukyanov      (b. 1923 - d. 2001)
                             (chairman of the industrial executive committee
from Dec 1962)
Dec 1962 - Dec 1967        Nikolay Mikhaylovich Miroshnichenko(s.a.)
                             (chairman of the rural executive committee
to Dec 1964)  
Dec 1967 - Dec 1978        Nikolay Aleksandrovich Yevsigneyev
(b. 1917 - d. 1988)
Dec 1978 - Sep 1989        Aleksey Makarovich Voropayev       (b. 1929 - d. 2013)
Sep 1989 - Aug 1990        Ivan Andriyanovich Ivlev           (b. 1940)
Aug 1990 - 16 Oct 1991     Viktor Kirillovich Kalashnikov     (b. 1940)
Head of the Administration
16 Oct 1991 - 18 Mar 1992  Viktor Kirillovich Kalashnikov     (s.a.)



Yaroslavl

11 Mar 1936                Yaroslavl oblast (split from Ivanovo oblast).

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
11 Mar 1936 -  7 Jun 1937  Anton Romanovich Vaynov            (b. 1898 - d. 1937)
                             (first secretary of the Organizing Bureau to Feb 1937) 
12 Jun 1937 -  5 Feb 1938  Nikolay Nikolayevich Zimin         (b. 1895 - d. 1938)
 5 Feb 1938 - 22 May 1938  Vasiliy Petrovich Perestoronin
     (b. 1905 - d. 1967)
                             (acting)
22 May 1938 - Jan 1939     Aleksey Ivanovich Shakhurin
       (b. 1904 - d. 1975)
                             (acting to 30 Jul 1938)  
Jan 1939 - 28 Dec 1941     Nikolay Semyonovich Patolichev     (b. 1908 - d. 1989)
28 Dec 1941 - 11 Jul 1942  Mikhail Yakovlevich Kanunnikov     (b. 1902 - d. 1984)
11 Jul 1942 - 26 Aug 1946  Aleksey Nikolayevich Larionov      (b. 1907 - d. 1960)
26 Aug 1946 - 25 Feb 1949  Iosif Mikhaylovich Turko           (b. 1908 - d. 1994)
25 Feb 1949 - Aug 1952     Georgiy Semyonovich Sitnikov       (b. 1905 - d. 1970)
Aug 1952 - Feb 1954        Vladimir Vasilyevich Lukyanov      (b. 1901 - d. 1958)
Feb 1954 - 27 Apr 1957     Pavel Nikitovich Alferov (Alfyorov)(b. 1906 - d. 1971)
27 Apr 1957 - 17 Jun 1961  Boris Agafonovich Barinov          (b. 1909 - d. 1971)
17 Jun 1961 - 23 Jun 1986  Fyodor Ivanovich Loshchenkov      
(b. 1915 - d. 2009)
                             (chairman of the industrial party committee Jan 1963 - Dec 1964)
Jan 1963 - Dec 1964        Vasiliy Fyodorovich Toropov        (b. 1918 - d. 2007)
                             (chairman of the rural party committee)
23 Jun 1986 - 27 Oct 1990  Igor Arkadyevich T
olstoukhov       (b. 1938)
27 Oct 1990 - Aug 1991     Sergey Aleksandrovich Kalinin      (b. 1951 - d. 1999)


Chairmen of the Executive Committee
17 Mar 1936 - Jun 1937     Grigoriy Grigoryevich Zarzhitskiy  (b. 1894 - d. 1937)
                             (chairman of the Organizing Committee to Nov 1936)
Jul 1937 - Oct 1937        Vasiliy Kuz'mich Fomin             (b. 1896 - d. 1938) 
Oct 1937 - 1938            Aleksandr Andreyevich Kondakov     (b. 1908 - d. 1954)
1938
                      Zibrov (acting)
Jun 1938 - Apr 1940        Dmitriy Alekseyevich Bol'shakov    (b. 1904 - d. 19..)
1940 - Feb 1943            Vladimir Antonovich Gogosov        (b. 1900 - d. 1970)
Feb 1943 - Dec 1945        Nikolay Afanasyevich Gavriilov     (b. 1906 - d. 19..)
1945 - 1947                Nikolay Ivanovich Pravotorov       (b. 1903 - d. 1976)
1947 - Oct 1949            Mikhail Petrovich Smirnov

Oct 1949 - Oct 1950        Nikolay Semyonovich Pashkin        (b. 1910 - d. 2002)
Oct 1950 - Oct 1951        Vasiliy Mikhaylovich Vinogrado
v    (b. 1905 - d. 19..)
1951 - 1954                Mikhail Leonidovich Orlov          (b. 1909 - d. 1982)
Feb 1954 - Apr 1957        Vsevolod Filippovich Nechiporenko  (b. 1913 - d. 19..)
Dec 1957 - Jul 1961        Anatoliy Semyonovich Borisenko     (b. 1910 - d. 1990)

1961 - Dec 1964            Leonid Ivanovich Zaytsev           (b. 1918 - d. 19..)
                             (chairman of the rural executive committee Dec 1962 - Dec 1964)
Dec 1962 - Dec 1964        Ivan Yefimovich Klimenko           (b. 1921 - d. 2006)
                             (chairman of the industrial executive committee)
Dec 1964 - 1979            Vasiliy Fyodorovich Toropov        (s.a.)
Nov 1979 - 15 Mar 1985     Vladimir Ivanovich Popov           (b. 1931 - d. 2016)
1985 - 18 Mar 1990         Vladimir Fyodorovich Gorulev       (b. 1930 - d. 2010)
1990 - 1991                Vladimir Andreyevich Kovalyov      (b. 1934)  
Head of the Administration
 3 Dec 1991 - 17 Dec 1995  Anatoliy Ivanovich Lisitsyn        (b. 1947)
                             (acting to 10 Sep 1992)


Yuzhnyy-Sakhalin (Southern Sakhalin): see under Sakhalin



Zeya

22 Jul 1934 - 26 Sep 1937  Zeya oblast (within Far Eastern kray).
26 Sep 1937                Divided between Chita and Amur oblasti.

First Secretaries of the Oblast Committee (to Jun 1935, Organizing Bureau) of
the Communist Party
  
Sep 1934 - Mar 1937        Pavel Yakovlevich Cheppel'          (b. 1894 - d. 19..)
Apr 1937 - Jul 1937        Emmanuil Ilyich Chudnovskiy         (b. 1903 - d. 1937)
Jul 1937 - Oct 1937        Vasiliy Semyonovich Pyzhikov        (b. 1893 - d. 1969)

Chairmen of the Executive Committee (to Dec 1934, Organizing Committee)
22 Jul 1934 - 1937         Dmitriy Semyonovich Buzin           (b. 1887 - d. 1938)
Apr 1937 - Jun 1937        Andrey Yanovich Mutsenek            (b. 1893 - d. 1982)
                             (Andrejs Mucenieks)
Jun 1937 - Sep 1937        Vasiliy Pavlovich Kulikov           (b. 1892 - d. 1941)



Cities of Republican Subordination

Chelyabinsk

21 Aug 1943 -  3 Jun 1958  Chelyabinsk city economically (but not administratively)
                             separated from Chelyabinsk oblast as a "city of republican
                             subordination."

First Secretaries of the City Committee of the Communist Party
1943 - 1950                the first secretaries of Chelyabinsk oblast committee
1950 - 1951                Nikolay Vasilyevich Laptev          (b. 1909 - d. 1976)
1951 - 1952                Dmitriy Vasilyevich Bragin          (b. 1912 - d. 19..)
1952 - 1954                Aleksey Nikolayevich Bespalov       (b. 1907 - d. 1992)
1954 - 1956                Boris Vasilyevich Russak            (b. 1912 - d. 1973)
1956 - 1961                Konstantin Nikitovich Voronin       (b. 1909 - d. 1988)

Chairmen of the Executive Committee of the City Council
1942 - 1944                Vasiliy Dmitriyevich Pavlov         (b. 1910 - d. 19..)
1944 - 1946                Pavel Stepanovich Belyayev          (b. 1904 - d. 1970)
1946 - 1948                Ivan Yakovlevich Timoshin           (b. 1910 - d. 19..)
1948 - 1952                Aleksey Nikolayevich Bespalov       (s.a.)
1952 - 1958                Georgiy Nikolayevich Konopasov      (b. 1906 - d. 19..)


Gorkiy

21 Aug 1943 -  3 Jun 1958  Gorkiy city economically (but not administratively)
                             separated from Gorkiy oblast as a "city of republican
                             subordination."

First Secretaries of the City Committee of the Communist Party
1943 - 1950                the first secretaries of Gorkiy oblast committee
1950 - 1953                Mikhail Petrovich Tuzov             (b. 1906 - d. 1997)
1953 - 1955                ....
1955 - 1956                Nikolay Nikolayevich Smelyakov      (b. 1911 - d. 1995)
1956 - 1958                ....

Chairmen of the Executive Committee of the City Council
1943 - 1950                Aleksandr Mikhaylovich Shul'pin     (b. 1897 - d. 19..)
1950                       Nikolay Fyodorovich Kochetkov       (b. 1905 - d. 1980)
1950 - 1967                Aleksey Dmitriyevich Proskurin      (b. 1902 - d. 1990)


Krasnoyarsk

31 Aug 1951 -  3 Jun 1958  Krasnoyarsk city economically (but not administratively)
                             separated from Krasnoyarsk kray as a "city of republican
                             subordination".

First Secretaries of the City Committee of the Communist Party
1950 - 1954                Aleksandr Akimovich Kokarev         (b. 1909 - d. 1991)
1954 - 1958                ....

Chairmen of the Executive Committee of the City Council
1950 - 1955                Matvey Alekseyevich Cheremushkin    (b. 1903 - d. 19..)
1955 - 1960                Ilya Ivanovich Mekhannikov          (b. 1910 - d. 1960)


Kuybyshev

21 Aug 1943 -  3 Jun 1958  Kuybyshev city economically (but not administratively)
                             separated from Kuybyshev oblast as a "city of republican
                             subordination".

First Secretaries of the City Committee of the Communist Party
1943 - 1950                the first secretaries of
Kuybyshev oblast committee
1950 - 1952                Vyacheslav Nikolayevich Yevseyev
1952 - 1955                ....
1955 - 1959                Nikolay Vasilyevich Bannikov        (b. 1914 - d. 2004)

Chairmen of the Executive Committee of the City Council
1943 - 1944                A.G. Konovalov
1944 - 1946                K.P. Vasilyev
1946 - 1951                Pyotr Vasilyevich Surin             (b. 1906 -  d. 1983)
1951 - 1959                Vladimir Ivanovich Smirnov          (b. 1908 - d. 1983)



Leningrad 

16 May 1703                Saint Petersburg
1713 - 1728                Saint Petersburg the capital of Russia.
1732 - 12 Mar 1918         Saint Petersburg the capital of Russia.
 1 Sep 1914                Renamed Petrograd.

26 Jan 1924                Renamed Leningrad.
13 Dec 1931                Leningrad city economically (but not administratively) separated
                             from Leningrad oblast, as a "city of republican subordination"
                             (given constitutional sanction 12 Apr 1978).
 8 Sep 1941 - 27 Jan 1944  German siege of Leningrad.
 6 Sep 1991               
Renamed Saint Petersburg. 

First Secretaries of the City Committee of the Communist Party
 8 Jan 1926 -  1 Dec 1934  Sergey Mironovich Kirov            (b. 1886 - d. 1934)

15 Dec 1934 - 17 Jan 1945  Andrey Aleksandrovich Zhdanov      (b. 1896 - d. 1948)
17 Jan 1945 -  8 Mar 1946  Aleksey Aleksandrovich Kuznetsov   (b. 1905 - d. 1950)
 9 Mar 1946 - 15 Feb 1949  Pyotr Sergeyevich Popkov           (b. 1903 - d. 1950)
22 Feb 1949 - 19 Jan 1950  Vasiliy Mikhaylovich Andrianov     (b. 1902 - d. 1978)
19 Jan 1950 -  8 Jul 1952  Frol Romanovich Kozlov             (b. 1908 - d. 1965)

 8 Jul 1952 -  1 Apr 1953  Aleksey Ivanovich Alekseyev        (b. 1911 - d. 1962)
 1 Apr 1953 - 25 Nov 1953  Nikolay Grigoryevich Ignatov       (b. 1901 - d. 1966)
25 Nov 1953 - 27 Jul 1956  Ivan Konstantinovich Zamchevskiy   (b. 1909 - d. 1979)
27 Jul 1956 - 24 Dec 1957  Ivan Vasilyevich Spiridonov        (b. 1905 - d. 1991)
24 Dec 1957 -  8 Jan 1960  Nikolay Nikolayevich Rodionov      (b. 1915 - d. 1999)
 9 Jan 1960 - 12 Feb 1971  Georgiy Ivanovich Popov            (b. 1912 - d. 1984)
13 Feb 1971 - 19 Apr 1978  Boris Ivanovich Aristov            (b. 1925 - d. 2018)
19 Apr 1978 - 12 Mar 1984  Yuriy Filippovich Solov'yov        (b. 1925 - d. 2011)
12 Mar 1984 - 17 Jan 1986  Anatoliy Panteleyevich Dumachev    (b. 1932 - d. 2004)
17 Jan 1986 - 21 Nov 1989  Anatoliy Nikolayevich Gerasimov    (b. 1931)
21 Nov 1989 - 25 Apr 1990  Boris Veniaminovich Gidaspov       (b. 1933 - d. 2007)

Chairmen of the Executive Committee of the City Council
 7 Jan 1930 - 14 Feb 1937  Ivan Fyodorovich Kodatskiy         (b. 1893 - d. 1937)

14 Feb 1937 - 27 Sep 1937  Vasiliy Ivanovich Shestakov        (b. 1891 - d. 1956)
27 Sep 1937 -  7 Oct 1938  Aleksey Nikolayevich Petrovskiy    (b. 1889 - d. 1939)
 7 Oct 1938 -  2 Feb 1939  Aleksey Nikolayevich Kosygin       (b. 1904 - d. 1980)
 2 Feb 1939 -  4 Jul 1946  Pyotr Sergeyevich Popkov           (s.a.)
 4 Jul 1946 - 23 Jun 1949  Pyotr Georgiyevich Lazutin         (b. 1905 - d. 1950)
23 Jun 1949 - 18 Jul 1950  Andrey Aleksandrovich Kuznetsov    (b. 1903 - d. 1967)
18 Jul 1950 - 15 Jun 1954
  Pyotr Fyodorovich Ladanov          (b. 1904 - d. 1989)
15 Jun 1954 - 17 Jun 1962  Nikolay Ivanovich Smirnov          (b. 1906 - d. 1962)
 2 Jul 1962 -  6 Aug 1966  Vasiliy Yakovlevich Isayev         (b. 1917 - d. 2008)
 6 Aug 1966 - 29 Dec 1972  Aleksandr Aleksandrovich Sizov     (b. 1913 - d. 1972)
 8 Jan 1973 -  7 Jun 1976  Vasiliy Ivanovich Kazakov          (b. 1927 - d. 2008)
 7 Jun 1976 - 21 Jun 1983  Lev Nikolayevich Zaykov            (b. 1923 - d. 2002)
21 Jun 1983 - 12 Jun 1990  Vladimir Yakovlevich Khodyrev      (b. 1930)
18 Jun 1990 - 12 Jun 1991  Aleksandr Aleksandrovich           (b. 1939)            Non-party
                             Shchelkanov
Mayor
12 Jun 1991 -  5 Jun 1996  Anatoliy Aleksandrovich Sobchak    (b. 1937 - d. 2000)  Non-party


Molotov (Perm)

21 Aug 1943 -  3 Jun 1958  Molotov (from 2 Oct 1957, Perm) city economically (but not
                             administratively) separated from Molotov oblast as a a
                             "city of republican subordination."
 2 Oct 1957                Renamed Perm.

First Secretaries of the City Committee of the Communist Party
1943 - 1950                the first secretaries of Molotov oblast committee
1950 - 1953                Aleksandr Mikheyevich Bobrov       (b. 1907 - d. 19..)
1953 - 1954                Ivan Pavlovich Yastrebov           (b. 1911 - d. 2002)
1954 - 1960                Boris Vsevolovovich Konoplev       (b. 1919 - d. 2008)

Chairmen of the Executive Committee of the City Council
 2 Apr 1943 - 10 Mar 1944  Boris Dmitriyevich Kushnevskiy     (b. 1910 - d. 19..)
Mar 1944 - Nov 1945        Aleksandr Kuz'mich Sharts          (b. 1906 - d. 1986)
Nov 1945 - Nov 1946        Ilya Petrovich Akhlyustin          (b. 1907 - d. 1981)
Nov 1946 - Feb 1950        Vasiliy Pavlovich Mikhaylin        (b. 1900 - d. 1967)
Mar 1950 - Mar 1956        Nikolay Nikolayevich Zaytsev       (b. 1909 - d. 1980)
Apr 1956 - Mar 1961        Aleksey Sergeyevich Popov          (b. 1910 - d. 1980)



Moscow

1331 - 1713                Moscow the capital of Russia.
1728 - 1732
                Moscow the capital of Russia.
12 Mar 1918                Moscow the capital of Russia.

25 Feb 1931                Moscow city economically (but not administratively) separated from
                             Moscow oblast, as a "city of republican subordination" (given
                             constitutional sanction 12 Apr 1978).

First Secretaries of the City Committee of the Communist Party
12 Jul 1930 - Jan 1934     Lazar Moiseyevich Kaganovich       (b. 1893 - d. 1991)

Jan 1934 - 27 Jan 1938     Nikita Sergeyevich Khrushchev      (b. 1894 - d. 1971)
11 Feb 1938 - 19 Sep 1938  Aleksandr Ivanovich Ugarov         (b. 1900 - d. 1939)
 2 Dec 1938 - 10 May 1945  Aleksandr Sergeyevich Scherbakov   (b. 1901 - d. 1945)
10 Mar 1945 - 25 Jan 1950  Georgiy Mikhaylovich Popov         (b. 1906 - d. 1968)
25 Jan 1950 - Jul 1952     Ivan Ivanovich Rumyantsev          (b. 1913 - d. 1992)
Aug 1952 - 29 Mar 1954     Ivan Vasilyevich Kapitonov         (b. 1915 - d. 2002)
29 Mar 1954 - 26 Dec 1957  Yekaterina Alekseyevna Furtseva (f)(b. 1910 - d. 1974)
26 Dec 1957 -  6 Jul 1960  Vladimir Ivanovich Ustinov         (b. 1907 - d. 1971)
 6 Jul 1960 - 26 Nov 1962  Pyotr Nilovich Demichev            (b. 1918 - d. 2010)
26 Nov 1962 - 27 Jun 1967  Nikolay Grigoryevich Yegorychev    (b. 1920 - d. 2005)
27 Jun 1967 - 24 Dec 1985  Viktor Vasilyevich Grishin         (b. 1914 - d. 1992)
24 Dec 1985 - 11 Nov 1987  Boris Nikolayevich Yeltsin         (b. 1931 - d. 2007)
11 Nov 1987 - 21 Nov 1989  Lev Nikolayevich Zaykov            (b. 1923 - d. 2002)
21 Nov 1989 - 29 Aug 1991  Yuriy Anatolyevich Prokofyev       (b. 1939)

Chairmen of the Executive Committee of the City Council
16 Jan 1926 - 28 Feb 1931  Konstantin Vasilyevich Ukhanov     (b. 1891 - d. 1937)
28 Feb 1931 - 11 Aug 1937  Nikolay Aleksandrovich Bulganin    (b. 1895 - d. 1975)
11 Aug 1937 -  3 Nov 1938  Ivan Ivanovich Sidorov             (b. 1897 - d. 1984)
 3 Nov 1938 - 14 Apr 1939  Aleksandr Illarionovich Yefremov   (b. 1904 - d. 1951)
14 Apr 1939 -  7 Dec 1944  Vasiliy Prokhorovich Pronin        (b. 1905 - d. 1993)
 7 Dec 1944 - 18 Jan 1950  Georgiy Mikhaylovich Popov         (s.a.)
18 Jan 1950 -  2 Feb 1956  Mikhail Alekseyevich Yasnov        (b. 1906 - d. 1991)
 2 Feb 1956 -  2 Sep 1961  Nikolay Ivanovich Bobrovnikov      (b. 1909 - d. 1991)
 2 Sep 1961 -  6 Mar 1963  Nikolay Aleksandrovich Digay       (b. 1908 - d. 1963)
12 Mar 1963 -  3 Jan 1986  Vladimir Fyodorovich Promyslov     (b. 1908 - d. 1993)
 3 Jan 1986 - 14 Apr 1990  Valeriy Timofeyevich Saykin        (b. 1937)
21 Apr 1990 - 12 Jun 1991  Gavriil Kharitonovich Popov        (b. 1936)            DR
Mayor
12 Jun 1991 -  6 Jun 1992  Gavriil Kharitonovich Popov        (s.a.)               DR


Novosibirsk

21 Aug 1943 -  3 Jun 1958  Novosibirsk city economically (but not administratively)
                             separated from Novosibirsk oblast as a "city of republican
                             subordination."

First Secretaries of the City Committee of the Communist Party
1943 - 1950                the first secretaries of Novosibirsk oblast committee
1950 - 1954                Mikhail Arsenyevich Zhivodernikov  (b. 1908 - d. 19..)
1954 - 1955                ....
1955 - 1959                Fyodor Ivanovich Loshchenkov       (b. 1915 - d. 2009)

Chairmen of the Executive Committee of the City Council
1943 - 1946                Vladimir Nikolayevich Khaynovskiy  (b. 1901 - d. 19..)
1946                       Aleksey Andreyevich Zhidkov        (b. 1908 - d. 1969)
1946 - 1951                Vladimir Ivanovich Blagirev        (b. 1904 - d. 1968)
1951                       Ivan Grigoryevich Shkarban         (b. 1912 - d. 1973)
1951 - 1954                Ivan Mikhaylovich Afanasyev        (b. 1907 - d. 19..)
1954 - 1961                Viktor Ionovich Shevnin            (b. 1917 - d. 19..
)


Omsk

20 Mar 1947 -  3 Jun 1958  Omsk city economically (but not administratively)
                             separated from Omsk oblast as a "city of republican
                             subordination."

First Secretaries of the City Committee of the Communist Party
1947 - c.1950              the first secretaries of Omsk oblast committee
c.1950 - 1953              ....
1953 - 1960                Aleksey Alekseyevich Rodionov      (b. 1922 - d. 2013)

Chairmen of the Executive Committee of the City Council
1947 - 1949                Vasiliy Petrovich Ryabov           (b. 1908 - d. 1989)
1949 - 1958                Nikolay Aleksandrovich             (b. 1909 - d. 1967)
                            
Rozhdestvenskiy


Rostov-na-Donu

20 Nov 1941 -  2 Dec 1941  German occupation of Rostov-na-Donu.
24 Jul 1942 - 14 Feb 1943  German occupation of Rostov-na-Donu.
13 Nov 1945 -  3 Jun 1958  Rostov-na-Donu city economically (but not administratively)
                             separated from Rostov oblast as a "city of republican
                             subordination."

First Secretaries of the City Committee of the Communist Party
1945 - 1952                the first secretaries of Rostov oblast committee
1952 - 1958                Vasiliy Vasilyevich Lobanov        (b. 1907 - d. 1993)

Chairmen of the Executive Committee of the City Council
1945 - 1952                Konstantin Grigoryevich Garkushenko
1952 - 1953                Nikolay Andreyevich Sherdakov
1953 - 1958                Vasiliy Dmitriyevich Sulimenko


Saratov

21 Aug 1943 -  3 Jun 1958  Saratov city economically (but not administratively)
                             separated from Saratov oblast as a "city of republican
                             subordination."

First Secretaries of the City Committee of the Communist Party
1943 - c.1950              the first secretaries of Saratov oblast committee
c.1950 - 1952              ....
1952 - 1962                Ivan Sychev

Chairmen of the Executive Committee of the City Council
Apr 1943 - Jan 1948        Mikhail Aleksandrovich Shishkin    (b. 1897 - d. 19..)
Jan 1948 - 1953            Nikolay Aleksandrovich Stoyakov    (b. 1906 - d. 19..)
 5 Mar 1953 - 1957         Konstantin Fyodorovich Bobylev     (b. 1907 - d. 19..)
1957 - 1958                ....


Sevastopol' (1948-1954): see under Ukraine Administrative Divisions


Sochi

27 Aug 1948 -  3 Jun 1958  Sochi city economically (but not administratively)
                             separated from Krasnodar kray as a "city of republican
                             subordination."

First Secretaries of the City Committee of the Communist Party
1948 - 1949                ....
1949 - 1954                Mikhail Ivanovich Gladkov          (b. 1907 - d. 19..)
1954 - 1958                ....

Chairmen of the Executive Committee of the City Council
c.1947                     Bezrukov
c.1956                     Dmitriy Savelyevich Vasilyev
195. - 1958                A.N. Bykov


Stalingrad

10 Apr 1925                Tsaritsyn renamed Stalingrad.
23 Aug 1942 -  2 Feb 1943  German occupation of parts of the city.
13 Nov 1945 -  3 Jun 1958  Stalingrad city economically (but not administratively)
                             separated from Stalingrad oblast as a "city of republican
                             subordination."

10 Nov 1961                Renamed Volgograd.

First Secretaries of the City Committee of the Communist Party
1945 - 1951                the first secretaries of Stalingrad oblast committee
Jan 1951 - Mar 1957        Konstantin Sergeyevich Nekrasov    (b. 1907 - d. 19..)
1957 - Jan 1961            Leonid Sergeyevich Kulichenko      (b. 1913 - d. 1990)

Chairmen of the Executive Committee of the City Council
1939 - 1948                Dmitriy Vasilyevich Pigalev        (b. 1904 - d. 19..)
1948 - 1951                Vasiliy Ivanovich Rodionov         (b. 1906 - d. 19..)
1951 - 1956                Sergey Ivanovich Shapurov          (b. 1916 - d. 1987)
1956 - 1962                Aleksandr Vasilyevich Dynkin


Sverdlovsk

21 Aug 1943 -  3 Jun 1958  Sverdlovsk city economically (but not administratively)
                             separated from Sverdlovsk oblast as a "city of republican
                             subordination."

First Secretaries of the City Committee of the Communist Party
1943 - 1950                the first secretaries of Sverdlovsk oblast committee
1950 - 1955                Mikhail Ivanovich Kuzin            (b. 1907 - d. 1980)
1955 - 1958                Georgiy Alekseyevich Kozlov        (b. 1909 - d. 1976)

Chairmen of the Executive Committee of the City Council
Jan 1940 - May 1947        Vladimir Porfiryevich Golovin      (b. 1909 - d. 19..)
1947 - 1948                Vasiliy Ivanovich Zhikharev
1948 - 1955                Viktor Fyodorovich Zemlyanichenko  (b. 1906 - d. 1958)
1955 - 1965                Ivan Ivanovich Muravyev            (b. 1905 - d. 19..)



Autonomous oblasti

Adygey (Adyghe) 

27 Jul 1922                Cherkess (Adyghe) Autonomous Oblast (Cherkesskaya [Adygeyskaya]
                             avtonomnaya oblast'), within Russian
S.F.S.R.
24 Aug 1922                Adyghe (Cherkess) Autonomous Oblast (Adygeyskaya [Cherkesskaya]
                            
avtonomnaya oblast'), within Russian
S.F.S.R.
16 Oct 1924 - 10 Jan 1934  Within the North Caucasus (Severo-Kavkazskiy) Kray.
 3 Aug 1928                Adygey Autonomous Oblast (Adygeyskaya avtonomnaya oblast'/Adygė
                             avtonomnė oblast').

10 Jan 1934 - 15 Dec 1990  Within Azovo-Chernomorskiy (Azov-Black Sea)(from 13 Sep 1937,
                             Krasnodar) Kray.
Aug 1942 - Jan 1943        German occupation.
 3 Oct 1990                Declaration of state sovereignty, Adygey Soviet Socialist Republic
                             (Adygeyskaya Sovetskaya Sotsialisticheskaya Respublika)
                             declared (not effected).
 3 Jul 1991                Soviet Socialist Republic of Adygeya (Sovetskaya Sotsialisticheskaya
                             Respublika Adygeya)(republic provided by the Russian constitution,
                             formally effective from 16 May 1992).

23 Mar 1992                Republic of Adygeya (Adygė Respublik/Respublika Adygeya).

Executive Secretaries of the Oblast Committee (to Dec 1925, Organizing Bureau)
of the Communist Party

23 Sep 1922 -  7 Jun 1923  Kazimir Yanovich Golodovich        (b. 1893 - d. 1938)
 7 Jun 1923 - 12 Dec 1926  Leonid Petrovich Gazov             (b. 1898 - d. 1987)
12 Dec 1926 - Jul 1929     Iosif Moiseyevich Chernoglaz       (b. 1894 - d. 1930)
Jul 1929 - Aug 1931        Aron Abramovich Tsekher            (b. 1893 - d. 1938)
 2 Aug 1931 - 17 Jun 1932  Gavriil Georgiyevich Kirillov      (b. 1901 - d. 19..)
First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
17 Jun 1932 -  5 Oct 1935  Shakhan-Girey Umarovich Khakurate  (b. 1883 - d. 1935)
23 Oct 1935 -  7 Nov 1937  Andrey Vasilyevich Movchan         (b. 1897 - d. 1938)
 7 Nov 1937 -  2 Jun 1938  Dmitriy Gavriilovich Yelin (acting)(b. 1907 - d. af.1953)

 2 Jun 1938 -  2 Feb 1940  Fyodor Grigoryevich Chekalovskiy   (b. 1898 - d. 1962)
 2 Feb 1940 -  7 May 1941  Mikhail Markovich Kruglikov        (b. 1903 - d. 19..)
 7 May 1941 - 28 Mar 1943  Anton Petrovich Yermakov           (b. 1896 - d. 1965)
                             (in underground Aug 1942 - Jan 1943)
28 Mar 1943 - 20 Feb 1945  Leonid Mikhaylovich Krivenko       (b. 1907 - d. 1969)
20 Feb 1945 - 16 Mar 1949  Mikhail Prokofyevich Davidov       (b. 1901 - d. 1967)
16 Mar 1949 -  8 Feb 1954  Khalid B
atkeriyevich Kade          (b. 1909 - d. 1958)
 8 Feb 1954 - 25 Mar 1960  Ibragim Saidovich Chundokov        (b. 1906 - d. 19..)
25 Mar 1960 - 19 Dec 1983  Nukh Aslancheriyevich Berzegov     (b. 1925 - d. 2002)
19 Dec 1983 -  1 Jan 1989  Malich Salikhovich Khut            (b. 1932 - d. 1989)
18 Jan 1989 - Aug 1991     Aslan Aliyevich Dzharimov          (b. 1939)
 

Chairmen of the Executive Committee (to 7 Dec 1922, Revolutionary Committee)
10 Aug 1922 - Jun 1932     Shakhan-Girey Umarovich Khakurate  (s.a.)
20 Jun 1932 - 10 Nov 1934  Kunchuk Khasanovich Berzegov       (b. 1894 - d. 19..)
10 Nov 1934 - Jul 1937     Zul' Yusufovich Barakayev          (b. 1907 - d. 1938)
c.1937/38                  Makhmud Lyuyevich Mezuzhok ? (acting)
Sep 1938 - Jan 1940        Khalid B
atkeriyevich Kade          (s.a.)
                             (1st time)            
Jan 1940 - May 1943        Aslancheriy K
hadzhumarovich        (b. 1908 - d. 1982)
                             Chamokov (1st time)
                            (in underground Aug 1942 - Jan 1943)
May 1943 - Aug 1945        Pash Tsykovich Dzhaste             (b. 1913 - d. 1986)
Aug 1945 - Aug 1948        Aslancheriy K
hadzhumarovich        (s.a.)
                             Chamokov (2nd time)
Aug 1948 - Mar 1949        Khalid B
atkeriyevich Kade          (s.a.)
                             (2nd time)
Apr 1949 - Sep 1952        Nukh Tsugovich Teuchezh            (b. 1904 - d. 1963)

Sep 1952 - Apr 1954        Ibragim Saidovich Chundokov        (s.a.)

Apr 1954 - Nov 1968        Sagid Tagirovich Nepshekuyev       (b. 1913 - d. 1997)

Nov 1968 - Jan 1980        Malich Salikhovich Khut            (s.a.)
Mar 1980 -  5 Jan 1992     Mugdin Salikhovich Tlekhas         (b. 1941)


Buryat-Mongolian A.O. (of Far East)(1921-1923): see under Russian S.F.S.R. Autonomous Republics



Gorno-Altay 

 1 Jun 1922                Oyrot (Oirot) autonomous oblast (Oyrotskaya avtonomnaya oblast'/
                             Oyrot avtonom oblast'
)
.
25 May 1925 - 30 Jul 1930  Within Siberian kray.
30 Jul 1930 - 28 Sep 1937  Within
Zapadno-Sibirskiy (West Siberian) kray.
28 Sep 1937 - 15 Dec 1990  Within Altay
kray.
 7 Jan 1948                Gorno-Altay (Mountainous-Altay) autonomous oblast (Gorno-Altaiskaya
                             avtonomnaya oblast'/Tuulu Altay avtonom oblast').
25 Oct 1990                Declaration of state sovereignty, Gorno-Altay Autonomous Soviet
                             Socialist Republic (Gorno-Altaiskaya Avtonomnaya Sovetskaya
                            
Sotsialisticheskaya Respublika) declared (not effected).
 3 Jul 1991                Gorno-Altayian (Mountainous-Altayian) Soviet Socialist Republic

                             (Gorno-Altaiskaya Sovetskaya Sotsialisticheskaya Respublika)
                             (republic provided by the Russian constitution, formally
                             effective from 16 May 1992).
 5 Feb 1992                Republic of Gornyy-Altay (Mountainous-Altay)(Respublika Gornyy-Altay/
                             Tuulu Altay Respublika).

Executive Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Aug 1922 - Sep 1924        Pyotr Yakovlevich Gordienko        (b. 1891 - d. 1938)
                             (1st time)

Sep 1924 - Sep 1928        Leonid Andreyevich Paparde         (b. 1893 - d. 1938)
                             (Kārlis Miške)
Sep 1928 - 17 Mar 1930     Anisim Parfenovich Nelyubin        (b. 1897 - d. 19..)
17 Mar 1930 - Jun 1930     F.V. Istomin                       (b. 1899 - d. 19..)
Jun 1930 - Nov 1932        Pyotr Yakovlevich Gordienko        (s.a.)
                             (2nd time)
First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Dec 1932 - 22 Jun 1936     Pavel Semyonovich Khabarov         (b. 1904 - d. 1937)

22 Jun 1936 - 28 Mar 1937  Mark Borisovich Novakovskiy        (b. 1894 - d. 1978)
28 Mar 1937 - 12 Feb 1938  Samuil Naumovich Yufit             (b. 1902 - d. 19..)
12 Feb 1938 - 19 Nov 1943  Fyodor Semyonovich Antonov         (b. 1899 - d. 19..)
19 Nov 1943 - 29 Nov 1946  Ivan Petrovich Pechenov            (b. 1899 - d. 19..)
29 Nov 1946 - 29 Feb 1948  Aleksandr Ignatyevich Sapego
29 Feb 1948 -  2 Oct 1949  Chet Kydrashevich Kydrashev        (b. 1914 - d. 1997)
 2 Oct 1949 -  9 Mar 1950  Ivan Yakovlevich Kolomin           (b. 1912 - d. 1950)

Mar 1950 - Mar 1955        Nikolay Ivanovich Soroka           (b. 1909 - d. 19..)
Mar 1955 - Jan 1960        Nikolay Mikhaylovich Kiselyov      (b. 1922 - d. 1976)
Jan 1960 -  5 May 1964     Roman Aleksandrovich Dorohov       (b. 1915 - d. 1964)
May 1964 - Oct 1978        Nikolay Semenovich Lazebny         (b. 1919 - d. 1991)
Oct 1978 - 21 May 1988     Yuriy Stepanovich Znamenskiy       (b. 1929 - d. 2006)
21 May 1988 -  6 Oct 1988  Dmitriy Yegorovich Nartov          (b. 1939 - d. 1988)
 5 Nov 1988 -  9 Mar 1990  Vladimir Vasilyevich Gusev         (b. 1938)

28 Apr 1990 - 23 Aug 1991  Valeriy Ivanovich Chaptynov        (b. 1945 - d. 1997) 

Chairman of the Revolutionary Committee 
Aug 1922 -  1 May 1923     Nikita Fedorovich Medzhit-Ivanov   (b. 1882 - d. 1937)
Chairmen of the Executive Committee
May 1923 - Sep 1924        Nikita Fedorovich Medzhit-Ivanov   (s.a.)
1924 - 1931                Ivan Savelyevich Alagyzov          (b. 1888 - d. 1937)
1931 - Dec 1932            Pavel Semyonovich Khabarov         (s.a.)
Dec 1932 - 1935            Sergey Sergeyevich Safronov        (b. 1899 - d. 1937)
1935 - Dec 1936            Ivan Vasilyevich Pyankov           (b. 1901 - d. 1953)
Dec 1936 - 1937            Andrey Aleksandrovich Syrkashev    (b. 1899 - d. 1938)
                             (acting)
Oct 1937 - Oct 1944        Chemok Makeyevich Kandarakov       (b. 1905 - d. 1991)

Oct 1944 - Feb 1948        Chet Kydrashevich Kydrashev        (s.a.)
                             (1st time)

Feb 1948 - 1959            Ivan Ivanovich Tukhtubayev         (b. 1908 - d. 1957)

Dec 1959 - Jun 1971        Chet Kydrashevich Kydrashev        (s.a.) 
                             (2nd time)

Jun 1971 - Nov 1988        Mikhail Vasilyevich Karamayev
     (b. 1929 - d. 1996)
Nov 1988 - 27 Mar 1990     Valeriy Ivanovich Chaptynov        (s.a.)
27 Mar 1990 -  5 Feb 1992  Vladimir Ivanovich Petrov          (b. 1942)



Ingush

20 Jan 1921                Nazran (Ingush) Okrug (Nazranovskiy [Ingushskiy] okrug)
                             (retrospectively referred to as a "National Okrug"), part of
                            
the Mountain A.S.S.R.
 7 Jul 1924                Ingush Autonomous Oblast (Ingushskaya Avtonomnaya oblast'/Ghalghay
                            
avtonome oblast'), within the Russian
S.F.S.R.
26 Feb 1925 - 15 Jan 1934  Within the North Caucasus (Severo-Kavkazskiy) Kray.
15 Jan 1934 -  5 Dec 1936  Part of the
Checheno-Ingush Autonomous Oblast.
 5 Dec 1936 -  7 Mar 1944  Part of Checheno-Ingush Autonomous Soviet Socialist Republic.
 7 Mar 1944                Checheno-Ingush A.S.S.R. abolished. The Ingush area divided between
                             Grozny oblast and North Ossetian A.S.S.R.
 5 Jan 1957                Part of re-established Checheno-Ingush A.S.S.R. (effected 11 Feb 1957).
 1 Oct 1991                Ingush Republic (Ghalghai Respublika/Ingushskaya Respublika),
                             autonomous within Russian S.F.S.R.,
declared (not effected;
                             remained part of the pro-Russian Checheno-Ingush republic). 
 4 Jun 1992                Supreme Council of Russia adopted Law No. 2927-1 "On the formation of
                             the Ingush Republic within the Russian Federation", which is
                             approved by the Congress of People's Deputies of Russia 10 Dec 1992
                             (effective 9 Jan 1993: Republic of Ingushetia [Ghalghay
                             Respublika – Ghalghay/
Respublika Ingushetiya]).

Executive Secretary of the Organizing Bureau of the Central Committee of the
Russian Communist Party (Bolsheviks) for the Ingush Autonomous Oblast
Aug 1924 - Nov 1924        Idris Beysultanovich Zyazikov      (b. 1896 - d. 1938)
Executive Secretaries of the Regional Committee of the All-Union Communist
Party
(Bolsheviks) for the Ingush Autonomous Oblast
Nov 1924 -  3 Sep 1929     I
dris Beysultanovich Zyazikov      (s.a.)
 3 Sep 1929 -  3 Feb 1930  Iosif Moiseyevich Chernoglaz       (b. 1894 - d. 1930)
Feb 1930 - Aug 1930        Andrey Grigoryevich Yevseyev       (b. 1899 - d. 1934)

Aug 1930 -  7 Aug 1931     Gavriil Georgiyevich Kirillov      (b. 1901 - d. 19..)
12 Aug 1931 - 1932         Genrikh Vladislavovich Maurer      (b. 1893 - d. 1938)
First Secretary of the Regional Committee
of the All-Union Communist
Party
(Bolsheviks) for the Ingush Autonomous Oblast
1932 - 15 Jan 1934         Genrikh Vladislavovich Maurer      (s.a.)

Chairman of the Ingush Revolutionary Committee
Aug 1924 - Jan 1925        Inaluk Gaytiyevich Mal'sagov       (b. 1888 - d. 1956)

Chairmen of the
Executive Committee of the Regional Soviet of Ingush A.O.
Jan 1925 - Mar 1926        Inaluk Gaytiyevich Mal'sagov       (s.a.)
Mar 1926 - 22 Jul 1931     Ali Isayevich Gorchkhanov
         (b. 1898 - d. 1954)
                             (1st time)
22 Jun 1931 - 1932         Soslanbek Khadisovich Kurkiyev     (b. 1906 - d. af.1956)
1932 - Jan 1934            Ali Isayevich Gorchkhanov
         (s.a )
                             (2nd time)



Karachay-Cherkess

20 Jan 1921 - 12 Jan 1922  Karachay Okrug (Karachayskiy okrug)(proclaimed 19 Nov 1920),
                             retrospectively referred to as the "National Okrug", part of
                            
the Mountain A.S.S.R.
12 Jan 1922                Karachay-Cherkess Autonomous Oblast (Karachayevo-Cherkesskaya
                             avtonomnaya oblast'/K’arachay-Cherkes avtonom oblast/
            
                K’ėrėshey-Shėrdzhės avtonom oblast'), within Russian S.F.S.R.

16 Oct 1924 - 12 Mar 1937  Within the North Caucasus (Severo-Kavkazskiy) Kray.
25 Apr 1926                Divided into the Karachay Autonomous
Oblast (Karachayevskaya
                            
Avtonomnaya oblast'/K’arachay avtonom oblast) and
Cherkess
                             National Okrug (see below).

13 Mar 1937                Within Ordzhonikidze (from 12 Jan 1943, Stavropol) kray.
Aug 1942 - Jan 1943        German occupation.

12 Oct 1943                Karachay A.O. abolished (and the Klukhori district is annexed
                             to the Georgian S.S.R.)
 9 Jan 1957                Karachay-Cherkess A.O. (re-established)(s.a.), incorporated the
                             Cherkess Autonomous Oblast (within Stavropol kray to 15 Dec 1990).

30 Nov 1990                Declaration of state sovereignty, Karachay-Cherkess Soviet
                             Socialist Republic declared (not effected).
 
3 Jul 1991                Karachay-Cherkess Soviet Socialist Republic (Karachayevo-Cherkesskaya
                             Sovetskaya Sotsialisticheskaya Respublika)(republic provided by
                             the Russian constitution, formally effective from 16 May 1992).

16 Oct 1992                Karachayevo-Cherkesskaya Republic (Karachayevo-Cherkesskaya
                             Respublika/Karachay: K’arachay-Cherkes Respublika/Circassian:
                            
K’ėrėshey-Shėrdzhės Respublikė/Nogay: Karashay-Sherkesh
                            
Respublika/Abazin: K’archa-Cherkes Respublika).

Executive Secretaries of the Oblast Committee (to Jan 1925, Organizing Bureau) of
the Communist Party
of Karachay-Cherkess Autonomous Oblast
30 Jan 1922 - Oct 1923     Aleksandr Arsenyevich Selivanov    (b. 1887 - d. 1960)
Oct 1923 - Jan 1925        Daut Nashkhovich Gutekulov         (b. 1890 - d. 1926)
Jan 1925 - Apr 1926        I.G. Isakin

Executive Secretaries of the Oblast Committee (to Feb 1927, Organizing Bureau) of
the Communist Party of Karachay Autonomous Oblast

Apr 1926 - Feb 1927        A.P. Savelyev
Feb 1927 - Nov 1927        Aleksandr Yemelyanovich Kiselyov   (b. 1895 - d. 1941)
Nov 1927 - Mar 1929        P.I. Makarov
Mar 1929 - Aug 1930        S.V. Nosov
Aug 1930 - Jan 1931        Milev

Jan 1931 - Jan 1932        Svetlichnyy
First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party of the
Karachay Autonomous Oblast
Jan 1932 - Apr 1934        Andrey Grigoryevich Yevseyev       (b. 1899 - d. 1934)
Apr 1934 - Aug 1934        Usmankhan Ishankhodzhayev          (b. 1899 - d. 1938)
Aug 1934 - Feb 1936        Genrikh Vladislavovich Maurer      (b. 1893 - d. 1938)
Feb 1936 - Aug 1936        Isay Idelevich Rodzinskiy (acting) (b. 1897 - d. 1987)
Sep 1936 - Mar 1937        Roman Fedotovich Potapenko         (b. 1899 - d. 1984)
May 1937 - Aug 1937        Khasan Aliyevich Appayev           (b. 1905 - d. 1938)
Aug 1937 - Oct 1939        Ibragim Kalmukovich Temirov        (b. 1906 - d. 1978)
Oct 1939 - Oct 1941        Said-Umar Bibolatovich Tokayev    
(b. 1904 - d. 1996)
                             (1st time)
Oct 1941 - Aug 1942        Maksim Grigoryevich Romanchuk      (b. 1903 - d. 1942)
Aug 1942 - Sep 1942        Zekeriya Erkenov (acting)          (d. 1942)
                             (in underground)
Sep 1942 - Jan 1943        Vacant
Jan 1943 - May 1943        Nikolay Vasilyevich Shchepin
May 1943 - Oct 1943        Said-Umar Bibolatovich Tokayev     (s.a.)
                             (2nd time)

12 Oct 1943 -  9 Jan 1957  Karachay A.O. abolished

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
of Karachay-Cherkess Autonomous Oblast

Jan 1957 - Dec 1957        Aleksey Ivanovich Vaskov           (b. 1905 - d. 1959)
Dec 1957 - Apr 1961        Vasiliy Ivanovich Antonov          (b. 1914 - d. 1967)
Apr 1961 - 12 Jul 1968     Nikolay Mikhaylovich Lyzhin        (b. 1914 - d. 1991)
12 Jul 1968 - 25 Jun 1975  Fyodor Petrovich Burmistrov        (b. 1917 - d. 1997)
25 Jun 1975 - 16 Dec 1978  Vsevolod Serafimovich Murakhovskiy (b. 1926 - d. 2017)
16 Dec 1978 - 21 May 1988  Aleksey Alekseyevich Inzhiyevskiy  (b. 1934)
21 May 1988 - 20 Jul 1991  Valentin Yegorovich Lesnichenko    (b. 1946)

Chairman of the Karachay-Cherkess Revolutionary Committee
23 Jan 1922 - Dec 1922     Umar Dzhashuyevich Aliyev          (b. 1895 - d. 1937)
Chairman of the Executive Committe
e of Karachay-Cherkess Autonomous Oblast
Dec 1922 - May 1926        Kurman-Ali Aliyevich Kurdzhiyev    (b. 1884 - d. 1937)
Chairmen of the Executive Committee of Karachay Autonomous Oblast
May 1926 - 1927            Magomet Ilyasovich Batchayev       (b. 1900 - d. 1938)
1927 - 1928                Kurman-Ali Aliyevich Kurdzhiyev    (s.a.)
                             (1st time)  
1928 - 1929                Osman Abdulovich Khachirov         (b. 1897 - d. 1943)
1929 - 1932                Bekmyrza Khadzhikulovich Shamanov  (b. 1896 - d. 1937)
1932 - 1934                Khuseyn Khadzhi-Myrzayevich        (b. 1903 - d. 1941)
                             Aybazov
1934 - 12 Jun 1936         Kurman-Ali Aliyevich Kurdzhiyev    (s.a.)
                             (2nd time)                    
1936 - 1937                Kasym Khadzhi-Bekirovich Botashev  (b. 1901 - d. 1942)
1937                       Akhmat Bekirovich Chekkuyev        (b. 1908 - d. 1980)
                             (acting)
1937 - 1939                Magomet Shaukhalovich Chotchayev   (b. 1908 - d. 1973)
1939 - Mar 1942            Boris Nikolayevich Isakov          (b. 1903 - d. 1988)
Oct 1942 - Jan 1943        Kady Kaitbiyevich Bairamukov       (b. 1910 - d. 19..)
                            (chairman of the Karachay National Committee)
Mar 1942 - Oct 1943        Ibragim Kalmukovich Temirov        (b. 1906 - d. 1978)
                             (in underground Aug 1942 - Jan 1943)
Jan 1943 - Mar 1943        Mudalif Karakezovich Batchayev     (b. 1909 - d. 1978)
                            (chairman of the orgburo for Restoration of Soviet
                             Power, dealt with elimination of anti-Soviet activity)

12 Oct 1943 -  9 Jan 1957  Karachay A.O. abolished
Chairmen of the Executive Committee of Karachay-Cherkess Autonomous Oblast
Jan 1957 - 1964            Zamikhsheri Kasimovich Kardanov    (b. 1921 - d. 1982)
1964 - Mar 1979            Magomet Abdurzakovich Botashev     (b. 1921 - d. 2006)
Mar 1979 - 13 Jan 1992     Vladimir Islamovich Khubiyev       (b. 1932 - d. 2004)


Cherkess (Circassian) Autonomous Oblast 

 4 Apr 1926                Cherkess (Circassian) National Okrug (Cherkesskiy natsional'nyy
                             okrug
) formed by the
division of the Karachay-Cherkess A.O.,
                            
part of North Caucasus (Severo-Kavkazskiy) kray.
30 Apr 1928                Cherkess (Circassian) Autonomous Oblast (Cherkesskaya avtonomnaya
                             oblast'/Shėrdzhės avtonom oblast'
), within North Caucasus
                             (Severo-Kavkazskiy) Kray.
13 Mar 1937 -  9 Jan 1957  Within the Ordzhonikidze Kray (from 12 Jan 1943, Stavropol Kray).
Aug 1942 - Jan 1943        German occupation.
 9 Jan 1957                Merged into Karachay-Cherkess Autonomous
Oblast.

Executive Secretaries of the Committee (to Feb 1927, Organizing Bureau) of the
Communist Party of Cherkess Autonomous Oblast (to 30 Apr 1928, National Okrug)
May 1926 - Feb 1927        A.P. Savelyev                    
Feb 1927 - Oct 1929        Aleksandr Yemelyanovich Kiselyov   (b. 1895 – d. 1941)
Oct 1929 - Nov 1929        Khaniyev (acting)
Nov 1929 - Apr 1930        Shuklov
Apr 1930 -  4 Apr 1932     N.G. Boiko
First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
of Cherkess Autonomous Oblast
 4 Apr 1932 - Jun 1935     Ivan Aleksandrovich Kravtsov       (b. 1896 - d. 1938)
Jun 1935 - Jun 1937        Ivan Vasilyevich Kazachkov         (b. 1904 - d. 1938)
Jun 1937 - Sep 1937        Abubekir Abdulakhovich Argunov     (b. 1903 - d. 1980)
                             (acting)
Sep 1937 - Nov 1937        Semyon Nikolayevich Ivanov (acting)(b. 1902 – d. 1984)
Nov 1937 - May 1938        Shakhim Alikhanovich Tengizov      (b. 1899 - d. 1970)
May 1938 - Jun 1938        Ivan Grigoryevich Fyodorov (acting)(b. 1899 – d. 1977)
Jun 1938 - Mar 1940        Vasiliy Yakovlevich Borzov         (b. 1907 - d. 1942)
Mar 1940 - Dec 1942        Gennadiy Maksimovich Vorobyov      (b. 1905 - d. 1942)
                             (from Aug 1942, underground)
Jan 1943 - Feb 1943        Fyodor Pavlovich Solov'yov (acting)(b. 1904 - d. ....)
Feb 1943 - Oct 1948        Pyotr Semyonovich Dzaragazov       (b. 1905 - d. 1989)
Oct 1948 - Oct 1949        Sergey Osipovich Postovalov        (b. 1907 - d. 1983)
Dec 1949 - Sep 1952        Vasiliy Vasilyevich Iyevlev        (b. 1906 - d. ....)
Sep 1952 -  9 Jan 1957     Vasiliy Nikiforovich Firsov        (b. 1903 - d. 19..)

Chairmen of the Executive Committee of Cherkess Autonomous Oblast
(to 30 Apr 1928, National Okrug)
Apr 1926 - 1929            Krym Aliyevich Astezhev            (b. 1895 – d. 1937)
1929 - 1931                Narik Safraliyevich Dzhegutanov    (b. 1895 – d. 1968)
1931 - 1935                Ali Khutovich Psikhomakhov         (b. 1898 – d. 19..)
1935 - 1937                Khamshik Matgeriyevich Kambiyev    (b. 1896 - d. 1937)
1937 - 1940                Sal'man Dautovich Shumakhov        (b. 1903 – d. 1942)
1940 - Dec 1942            Adamey Murzabekovich Akbashev      (d. 1942)
                             (from Aug 1942, in underground)
Aug 1942 - Jan 1943        Akhmat Yakubovskiy                 (b. c.1890 – d. 19..)
                             (chairman of the Cherkess National Board)
1943 - 1945                Ismail Khurbayevich Karaketov      (b. 1914 – d. 1985)
1945 - 1947                Aleksey Matveyevich Buyeverov      (b. 1901 - d. 1956)
1947 - 1949                Sergey Aleksandrovich Ustinov
1949 - 1951                Akhmed Umakhozhevich Gedygushev    (b. 1906 - d. 1989)
1951 -  9 Jan 1957         Zamikhsheri Kasimovich Kardanov    (b. 1921 - d. 1982)


Kara-Kalpak A.O. (1924-1932): see under Uzbekistan



Khakass

25 May 1925                Khakass National Okrug (Khakasskiy natsional'nyy okrug)
                             (within Siberian kray).
20 Oct 1930                Khakass Autonomous Oblast (Khakasskaya Avtonomnaya oblast'/Khakas
                             avtonom oblazy)(within
Zapadno-Sibirskiy [West Siberian] kray).
 
7 Dec 1934 - 15 Dec 1990  Within Krasnoyarsk kray.
 3 Jul 1991               
Khakass Soviet Socialist Republic (Khakasskaya Sovetskaya
                            
Sotsialisticheskaya Respublika)(republic provided by the Russian
                             constitution, formally effective from 16 May 1992).

29 Jan 1992                Republic of Khakassiya (Khakas Respublikazy/Respublika Khakasiya).

Executive Secretaries of the Oblast (to 1930, Okrug) Committee of the Communist Party
Nov 1925 - 1927            Yegor Abramovich Shurygin
1927 - 1929                Aleksandr Fedotovich Kemerov
1929 - 1930                ....
1930 - Nov 1931            A.I. Ryazanov
First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Nov 1931 -  9 Feb 1937     Sergey Yevgenyevich Sizykh         (b. 1902 - d. 1938)

 9 Feb 1937 - 20 Oct 1937  Boris Vasilyevich Kubasov          (b. 1898 - d. af.1987)
Nov 1937 - May 1938        Zakhar Borisovich Khayms (acting)  (b. 1899 - d. 1942)

May 1938 - Feb 1939        Aleksandr Aleksandrovich Sorokin   (b. 1903 - d. 1985)
Feb 1939 - Mar 1941        Konstantin Nikolayevich Kulikov    (b. 1910 - d. 1969)
Mar 1941 - Dec 1941        Aleksey Vasilyevich Naumov         (b. 1908 - d. 19..)
Dec 1941 - Mar 1943        Dmitriy Ivanovich Ivanchenko
Mar 1943 - 1944            A.P. Fomichev
1944 - 1947                Fyodor Ignatyevich Afanasyev       (b. 1904 - d. 19..)
1947 - 1948                .... (acting)
May 1948 - 1952            Taras Nikolayevich Nemezhikov      (b. 1914 - d. 1960)
1952 - 1954                Nikolay Petrovich Gudilin          (b. 1911 - d. 19..)
1954 - 1959                Vlas Ivanovich Kolpakov            (b. 1909 - d. 1998)
Jul 1959 - 1961            Ilya Kirillovich Strakhov          (b. 1912 - d. 1984)
1961 - 13 Oct 1971         Aleksandr Georgyevich Dankovtsev   (b. 1913 - d. 1971)
16 Nov 1971 - 31 May 1982  Aleksey Ivanovich Krylov           (b. 1928 - d. 2003)
31 May 1982 -  8 Jun 1983  Victor Vasilyevich Plisov          (b. 1935)
 8 Jun 1983 -  4 Nov 1985  Yevgeniy Aleksandrovich Yeliseyev  (b. 1936)
 4 Nov 1985 - 30 Oct 1987  Oleg Semyonovich Shenin            (b. 1937 - d. 2009)
30 Oct 1987 - Aug 1990     Gennadiy Petrovich Kazmin          (b. 1934 - d. 2018)
26 Aug 1990 - 15 Aug 1991  Valeriy Yuryevich Abramenko        (b. 1950)
15 Aug 1991 - 23 Aug 1991  Mikhail Vasilyevich Zaytsev        (b. 1947)

Chairmen of the Executive Committee
Nov 1925 - Mar 1927        Georgiy Ignatyevich Itygin         (b. 1873 - d. 1928)
Mar 1927 - 192.            Yakov Mitrofanovich Aryshtayev     (b. 1892 - d. 19..)
bf.1929 - Jan 1930         Nikanor Alekseyevich Ayeshin       (b. 1891 - d. 1937)
Jan 1930 - Nov 1932        Yakov Andriyanovich Balakhchin     (b. 1892 - d. 1932)
1932 - Oct 1935            Ignatiy Konstantinovich Intutov    (b. 1902 - d. 19..)
Oct 1935 - Oct 1937        Mikhail Grigoryevich Torosov       (b. 1900 - d. 1938)
1937                       Vasiliy Yemelyanovich Kulikov      (b. 1894 - d. 1938)
1937 - Jan 1939            Sergey Yefimovich Inkizhekov       (b. 1908 - d. 19..) 

1939 - 1943                Nikolay Pavlovich Mezhekov         (b. 1912 - d. 19..)
1943 - 19 May 1948         Taras Nikolayevich Nemezhikov      (s.a.)
     
19 May 1948 - 26 Feb 1952  Sergey Stepanovich Goncharenko     (b. 1908 - d. 19..) 
Feb 1952 - 1954            Vlas Ivanovich Kolpakov (1st time) (s.a.)

1954 - 1955                .... (acting)
Apr 1955 - Jul 1959        Aristarkh Ivanovich Krapivin       (b. 1909 - d. 1992)
Jul 1959 - Oct 1961        Vlas Ivanovich Kolpakov (2nd time) (s.a.)
 
Oct 1961 - 1967            Anatoliy Georgiyevich Oreshkov     (b. 1922 - d. 2000)
1967 -  4 Feb 1982         Vasiliy Arkhipovich Uguzhakov      (b. 1925 - d. 1999) 
 4 Feb 1982 - Jan 1988     Vladimir Nikolayevich Shtygashev   (b. 1939)
30 Jan 1988 -  3 Jul 1991  Galina Alekseyevna Troshkina (f)   (b. 1943)
 
3 Jul 1991 -  4 Feb 1992  Vladislav Mikhaylovich Torosov     (b. 1937 - d. 2018)



Yevreyskaya (Jewish)

 6 Apr 1920 - 15 Nov 1922  Part of the Far Eastern Republic (see under Russia).
15 Nov 1922 -  4 Jan 1926  Part of the Far Eastern oblast, within the Russian S.F.S.R. 
 4 Jan 1926 - 20 Oct 1938 
Within the Far Eastern kray.
 
7 May 1934                Yevreyskaya (Jewish) Autonomous Oblast (Yevreyskaya avtonomnaya
                             oblast'/Yiddish: Yidishe avtonome gegnt).
20 Oct 1938 - 15 Dec 1990  Within Khabarovsk
kray.

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party
Jul 1934 - 22 May 1937     Matvey Pavlovich Khavkin           (b. 1897 - d. 1980)
                             (first secretary of the Organizing Bureau to 6 Jun 1935)

22 May 1937 - 11 Oct 1937  Aron Borisovich Rys'kin            (b. 1899 - d. 1984)
12 Oct 1937 - 26 Dec 1937  Fyodor Aleksandrovich Stasyukov    (b. 1904 - d. 1960)
26 Dec 1937 - Nov 1941     Girsh Iokhimovich Sukharev         (b. 1900 - d. 1963)
Nov 1941 - Apr 1943        Pavel Stepanovich Savik            (b. 1904 - d. 19..)
Apr 1943 - 18 Jul 1949     Anatoliy Naumovich Bakhmutskiy     (b. 1911 - d. 1961)
18 Jul 1949 - Jul 1952     Pavel Vasilyevich Simonov
         (b. 1911 - d. 1987)
Jul 1952 - Aug 1955        Aleksey Pavlovich Shitikov         (b. 1912 - d. 1993)

Aug 1955 - Jul 1957        Lew Yefimovich Benkovich           (b. 1907 - d. 1995)
Jul 1957 - 10 Mar 1959     Innokentiy Akimovich Patlay        (b. 1905 - d. 1989)
10 Mar 1959 - 13 May 1962  Aleksey Klementyevich Cherny       (b. 1921 - d. 2002)
13 May 1962 - 24 Jul 1970  Grigoriy Yefymovich Podgayev       (b. 1920 - d. 1990)
24 Jul 1970 - 30 Jul 1987  Lev Borisovich Shapiro             (b. 1927 - d. 2021)
30 Jul 1987 - 14 Sep 1990  Boris Leonidovich Korsunskiy       (b. 1946 - d. 2008)
Nov 1990 - Aug 1991        Anatoliy Vladimirovich Kapeistov   (b. 1948)

Chairmen of the Executive Committee
Oct 1934 - Nov 1936        Iosif Izrailevich Liberberg        (b. 1897 - d. 1938)
                             (chairman of the Organizing Committee to 21 Dec 1934)
Nov 1936 - 1937            Mikhail Abramovich Kattel'         (b. 1888 - d. 1937)
1937 - 15 Apr 1938         Miron Borisovich Geller (acting)   (b. 1898 - d. 1974)

15 Apr 1938 - Mar 1939     Nikolay Solomonovich Bigler        (b. 1907 - d. 1967)
                             (acting)

Mar 1939 - Jan 1940        Yegor Dmitriyevich Usik (acting)   (b. 1907 - d. 1967)
Jan 1940 - Dec 1941        Pyotr Matveyevich Zakharov         (b. 1900 - d. 19..)
Dec 1941 - Jul 1947        Mikhail Naftulovich Zil'bershteyn  (b. 1914 - d. 19..)
Oct 1947 - Sep 1949        Mikhail Yevelevich Levitin         (b. 1913 - d. 1953)
Sep 1949 - Sep 1955        Lew Yefimovich Benkovich           (s.a.)
Sep 1955 - Dec 1960        Filipp Trokhimovich Klimenko       (b. 1907 - d. 1960)
Mar 1961 - 13 May 1962     Grigoriy Yefymovich Podgayev       (s.a.)

13 May 1962 - Sep 1971     Andrey Ivanovich Okovitov          (b. 1916 - d. 1971)
23 Nov 1971 - Jan 1985     Sergey Timofeyevich Duvakin        (b. 1928)
Jan 1985 - 14 Dec 1991     Mark Matveyevich Kaufman           (b. 1932)

Head of the Administration
14 Dec 1991 - Jan 1997     Nikolay Mikhaylovich Volkov        (b. 1951)



Autonomous okruga (districts)

Agin Buryat

 4 Apr 1921 - 30 May 1923  Part of the Buryat-Mongolian Autonomous Oblast (within the Far
                             Eastern Republic; from 15 Nov 1922 within the Far Eastern
                             oblast of the Russian S.F.S.R.).

30 May 1923 – 26 Sep 1937  Part of the Buryat-Mongolian A.S.S.R.
26 Sep 1937                Agin Buryat-Mongol national
okrug (Aginskiy Buryat-Mongol'skiy
                             natsional'nyy okrug)(within Chita oblast), split from the
                             Buryat-Mongol A.S.S.R.
16 Sep 1958                Agin Buryat national okrug (Aginskiy Buryatskiy natsional'nyy okrug)
                             (within Chita oblast).

 
7 Oct 1977                Agin Buryat autonomous okrug (Aginskiy Buryatskiy avtonomnyy okrug)
                             (within Chita oblast).

First Secretaries of the Okrug Committee of the Communist Party
Oct 1937 - af.1939         Ivan Ilyich Zhitov   
                             (first secretary of the Organizing Bureau
to Jun 1938)
1941 - 1944                D.V. Os'kin

1944 - 1948                Nikolay Dmitriyevich Prodanyuk     (b. 1903 - d. 1963)
                             (1st time)
1948 - 1950                K.Kh. Karlov
1950 - 1952                ....
1952 - 1957                Nikolay Dmitriyevich Prodanyuk     (s.a.)
                             (2nd time)
1957 - 1963                Nasak Iroltuyevich Yundusov        (b. 1916 - d. 1981)
1963 - 1964                Nikolay Gennadyevich Makarov       (b. 1925 - d. 1975)

1964 - 1969                ....
1969 - 1973                Nikolay Fyodorovich Nosov          (b. 1933 - d. 2004)
1973 - 1980                Fyodor Ivanovich Filatov           (b. 1922 - d. 2009)
1980 - 1984                Vladimir Ivanovich Masyukov        (b. 1937 - d. 1990)
1984 - 1988                Vladimir Ilyich Shkarovskiy        (b. 1939 - d. 2004)
1988 - Oct 1990            Vladimir Ilyich Makarov            (b. 1949 - d. 2007)

Oct 1990 - Aug 1991        Tsyrenzhab Sokshigboyevich Soktoyev(b. 1937)

Chairmen of the Executive Committee
Mar 1938 - Dec 1939        Nima Chimitovich Khandazhapov      (b. 1905 - d. 19..)
                             (chairman of the Organizing Committee)
Dec 1939 - 1942            Ayusha Syrenovich Sargayev         (b. 1903 - d. 19..)
1942 - 1944                Dmitriy Dmitriyevich Kosygin
       (b. 1903 - d. 1980)
                             (1st time)              
1944 - 1946                Namsaray Badmazhapovich Badmazhabe
(b. 1907 - d. 1963)
                             (1st time)                      
1946 - 1949                Chimit-Dorzhi Dagbayevich Dagbain  (b. 1905 - d. 1975)
1949 - 1953                Namsaray Badmazhapovich Badmazhabe
(s.a.)
                             (2nd time)                      

1953 - 1957                Nasak Iroltuyevich Yundunov        (s.a.)
1957 - 1960                Dmitriy Dmitriyevich Kosygin
       (s.a.)
                             (2nd time)              
1960 - Jan 1963            Namsaray Badmazhapovich Badmazhabe (s.a.)
                             (3rd time)

Jan 1963 - 1968            Bator Shagdarovich Shagdarov       (b. 1918 - d. 1979)
Sep 1968 -  2 Jan 1975     Badma Tsyrenovich Tsyrenov         (b. 1931 - d. 1975) 
1975 - 1982                Tsyrenzhab Sokshigboyevich Soktoyev(s.a.)
1982 - 1987                Zandara Khutuktuyevich Namdakov    (b. 1934)

1987 - Apr 1990            Gonchik Zhamsaranovich Zhamsaranov (b. 1943)
Apr 1990 - 26 Dec 1991     Gurodarma Tsedashiyevich
          (b. 1948)
                             Tsedashiyev



Chukotka

12 Dec 1920 - 22 Mar 1921  Part of the Far Eastern Republic (see under Russia).
22 Mar 1921               
Chukotka (along with Kamchatka) ceded the Russian S.F.S.R.
                             (as agreed on 15 Dec 1920).
15 Nov 1922 -  4 Jan 1926  Part of the Far Eastern oblast, within the Russian S.F.S.R. 
 4 Jan 1926 - 20 Oct 1938
  Within the Far Eastern kray.
10 Dec 1930               
Chukotka national okrug (Chukotskiy natsional'nyy okrug)
                             (including Wrangel Island).
22 Jul 1934 - 18 May 1951  Within Kamchatka oblast (which was part of the respective kray).
20 Oct 1938 -  3 Dec 1953  Within Khabarovsk kray.
 3 Dec 1953                Within Magadan oblast.

 7 Oct 1977                Chukotka autonomous okrug (Chukotskiy avtonomnyy okrug)
                             (within Magadan oblast).

First Secretaries of the Okrug Committee of the Communist Party 
 7 May 1931 -  1 Sep 1933  Mikhail Semenovich Tselousov
       (b. 1899 - d. 19..)
                            (executive secretary of the organizational bureau to Apr 1932)
 1 Sep 1933 - 16 Aug 1935  Korshunov
Aug 1935 - af.1937         F.K. Volkovoy
1939 - 1940                N. Vinokurov (acting)
1940 - 1943                Sergey Terentyevich Laskin         (b. 1906 - d. 19..)

1943 - af.1945             Mikhail Kharitonovich Zhizhin      (b. 1903 - d. 1959)
1947 - 1949                Konstantin Yevgenyevich Yesaulenko (b. 1910 - d. 1987)
1949 - 1954                Ivan Fyodorovich Petrov            (b. 1915 - d. 2007)
Mar 1954 - Jan 1958        Aleksandr Nikitich Grozin          (b. 1904 - d. 19..)
10 Jan 1958 - 1961         Vasiliy Grigoryevich Botygin       (b. 1910 - d. 19..)
1961 - 1967                Pyotr Ivanovich Fyoktistov         (b. 1915 - d. 19..)
1967 - 1972                Vladimir Petrovich Motorin         (b. 1929)
1972 - Feb 1975            Gennadiy Nikolayevich Kiselyev     (b. 1936)
                             (
Kiselyov)
Feb 1975 - 17 May 1979     Aleksandr Vasilyevich Pogrebnoy
17 May 1979 - 1986         Vyacheslav Ivanovich Kobets        (b. 1941)
1986 - Dec 1990            Nikolay Ivanovich Kashtykin        (b. 1946)
 4 Dec 1990 - 29 Aug 1991  Nikolay Alekseyevich Fyodorov      (b. 1944)

Chairmen of the Executive Committee 
 7 May 1931 - Apr 1932     Rikhard Khristianovich Yanson
                             (Rihards Jansons)
                             (chairman of the Organizing Committee)
Apr 1932 - 1934            Tegrynkeu                          (b. 1887 - d. 1946)
1934 - 1946                Tevlyanto                          (b. 1905 - d. 1959)
1946 - Mar 1954            Otke
                              (b. 1913 - d. 1955)
Mar 1954 - Aug 1961        Ivan Ivanovich Rultytegin          (b. 1924 - d. 1962)
Aug 1961 - 21 Nov 1970     Anna Dmitriyevna Nutetegryne (f)   (b. 1930 - d. 2020)
21 Nov 1970 - Nov 1980     Lina Grigoryevna Tynel' (f)        (b. 1932 - d. 1999)
Nov 1980 - Mar 1990        Nadezhda Pavlovna Otke (f)         (b. 1941)
25 Apr 1990 - 11 Nov 1991  Aleksandr Viktorovich Nazarov      (b. 1951) 
Head of the Administration
11 Nov 1991 - 17 Jan 2001  Aleksandr Viktorovich Nazarov      (s.a.)



Evenkiyskiy

10 Dec 1930                Evenkiyskiy national okrug (Evenkiyskiy natsional'nyy okrug)
                             (within East Siberian kray).

 7 Dec 1934                Within Krasnoyarsk kray.
 7 Oct 1977                Evenkiyskiy autonomous okrug
(Evenkiyskiy avtonomnyy okrug)
                             (within Krasnoyarsk kray).

First Secretaries of the Okrug Committee of the Communist Party 
1931 - 1933                ....
                             (executive secretary of the Organizing Bureau)
Jan 1933 - Oct 1935        Mitrofan Illarionovich Chernyavskiy(b. 1895 - d. 1981)
1935 - 1938                ....
1938 - 1939                Mikhail Grigoryevich Yuryev
c.194.                     V.S. Kukharenko
1948 - 1951                Vasiliy Nikolayevich Uvachan       (b. 1917 - d. 1988)
                             (1st time)
1951 - 195.                Yefrosinya Terentyevna Strelkova (f)
c.1956                     Aleksandr Grigoryevich Ubiyennykh
195. - 1961                Semyon Semyonovich Putintsev
1961 - 1976                Vasiliy Nikolayevich Uvachan       (s.a.)
                             (2nd time)
1976 - 1986                Nikolay Timofeyevich Rukosuyev
1986 - Aug 1991            Vladimir Vasilyevich Uvachan       (b. 1943)

Chairmen of the Executive Committee 
23 Jul 1931 - 193.         I.F. Pervukhin
1937 - 1939                Mikhail Ivanovich Starovoytov
1939 - 1941                ....
1941 - 1942                Aleksandr Danilovich Davydkin      (b. 1907 - d. 1981)
1942 - 1945                ....
1945 - 1961                Mitrofan Pavlovich Koynachenok     (b. 1909 - d. 19..)
1961 - 1965                ....
1965 - 1971                Aleksey Andreyevich Mukhopad       (b. 1932 - d. 2016)
1971 - 1979                Vasiliy Grigoryevich Suyevalov
1979 - 1987                Vasiliy Yefimovich Chepalov        (b. 1935)
1987 - 1990                ....
May 1990 - 18 Dec 1991     Anatoliy Mikhaylovich Yakimov      (b. 1949 - d. 2013)
Head of the Administration
18 Dec 1991 -  4 Apr 1997  Anatoliy Mikhaylovich Yakimov      (s.a.)



Khanty-Mansi

10 Dec 1930                Ostyak-Vogul national okrug (Ostyako-Vogul'skiy natsional'nyy
                             okrug)(within Ural oblast to 17 Jan 1934).
17 Jan 1934 -  7 Dec 1934  Within Ob-Irtysh oblast.
 
7 Dec 1934 - 14 Aug 1944  Within Omsk oblast.
23 Oct 1940                Khanty-Mansi national
okrug (Khanty-Mansiyskiy natsional'nyy okrug)
14 Aug 1944                Within Tyumen oblast.
 7 Oct 1977                Khanty-Mansi autonomous
okrug (Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug)
                             (within Tyumen oblast).

First Secretaries of the Okrug Committee of the Communist Party 
25 Apr 1931 - 27 Mar 1933  Fyodor Lavrentyevich Druzhinin     (b. 1891 - d. 19..)
                             (executive secretary of the Organizing Bureau to Jan 1932)

27 Mar 1933 - 1934         Artur Yanovich Sirson              (b. 1896 - d. 1938)
                             (Artūrs Sirsons)
1934 - 20 Mar 1936         Mikhail Vasilyevich Shirokov
20 Mar 1936 - Aug 1938     Fyodor Alekseyevich Pavlov
Aug 1938 - 10 Dec 1938     Luka Fyodorovich Yernov (acting)   (b. 1896 - d. 1966)
10 Dec 1938 - 21 Oct 1940  Pyotr Makarovich Volkov            (b. 1903 - d. 19..)
                             (acting to 7 Mar 1940)
21 Oct 1940 - 10 Jan 1945  Ivan Yefimovich Kulagin            (b. 1905 - d. 19..)
                             (acting to 1941)
13 Jan 1945 - Sep 1946     Vasiliy Vasilyevich Uzhentsev      (b. 1909 - d. 1969)

Oct 1946 - 13 Jan 1948     Fyodor Ivanovich Yershov

13 Jan 1948 - 12 Sep 1952  Nikolay Vasilyevich Ivanenko       (b. 1900 - d. 1997)
Sep 1952 - 14 Sep 1954     Anisim Semyonovich Zolotukhin
14 Sep 1954 - 1956         Mikhey Yakovlevich Savin           (b. 1912 - d. 1982)
1957 - 22 Sep 1961         Grigoriy Yakovlevich Kuznetsov     (b. 1909 - d. 1994)
23 Sep 1961 - 1963         Vitaliy Vitalyevich Zaychenko      (b. 1924 - d. 1998)
Feb 1963 - 19 Feb 1966     Sergey Fyodorovich Solovyev        (b. 1916 - d. 1988)
19 Feb 1966 - Jul 1970     Pyotr Maksimovich Telepnev         (b. 1930 - d. 2013)
                             (
Telepnyov)
Jul 1970 - 28 Aug 1973     Lev Ivanovich Kudryavtsev
28 Aug 1973 - 1975         Vasiliy Vasilyevich Bakhilov       (b. 1920 - d. 1983)
1975 - 1977                Yuriy Pavlovich Startsev           (b. 1936 - d. 2015)
1977 - 1982                Vladimir Sergeyevich Petrov        (b. 1932 - d. 2014)
1982 - 29 Apr 1985         Viktor Vasilyevich Kitayev         (b. 1939 - d. 2008)

29 Apr 1985 - 1990         Valeriy Andreyevich Churilov       (b. 1946)
12 Dec 1990 - Aug 1991     Aleksey Arkadyevich Rybalov        (b. 1950)

 

Chairmen of the Executive Committee 
Jun 1931 -  6 May 1934     Yakov Matveyevich Roznin           (b. 1896 - d. 1934)
                             (chairman of organizing Committee for
                             organization of the
okrug to 3 Mar 1932)
May 1934 - Mar 1935        Matvey Timofeyevich Cheremiskin    (b. 1893 - d. 19..)
Mar 1935 - Feb 1936        Vladimir Semyonovich Vasilyev      (b. 1893 - d. 19..)
Feb 1936 - Sep 1936        Fyodor Markovich Anufryev          (b. 1888 - d. 19..)
Sep 1936 - Feb 1937
       Yakov Ivanovich Koshelev           (b. 1900 - d. af.1951) 
1937 – Mar 1938            Pyotr Markovich Dudin (acting)     (b. 1900 - d. 1938)
 1 Mar 1938 - Jul 1938     Timofey Frolovich Trofimov (acting)(b. 1897 - d. 19..)
Jul 1938 -  1 Oct 1938     Bobylev (acting)
 1 Oct 1938 - Sep 1943     Mikhey Yakovlevich Savin (1st time)(s.a.)
                             (acting to 4 Jan 1940)
Sep 1943 - 10 Jul 1946     Aleksey Gavriilovich Komarov       (b. 1902 - d. 1969)
                             (acting to 4 Feb 1944) 
10
Jul 1946 - Aug 1948     Mikhey Yakovlevich Savin (2nd time)(s.a.)
Aug 1948 - Aug 1951        Arkadiy Nikolayevich Loskutov      (b. 1906 - d. 1981)
                             (1st time)
Aug 1951 - 15 Sep 1954     Leonid Mikhaylovich Yegorov        (b. 1902 - d. 19..)
15 Sep 1954 - Mar 1961     Arkadiy Nikolayevich Loskutov      (s.a.)
                             (2nd time)
Mar 1961 - Jan 1963        Sergey Fyodorovich Solovyev        (s.a.)
Jan 1963 - Mar 1969        Sergey Alekseyevich Komissarov     (b. 1921 - d. 1989)
Mar 1969 -  3 Jun 1982     Antonina Georgiyevna Grigoryeva (f)(b. 1918 - d. 1998)
 3 Jun 1982 - Mar 1987     Valentina Pavlovna Telenkova (f)   (b. 1939)
Mar 1987 - 15 Mar 1989     Anatoliy Konstantinovich Ushakov   (b. 1939)
15 Mar 1989 - Dec 1991     Aleksandr Vasilyevich Filipenko    (b. 1950)
Head of the Administration
18 Dec 1991 - Oct 1996     Aleksandr Vasilyevich Filipenko    (s.a.)



Komi-Permyak (Komi of Perm)

26 Feb 1925                Komi-Permyak national okrug (Komi-Permyatskiy natsional'nyy okrug)
                             (within Ural oblast to 17 Jan 1934).
17 Jan 1934 -  3 Oct 1938  Within Sverdlovsk oblast.
 3 Oct 1938                Within Perm oblast.
 7 Oct 1977                Komi-Permyak autonomous okrug (Komi-Permyatskiy avtonomnyy okrug)
                             (within in Perm oblast).

Executive Secretaries of the Okrug Committee of the Communist Party 
13 Apr 1925 -  3 Apr 1926  Anton Fyodorovich Karavayev        (b. 1896 - d. 1979)
 3 Apr 1926 - 12 Feb 1929  Nikolay Semyonovich Kuznetsov      (b. 1898 - d. 1967)
12 Feb 1929 - 18 Jul 1929  Ivan Vasilyevich Polyakov

18 Jul 1929 - 29 May 1930  Ivan Afanasyevich Artyomov         (b. 1892 - d. 19..)
29 May 1930 - 1932         Aleksandr Ivanovich Blagonravov    (b. 1894 - d. 1937)
First Secretaries of the Okrug Committee of the Communist Party
1932 -  3 Jun 1937         Aleksandr Ivanovich Blagonravov    (s.a.)
10 Jun 1937 -  2 Jan 1938  Ignatiy Nikolayevich Krivoshchokov (b. 1905 - d. 19..)
 2 Jan 1938 -  9 Mar 1939  Grigoriy Spiridonovich Galaydin    (b. 1905 - d. 1986)
 9 Mar 1939 - 24 Feb 1942  Nikolay Kondratyevich Vasilyev
    (b. 1902 - d. 19..)
24 Feb 1942 -  1 Nov 1943  Georgiy Ivanovich Lopatin          (b. 1911 - d. 19..)
 1 Nov 1943 -  9 Jul 1949  Vasiliy Kapitonovich Bushmanov     (b. 1903 - d. 1979)
 9 Jul 1949 -  1 Feb 1953  Mikhail Georgiyevich Volgin        (b. 1902 - d. 19..)
 1 Feb 1953 - 10 Sep 1961  Ivan Mikhaylovich Totmyanin        (b. 1915 - d. 1982)
10 Sep 1961 - 12 Jan 1967  Pavel Platonovich Samkov           (b. 1917 - d. 19..)
12 Jan 1967 - 12 Mar 1970  Stepan Ivanovich Chistoplyasov     (b. 1930 - d. 2011)
12 Mar 1970 - 14 Dec 1985  Anatoliy Mikhaylovich Zubov        (b. 1930)
14 Dec 1985 - 12 Oct 1989  German Ivanovich Karavayev         (b. 1938)
12 Oct 1989 - Aug 1991     Leonid Pavlovich Yevdokimov        (b. 1946) 

Chairmen of the Executive Committee
 3 Apr 1925 -  7 Mar 1928  Sergey Fyodorovich Davydov         (b. 1884 - d. af.1953)
 7 Mar 1928 -  9 Jan 1930  Filimon Andriyanovich Systerov     (b. 1889 - d. 19..)
 9 Jan 1930 -  8 Dec 1933  Yakov Yermolayevich Yarkov         (b. 1899 - d. 1937)
 8 Dec 1933 - 30 Dec 1934  Kuz'ma Timofeyevich Mekhonoshin    (b. 1903 - d. 19..)
30 Dec 1934 -  3 Sep 1937  Nikita Matveyevich Agishev         (b. 1903 - d. 1938)
 3 Sep 1937 - 16 Jan 1938  Vasiliy Ilyich Yakimov             (b. 1904 - d. 19..)
16 Jan 1938 - 25 Sep 1938  Dmitriy Petrovich Minayev          (b. 1899 - d. 19..)
25 Sep 1938 - 16 Oct 1940  Konstantin Gordeyevich Khripchenko (b. 1895 - d. 19..)
16 Oct 1940 - 24 Dec 1950  Ilya Sergeyevich Sofronov
          (b. 1905 - d. 1965)
                             (1st time)            
24 Dec 1950 - 28 Feb 1953  Ivan Mikhaylovich Totmyanin        (s.a.)
28 Feb 1953 - 12 Mar 1957  Pavel Aleksandrovich Khanzhin      (b. 1913 - d. 1933)
12 Mar 1957 - 26 Feb 1962  Ilya Sergeyevich Sofronov
          (s.a.)
                             (2nd time)            
26 Feb 1962 - 13 Jul 1964  Vasiliy Fyodorovich Bushuyev       (b. 1923 - d. 2004)
13 Jul 1964 - 29 Dec 1969  Yekaterina Yegorovna Tomilina (f)  (b. 1923 - d. 1992)
29 Dec 1969 - 20 Dec 1979  Ivan Timofeyevich Yepishin         (b. 1934)
20 Dec 1979 - 23 Jul 1986  Aleksandr Nikolayevich Dyagilev    (b. 1936)
23 Jul 1986 - 14 Dec 1991  Ivan Vasilyevich Chetin            (b. 1941 - d. 2020)

Head of the Administration
14 Dec 1991 - Dec 2000     Nikolay Andreyevich Poluyanov      (b. 1952)



Koryak

12 Dec 1920 - 22 Mar 1921  Part of the Far Eastern Republic (see under Russia).
22 Mar 1921                Koryak
(along with Kamchatka) ceded the Russian S.F.S.R.
                             (as agreed on 15 Dec 1920).
15 Nov 1922 -  4 Jan 1926  Part of the Far Eastern oblast, within the Russian S.F.S.R. 
 4 Jan 1926 - 20 Oct 1938
  Within the Far Eastern kray.
10 Dec 1930                Koryak national
okrug (Koryakskiy natsional'nyy okrug).
22 Jul 1934                Within
Kamchatka oblast.
 7 Oct 1977                Koryak autonomous okrug (Koryakskiy avtonomnyy okrug)
                             (within Kamchatka oblast).

First Secretaries of the Okrug Committee of the Communist Party 
 7 May 1931 - 1933         Ivan Yakovlevich Tuntul (1st time) (b. 1892 - d. 1938)
                             (Jānis Tuntulis)
                             (executive secretary of the Organizing Bureau)
1933 - 1934                Konstantin Petrovich Glazunov      (b. 1904 - d. 1997)
193. - 1935                Ivan Yakovlevich Tuntul (2nd time) (s.a.)

19.. - 1950                Popovalov
1950 - 195.                Nikolay Andreyevich Shapoval

1958 - 1960                Lavrentiy Ivanovich
Kurganov
1960 - 1966                ....
1966 - 1971                Vladimir Antonovich Saunin

1971 - 1973                Anatoliy Ignatyevich Trishechkin   (b. 1925)
1973 - 1976                ....
1976 - 1982                Viktor Danilovich Zveryev          (b. 1931)
1982 - 1988                Aleksandr Grigoryevich Sychenko

1988 - Aug 1991            Valeriy Vasilyevich Kustin         (b. 1946)

Chairmen of the Executive Committee
 7 May 1931 - 1934?        Dmitriyev
                             (chairman of the Organizing Commitee)
Apr 1934 - 31 Dec 1952     Makar Mikhaylovich Obukhov         (b. 1902 - d. 1952) 
1953 - 14 May 1959         Georgiy Ignatyevich Bekerev        (b. 1911 - d. 1959)
26 Jun 1959 - 1971         Vasiliy Polyektovich Bekkerov      (b. 1917 - d. 1986)
1971 - 1985                Stepan Nikandrovich Slobodchikov   (b. 1928 - d. 1990) 
1985 - 1987                Valentina Ivanova Uspenskaya (f)   (b. 1941 - d. 2004) 
1987 - 1990                Valentina Tadeyevna Bronevich (f)  (b. 1956)
13 Oct 1990 - 16 Nov 1991  Sergey Gennadyevich Leushkin       (b. 1950 - d. 2008)
Head of the Administration
16 Nov 1991 - 26 Nov 1996  Sergey Gennadyevich Leushkin       (s.a.)



Nenets 

15 Jul 1929                Nenets national okrug (Nenetskiy natsional'nyy okrug).
15 Jul 1929 -  5 Dec 1936  Within Severnyy (Northern) kray.
 5 Dec 1936                Within Severnaya (Northern)(from 23 Sep 1937, Arkhangelsk) oblast.
 7 Oct 1977                Nenets autonomous
okrug (Nenetskiy avtonomnyy okrug).

First Secretaries of the Okrug Committee of the Communist Party 
Aug 1929 - 21 Dec 1931     Vladimir Mikhaylovich Fomin
                             (executive secretary of the Organizing Bureau)

21 Dec 1931 - 12 Aug 1937  Ivan Yakovlevich Prourzin          (b. 1907 - d. 1984)
Aug 1937 - Jun 1938        Arkadiy Dmitriyevich Yevsyugin     (b. 1910 - d. 1995)
Jun 1938 - Oct 1939        Dmitriy Ivanovich Koltakov         (b. 1904 - d. 1958)
Oct 1939 - 1946            Serafim Petrovich Kuzin            (b. 1903 - d. 1965)
1946 -  9 Dec 1947         Pavel Afanasyevich Kazantsev       (b. 1909 - d. 1947)
1948 - 1955                Afanasiy Nikolayevich Gudyrev      (b. 1901 - d. 1966)
1955 - 1959                Aleksey Nikolayevich Krupin        (b. 1910 - d. 1966)
1959 - 1975                Ivan Kuz'mich Shvetsov             (b. 1923 - d. 2001)
1975 - Aug 1991            Yuriy Stepanovich Romanov          (b. 1939)

Chairmen of the Executive Committee
Aug 1929 - Aug 1930        Ivan Afanasyevich Korionov         (b. 1888 - d. 19..) 
                             (chairman of the Organizing Committee to Jan 1930)
Aug 1930 - Jan 1932        Aleksandr Nikitich Nikulin
Feb 1932 - Dec 1934        Afanasiy Iosifovich Lymin          (b. 1904 - d. 1996)
Dec 1934 - Aug 1936        Ivan Pavlovich Vyucheyskiy         (b. 1901 - d. 1936)
Oct 1936 - Apr 1938        Ivan Fedotovich Taybarey           (b. 1908 - d. 1941)
Apr 1938 - Dec 1943        Nikolay Grigoryevich Popov
Dec 1943 - Feb 1948        Afanasiy Nikolayevich Gudyryev     (s.a.)
Mar 1948 - Dec 1950        Mikhail Nikolayevich Roslyakov
Dec 1950 - Sep 1961        Pyotr Mokeyevich Khatanzeyskiy     (b. 1910 - d. 1985)
Sep 1961 - May 1970        Nikolay Yegorovich Ledkov          (b. 1919 - d. 1983)
May 1970 - Sep 1985        Tikhon Ivanovich Syadeyskiy        (b. 1930 - d. 2019)
Oct 1985 - 30 Nov 1991     Leonid Ivanovich Sablin            (b. 1949 - d. 2012) 

Head of the Administration
30 Nov 1991 - 22 Feb 1996  Yuriy Vladimirovich Komarovskiy    (b. 1952)



Taymyr (Dolgano-Nenets)

10 Dec 1930                Taymyr (Dolgano-Nenets) national okrug (Taymyrskiy [Dolgano-Nenetskiy]
                             natsional'nyy okrug)(within East Siberian kray).
 
7 Dec 1934                Within Krasnoyarsk kray.
 7 Oct 1977                Taymyr (Dolgano-Nenets) autonomous
okrug (Taymyrskiy [Dolgano-
                             Nenetskiy] avtonomnyy okrug)(within Krasnoyarsk kray).

First Secretaries of the Okrug Committee of the Communist Party 
Jan 1931 - 1932            Andrey Yevmenovich Permyakov
                             (executive secretary of the Organizing Bureau to Jan 1932)
1932 - 193.                Arseniy Arkhipovich Ivanenko

1934 - 1936                Mikhail Romanovich Nozdrin         (b. 1898 - d. 19..)
1936 - 1937                ....
1937 -  2 Jan 1939         A.A. Morozov                       (d. 1939)
1939 - 1946                Mikhail Andreyevich Pavlov
194. - 1950                K. Shestakov
1950 - 1951                Nikolay Alekseyevich Kostylyev
1951 - 1952                ....
1952 - Dec 1960            Khristofor Semyonovich Mikhaylov   (b. 1920 - d. 1997)
Dec 1960 - 1971            Aleksey Fyodorovich Kolonichenko   (b. 1915 - d. 19..)
1971 - 1973                ....
1973 - 1976                Vladimir Ivanovich Barsukov
1976 - 1980                ....
1980 - 1989                Gennadiy Stepanovich Radayev       (b. 1929)
1989 - Aug 1991            Valeriy Nikolayevich Kolodko       (b. 1948)

Chairmen of the Executive Committee
Mar 1931 - 1932            Arseniy Arkhipovich Ivanenko
                             (chairman of the Organizing Committee to Jan 1932)
1932 - 1933                ....
1933 – 1936                Pyotr Spiridonovich Bolin          (b. 1897 - d. 1975)
1936 - 193.                I.V. Brilinskiy
193. - 1946                ....
1946 - 1948                Sergey Aleksandrovich Nemtsev      (b. 1912 - d. 1974)

1948 - 1950                ....
1950 - 1951                Gennadiy Georgiyevich Itygin       (b. 1916 - d. ....)
1951 - 1952                ....
1952 - 1956                Nikolay Vasilyevich Yevseyenko     (b. 1919 - d. 1995)
c.195.                     Grigoriy Romanovich Popov
195. - Dec 1960            Aleksey Fyodorovich Kolonichenko   (s.a.)
Dec 1960 - Jun 1971        Khristofor Semyonovich Mikhaylov   (s.a.)
Jun 1971 - 1977            Tatyana Semyonovna Yeryomina (f)   (b. 1931 - d. 2005)
1977 - 1980                ....
1980 - 1983                Nikolay Prokopyevich Sotnikov      (b. 1926 - d. 2000)
1983 - 1990                ....
Apr 1990 - 18 Dec 1991     Gennadiy Pavlovich Nedelin         (b. 1938)

Head of the Administration

18 Dec 1991 - Dec 1996     Gennadiy Pavlovich Nedelin         (s.a.)



Ust-Ordynskiy Buryat

26 Sep 1937                Ust-Ordynskiy Buryat-Mongol national okrug (Ust'-Ordynskiy Buryat-
                             Mongol'skiy natsional'nyy okrug)(within Irkutsk oblast),
                             split from the Buryat-Mongol A.S.S.R.
 
7 Jul 1958                Ust-Ordynskiy Buryat national okrug (Ust'-Ordynskiy Buryatskiy
                             natsional'nyy okrug)(within Irkutsk oblast).
 7 Oct 1977                Ust-Ordynskiy Buryat autonomous okrug
(Ust'-Ordynskiy Buryatskiy
                             avtonomnyy okrug)(within Irkutsk oblast).

First Secretaries of the Okrug Committee of the Communist Party 
Oct 1937 - Oct 1939        Saveliy Petrovich Kushnir          (b. 1910 - d. 19..)
                             (first secretary of the Organizing Bureau
to Jun 1939)
Oct 1939 - 1940            Aleksandr Fyodorovich Truskov      (b. 1905 - d. 19..)
Nov 1940 - Aug 1943        Andrey Mikhaylovich Kondratyev     (b. 1897 - d. 19..)
Aug 1943 - Sep 1947        Nikolay Georgiyevich Goroshnikov   (b. 1903 - d. 19..)
Sep 1947 - 1958            Innokenty Aleksandrovich Boldonov  (b. 1911 - d. 2001)
1958 - Aug 1961            Ilya Nikolayevich Pokorskiy        (b. 1914 - d. 1990)
Aug 1961 - Aug 1972        Sergey Isakovich Yeniseyev         (b. 1919 - d. 2009)
Aug 1972 - 13 Aug 1974
    Vasiliy Ivanovich Semyonov         (b. 1924 - d. 1974)
13 Aug 1974 - 26 Sep 1974  Yuriy P. Semyonov (acting)
26 Sep 1974
- Sep 1985     Nikolay Fyodorovich Agarkov        (b. 1929)
Sep 1985 - Aug 1990        Ivan Vasilyevich Gets              (b. 1935 - d. 2007)
1990 - 1991                Kirill Lazarevich Layev            (b. 1935) 

Chairmen of the Executive Committee (to Jan 1940, the Organizing Committee)
Oct 1937 - Feb 1938        Anton Vasilyevich Petukhov         (b. 1905 - d. 1938)
Feb 1938 -  1 Apr 1941     Sergey Kazakovich Butukhanov       (b. 1902 - d. 1948)
 1 Apr 1941 - Jul 1941     Gendyn-Zhap Budayevich Garmayev    (b. 1910 - d. 19..)
Jul 1941 - Jan 1943        Timofey Innokentyevich Khazagayev  (b. 1909 - d. 19..)
Jan 1943 - Mar 1947        Kondratiy Aleksandrovich Saydukov  (b. 1914 - d. 1998)
                             (1st time)
Mar 1947 - Jan 1948        Afrikan Antropovich Khotkin        (b. 1908 - d. 19..)
Jan 1948 - Dec 1950        Kondratiy Aleksandrovich Saydukov  (s.a.)
                             (2nd time)
Dec 1950 - Mar 1959        Nikolay Petrovich Shuvalov         (b. 1903 - d. 19..)
Mar 1959 - 1965            Antsifer Fyodorovich Trubacheyev   (b. 1909 - d. 1974)
Mar 1965 - Nov 1983        Aleksandr Mikhaylovich Khamaganov  (b. 1924 - d. 1983)
Dec 1983 - 1986            Roman Dmitriyevich Dambinov        (b. 1938)

1986 - Apr 1990            Leonid Aleksandrovich Khutanov     (b. 1947)
Apr 1990 - 26 Dec 1991     Aleksey Nikolayevich Batagayev     (b. 1950 - d. 2002)



Yamalo-Nenets 

10 Dec 1930                Yamalo-Nenets national okrug (Yamalo-nenetskiy natsional'nyy
                             okrug)(within Ural oblast to 17 Jan 1934).
17 Jan 1934 -  7 Dec 1934  Within Ob-Irtysh oblast.
 
7 Dec 1934 - 14 Aug 1944  Within Omsk oblast.
14 Aug 1944                Within Tyumen oblast.
 7 Oct 1977                Yamalo-Nenets autonomous
okrug (Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug)
                             (within Tyumen oblast).

First Secretaries of the Okrug Committee of the Communist Party
May 1931 - af.1932         Aleksey Vladimirovich Kobel'kov        
                            (executive secretary of the Organizing Bureau to Feb 1932)
bf.1934 - Sep 1935         A.A. Tarasov
Sep 1935 - Sep 1937        Nikolay Gerasimovich Lobanov
Sep 1937 - 1938            Pyotr Petrovich Bochkarev (acting)
Apr 1938 - 1938            I.D. Pleshakov
1938 - Mar 1940            N.I. Makarov

Mar 1940 - 1945            Pyotr Ivanovich Gulin               (b. 1903 - d. 1945)
1945 - 1948                Aleksandr Tikhonovich Zenkov-       (b. 1911 - d. af.1963)
                             Chuchumayev

1948 - 1951                Aleksandr Yakovlevich Malinovskiy   (b. 1913 - d. 19..)

1951 - 1954                Grigoriy Yakovlevich Kuznetsov      (b. 1909 - d. 1994)
Jan 1954 – Jan 1963        Dmitriy Georgiyevich Naumov
Jan 1963 - 1970            Nikolay Alekseyevich Maksimov
       (b. 1923 - d. 19..)
1970 - 1976                Viktor Nikolayevich Tyurin          (b. 1924 - d. 2018)
1976 - Mar 1979            Yuriy Artemyevich Dolgikh
Mar 1979 - 1986            Konstantin Ivanovich Mironov        (b. 1931 - d. 1999)
1986 - Oct 1989            Valeriy Petrovich Pervushin         (b. 1942)

Oct 1989 - Aug 1991        Sergey Yevgenyevich Korepanov       (b. 1948)

Chairmen of the Executive Committee 
Jun 1931 - Mar 1933        Sergey Fyodorovich Skorospekhov     (b. 1896 - d. 19..)
                             (chairman of the Organizing Committee to Feb 1932)

1933 - Sep 1934            Ivan Terentyevich Terentyev
1934 - Oct 1937            Sergey Fyodorovich Davydov          (b. 1884 - d. af.1953)
Oct 1937 - 1937            Matvey Grigoryevich Zamarayev
                             (acting)

1937 - Mar 1938            Anatoliy Vasilyevich Zelenin        (b. 1905 - d. af.1948)
                             (acting)

Mar 1938 - Jul 1944        Georgiy Petrovich Gorin
Sep 1944 - Mar 1950        Mikhail Mitrofanovich Brodnyev      (b. 1904 - d. 1971)
Mar 1950 - Oct 1954        Fyodor Ivanovich Yershov
Oct 1954 - Nov 1957        Andrey Fyodorovich Filippov
Dec 1957 - Aug 1963        Ivan Aleksandrovich Yermakov
Mar 1963 - May 1973        Viktor Aleksandrovich Yumatov
May 1973 - Mar 1979        Konstantin Ivanovich Mironov        (s.a.)
Mar 1979 - Sep 1988        Nikolay Petrovich Tishin            (b. 1936)
Oct 1988 - May 1990        Lev Sergeyevich Bayandin            (b. 1942 - d. 2018) 
May 1990 - Jun 1991        Gennadiy Alekseyevich Burtsev       (b. 1951)
Jun 1991 - Oct 1991        ....
Head of the Administration

Oct 1991 - 12 Feb 1994     Lev Sergeyevich Bayandin            (s.a.)



National okruga (districts)

Argayashskiy

17 Jan 1934 - 17 Nov 1934 
Argayashskiy (Bashkir) national okrug (Argayashskiy [Bashkirskiy]
                             natsional'nyy okrug)(wit
hin Chelyabinsk oblast), split from
                             the Bashkir A.S.S.R.

First Secretary of the Organising Bureau National Okrug Committee of the Communist Party
17 Jan 1934 - 17 Nov 1934  ....

Chairman of
Organizing Committee
17 Jan 1934 - 17 Nov 1934  ....

Karelian

 9 Jul 1937 -  7 Feb 1939  Karelian national okrug (Karel'skiy natsional'nyy okrug)
                             (within
Kalinin oblast).

First Secretaries of the National Okrug Committee (to 8 Jan 1938, Organizing Bureau)
of
the Communist Party 
Jul 1937 - Sep 1937        Vasiliy Ivanovich Ivanov            (b. 1904 - d. 1957)
Sep 1937 - Dec 1937        Pyotr Ivanovich Chukhrov
Dec
1937 - 24 Jul 1938     Ivan Stepanovich Belyakov           (b. 1902 - d. ....)
Sep 1938
-  7 Feb 1939     Fyodor Romanovich Tatarnikov        (b. 1905 - d. 19..)
                             (acting)

Chairmen of
Organizing Committee
Jul 1937 - Jul 1938        Mikhail Ivanovich Feoktistov        (b. 1903 - d. af.1963)
Jul 1938 - Sep 1938        Pyotr Mikhaylovich Novikov (acting)
Sep 1938 - Feb 1939        .... (acting)



Okhotskiy (Evenskiy)

12 Dec 1920 -
22 Mar 1921  Part of the Far Eastern Republic (see under Russia).
22 Mar 1921                Ceded the Russian S.F.S.R. (as agreed on 15 Dec 1920).
15 Nov 1922 -  4 Jan 1926  Part of the Far Eastern oblast, within the Russian S.F.S.R. 
 4 Jan 1926 -
20 Oct 1938  Within the Far Eastern kray.
10 Dec 1930 -
15 Sep 1934  Okhotskiy (Evenskiy) national okrug (Okhotskiy [Evenskiy]
                             natsional'nyy okrug).

22 Jul 1934 - 23 Jan 1956  Within Nizhne Amur [Lower Amur] oblast).

Executive Secretary of the Organizing Bureau of the Communist Party
 7 May 1931 - Oct 1932    
Aleksandr Mikhaylovich Pachkolin    (b. 1891 - d. 1938)
First Secretaries of the National Okrug Committee of the Communist Party
Oct 1932 - 1933            Aleksandr Mikhaylovich Pachkolin    (s.a.)
1933 - 15 Sep 1934         ....

Chairmen of the Executive Committee (to Oct 1932, Organizing Committee)

May 1931 - af.1932
        Andrey Ivanovich Zelenskiy          (b. 1900 - d. ....) 

Vitimo-Olekminskiy (Evenkiyskiy)


 
6 Apr 1920 - 15 Nov 1922  Part of the Far Eastern Republic (see under Russia).
15 Nov 1922 -  4 Jan 1926  Part of the Far Eastern oblast, within the Russian S.F.S.R. 
 4 Jan 1926 -
30 Jul 1930  Within the Far Eastern kray.
10 Dec 1930 -
21 Sep 1938  Vitimo-Olekminskiy (Evenkiyskiy) national okrug (Vitimo-Olekminskiy
                             [Evenkiyskiy] natsional'nyy okrug)(wi
thin Zapadno-
                             Sibirskiy kray, from 26 Sep 1937 Chita oblast).

First Secretaries of the National Okrug Committee of the Communist Party
1931 - Mar 1932            ....
                             (executive secretary of the
organizing bureau)
Mar 1932 - 21 Sep 1938
     ....

Chairmen of the Executive Committee (to 1932, Organizing Committee)

1931 - 21 Sep 1938         ....





© Ben Cahoon